Bitva o Mánes stále nekončí

  16:28aktualizováno  16:28
Praha - Proslulá výstavní síň Mánes je v dezolátním stavu. Důvodem je devítiletý spor o vlastnictví unikátní funkcionalistické památky. Budova nyní patří Nadaci Českého fondu umění, které dal v březnu za pravdu i městský soud. Právní zástupce Spolku výtvarných umělců Mánes David Uhlíř však nyní podal dovolání a zároveň ústavní stížnost. Celá pře tak nyní míří k Nejvyššímu i Ústavnímu soudu.

Uhlíř se totiž domnívá, že ve sporu byla porušena práva, která jeho klientovi zaručuje Listina základních práv a svobod. Újma se podle Uhlíře týká sdružovací svobody a práva na ochranu vlastnictví a na spravedlivý proces.

Oprávněnost žaloby neuznal již před rokem Obvodní soud pro Prahu 1. Městský soud pak odvolání spolku zamítl. Podle verdiktu neprokázal, že byl v roce 1956 rozpuštěn v rozporu s tehdy platnými předpisy a že jeho majetek nepřešel do vlastnictví Českého fondu výtvarných umění.

Soud dal zatím zelenou Nadaci

"Domnívám se, že obecné soudy, které ve věci rozhodovaly, rozhodly v extrémním nesouladu se zjištěnými skutečnostmi," řekl Uhlíř.

Vleklé spory o Mánes
Spolek výtvarných umělců Mánes nechal objekt postavit ve třicátých letech. Nadaci vyčítá, že se o dům řádně nestará. Ředitelka Nadace Dagmar Baběradová však má jiný názor. "Hned v začátku jsme investovali čtyřicet milionů do opravy pod Mánesem, aby se budova nezřítila do Vltavy. Jelikož dům je v podstatě mostní stavbou, kterou nikdy nikdo nekontroloval, natož opravoval, byla v havarijním stavu," tvrdí Baběradová.

Stěžuje si, že příčinou žalostné situace je předběžné soudní opatření, kvůli němuž nelze provádět žádné stavební úpravy. "Kvůli jeho porušení jsme dvakrát museli zaplatit pokutu 50000 korun, když jsme chtěli zajistit provoz" dodává.

Výtvarná kritička Vlasta Čiháková, která byla po léta hlavní kurátorkou zdejší výstavní síně, však tvrdí, že pokutu Nadace dostala za nevkusné linoleum v restauraci, jehož položení nekonzultovala s dědicem autorských práv architekta Novotného.

"Mánes je potřeba zrekonstruovat naprosto celý," připouští Baběradová s tím, že Nadace by na generální opravu zřejmě musela obětovat a prodat některou ze svých dalších nemovitostí.

Podpisy za navrácení budovy výtvarnému spolku Mánes začali sbírat i kunsthistorici. Pod peticí, která označuje vedení nadace za nekompetentní, shromáždilo Sdružení českých výtvarných kritiků a teoretiků zatím sto sedmdesát podpisů. Sdružení pět let zajišťovalo výstavní provoz Mánesu a tvrdí, že Nadace se nesnažila dům ani dílčím způsobem pravidelně ošetřovat a mnoho oprav museli v minulosti udělat kunsthistorici.

"Strhli jsme původní strop, který vypadal, že spadne sám, neboť to byla hnusná pronesená textilie. Postavili jsme falešnou stěnu v rohové malé galérii, jelikož do prostoru zatékalo ze střechy a nikdo nebyl schopen to pořádně opravit. A nakonec jsme museli vdolní výstavní síni sami položit koberec," vypočítavá Vlasta Čiháková.

Mánes už dlouhá léta není ani místem setkávání umělců. "Restaurace a všechny podniky, kde to dřív žilo, nefungují. Sem by normální výtvarník ani nepáchl. Celý barák je v dezolátním stavu a vypadá napůl jako střelnice a napůl jako nějaká prodejní výstavní síň," konstatuje šéfredaktorka časopisu Umělec Lenka Lindaurová.

Podle majitele stávající restaurace a kavárny Mánes Josefa Kočovského problém tkví v tom, že restaurace a galerie nefungují jako jednolitý celek. On sám plánuje po prázdninách nabídnout prostory mladým výtvarníkům. Ve spolupráci s Iniciativou Mánes 2001 by se tu měly konat pravidelné výstavy studentů AVU, FAMU a UMPRUM.

"Chceme navázat na jistou tradici - lidé, kteří Mánes za první republiky zakládali, byli tehdy taky velice mladí," sdělil mluvčí Iniciativy Jan Řeřicha.

Všechny strany se shodují, že současný stav je nešťastný, jedinečná budova chátrá a neplní svou funkci. Záchranný pás pro památku však vidí jedině v rychlém vyřešení vleklého majetkového sporu.

Dvě skupiny lidí nyní bojují o cennou budovu Mánesu - Nadace Českého fondu umění a Spolek výtvarných umělců Mánes. (27. srpna 2001)

Dvě skupiny lidí nyní bojují o cennou budovu Mánesu - Nadace Českého fondu umění a Spolek výtvarných umělců Mánes. (27. srpna 2001)

Autoři: , ,

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Pojď, cvaknem ho! Čeští řidiči kamionu si vyřizovali účty s německým autem

„Hele, von mě tady drží, vole. Pojď vole, cvaknem ho, vytáhnem ho a dáme mu přes držku!“ rozčiluje se český...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Vládní daňový balíček prošel. Zvýší se zdanění alkoholu, tabáku i hazardu

Vládě ANO a ČSSD se s pomocí komunistů podařilo ve Sněmovně prosadit daňový balíček, který bude znamenat zvýšení...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Hra o 80 tisíc: kolik peněz navíc mohou rodiče získat a jak to udělat

Rodičovský příspěvek se od ledna zvýší ze současných 220 tisíc korun až na celkových 300 tisíc. MF DNES přináší návod –...

Premium

Test celoročních pneumatik. Jak si vedou za sucha, za mokra a na sněhu

K celoročním pneumatikám výrobci přistupovali po dlouhá léta macešsky. Konečně se však vrátily do jejich přízně....

  • Další z rubriky

Lesy ČR chtějí kácet u Boubínského pralesa. Požádaly o výjimku

Lesy České republiky podaly žádost o výjimku k plošnému kácení na území národní přírodní rezervace Boubínský prales...

Kvůli demonstraci a oslavám Praha o víkendu posílí metro a omezí tramvaje

Pražský dopravní podnik v sobotu kvůli demonstraci na Letné posílí provoz metra. V neděli pak v době oslav třicátého...

Zimola chce v kraji kandidovat za Změnu 2020, šéf ČSSD mu to vyčetl

Šéf jihočeské ČSSD a bývalý místopředseda strany Jiří Zimola chce v příštích krajských volbách uspět na kandidátce...

Babiš se Zemanem večeřeli v Lánech, novoroční oběd si dají 5. ledna

Na tradičním novoročním obědě se prezident Miloš Zeman s premiérem Andrejem Babišem sejdou v neděli 5. ledna. Ještě...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz