Bízková se stala ministryní životního prostředí. Už šestou od voleb

  13:34aktualizováno  15:53
Rut Bízková se stala novou ministryní životního prostředí. Na návrh premiéra Jana Fischera ji po poledni slavnostně jmenoval prezident Václav Klaus. Je už šestou ministryní, která resort životního prostředí od posledních voleb vede. Měla by rozhodnout o kontroverzní rekonstrukci Prunéřova.

Prezident Václav Klaus jmenoval novou ministryní životního prostředí Rut Bízkovou | foto: ČTK

Dosavadní náměstkyni ministra životního prostředí doporučila počátkem dubna do úřednické vlády ODS. Bízková musela kvůli požadavku nestrannosti ministrů z této strany vystoupit. Její jmenování pak oddálil rusko-americký summit a cesta Jana Fischera do USA.

MINISTŘI ŽP

9/2006 - 1/2007
* Petr Kalaš, nestraník
1/2007 - 5/2009
* Martin Bursík, SZ
5/2009 - 30.11. 2009
* Ladislav Miko,
nestraník, navržen SZ
30. 11. 2009 - 19. 3 2010 * Jan Dusík, pozast. členství ve SZ, navržen SZ
22. 3. 2010 - 15. 4. 2010
* Jakub Šebesta, nestraník, navržen ČSSD
15. 4. 2010
* Rut Bízková,
nestraník, doporučena ODS, navržena Janem Fischerem

Resort životního prostředí Bízková po slavnostním ceremoniálu převzala od ministra zemědělství Jakuba Šebesty, který ministerstvo řídil po rezignaci Jana Dusíka. Bízková se tak stala šestým politikem v čele resortu od voleb v červnu 2006.

Pokud po květnových sněmovních volbách vznikne nová vláda rychle, nebude Bízkové mandát delší než pár týdnů. Přesto jí Klaus popřál úspěch ve funkci. Poznamenal také, že se ještě nestalo, aby ihned po jmenování nového člena vlády začala jeho kritika.

"Za těch sedm a kousek roků při jmenování různých ministrů jsem nezažil, aby začínala demonstrace proti novému ministrovi, v tom máte privilegium," řekl Klaus Bízkové.

V době jmenování se totiž na hradním nádvoří sešlo pět jejích kritiků v černých oblecích, jaké nosili členové komanda firmy ČEZ zasahující proti neplatičům elektřiny. Upozorňovali tím, že Bízková je bývalou zaměstnankyní energetického gigantu, který je s ministerstvem ve sporu.

Nová ministryně by během své funkce měla vydat stanovisko ke kontroverzní modernizaci hnědouhelné elektrárny Prunéřov za 25 miliard korun. Proces EIA, který byl k modernizaci Prunéřova potřebný, je dokončen. Čeká se pouze na stanovisko ministerstva a Bízková už před jmenováním uvedla, že pokud budou materiály k Prunéřovu kompletní, v rozhodnutí ji nic bránit nebude a není třeba jej odkládat.

PRACOVALA PRO ČEZ, TEĎ ROZHODNE O PRUNÉŘOVU

"Nicméně rozhodovací proces EIA je odborné řízení a ona tak chce k němu přistupovat. Vzhledem k tomu, že Prunéřov nebyl v její gesci, bude po případném nástupu na post ministryně potřebovat nějaký čas na prostudování materiálů," uvedla mluvčí ministerstva Petra Roubíčková.

DO SNĚMOVNY NEPŘIŠLA

Nová ministryně životního prostředí hned po svém jmenování do funkce poslala do Sněmovny omluvu z dnešního jednání. Odpoledne ji přečetl předsedající Jan Kasal (KDU-ČSL), který záležitost označil za "něco unikátního". "To nám to pěkně začíná," uvedl s úsměvem Kasal. Někteří poslanci zatleskali.

Že by vzhledem k jejímu předchozímu zaměstnání u ČEZ mělo dojít ke střetu zájmů, Bízková už dříve striktně odmítla.

Právě kvůli Prunéřovu a sporu s premiérem Fischerem na svůj post rezignoval Jan Dusík, který nechtěl o rekonstrukci rozhodnout tak rychle, jak Fischer požadoval. Zelení krátce poté přestali vládu podporovat a stáhli i svého druhého ministra Michala Kocába, který měl na starosti menšiny a lidská práva.

Podle vyjádření nové ministryně z minulého týdne Bízková chce, aby se úřad zaměřil na čerpání peněz z evropských fondů, zvážil úpravy dotačního programu Zelená úsporám a více se otevřel veřejnosti, tedy podnikatelům, odborům i nevládním organizacím. Rozhodující podle ní je, že úřad po jejím jmenování znovu nabude autonomie.

RUT BÍZKOVÁ

Ministerstvo životního prostředí zřejmě povede dosavadní náměstkyně Rut Bízková.Narodila se v roce 1957, vystudovala Vysokou školu chemicko-technologickou v Praze. Od září 2006 byla náměstkyní na ministerstvu životního prostředí a ředitelkou sekce ekonomiky a politiky životního prostředí. Je vdaná, má jedno dítě.
Od roku 1981 pracovala v Ústavu jaderného výzkumu v Řeži. Po absolvování stáže v Mezinárodní agentuře pro atomovou energii ve Vídni v roce 1993 zaměřila na životní prostředí a energetiku. V letech 1994 až 1996 byla tiskovou mluvčí uhelných elektráren ČEZ a poté ředitelkou odboru pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí. Od roku 1999 pracovala na ministerstvu průmyslu a obchodu, kde mimo jiné působila jako poradkyně náměstka ministra pro energetiku, hutnictví a stavebnictví. Od roku 2004 působila v české informační agentuře životního prostředí Cenia, která je příspěvkovou organizací MŽP.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Lidé hlasovali na stránkách SPD pro přijetí sirotků. Strana anketu stáhla

SPD chce prosadit zákon o zákazu zahalování

Hnutí Svoboda a přímá demokracie Tomia Okamury ve středu dalo na svůj oficiální faceboookový profil anketu. Ptalo se v...

Případ zastavený motorkář: žalobci chtějí přesný výklad, kdy zahradit cestu

Soud zprostil viny policistu, který zatarasil cestu motorkáři

Justice se dál zabývá policistou Šimonem Vaicem, který čelil obžalobě za to, že zastavil ujíždějícího motorkáře...

Za budovy Transgasu nabídla Praha málo, proti demolici se protestovalo

U budov Transgasu v Praze se sešla asi stovka jejích zastánců a řečníci ze...

Vedení Prahy odešlo ze schůzky s majitelem Transgasu bez dohody, která by brutalistní komplex budov na Vinohradech...

Najdete na iDNES.cz