Sobota 3. června 2023, svátek má Tamara
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 3. června 2023 Tamara

Každé dítě nevpustíme. Bistro svými přísnými podmínkami dráždí rodiče

  16:53
Pražské bistro Marthy´s Kitchen se odhodlalo k bezprecedentnímu kroku a na svých stránkách zveřejnilo sedmero pravidel pro chování dětí ve svém podniku. Apeluje tak na rodiče a svůj krok zdůvodňuje mimo jiné bezpečností personálu a dětí samotných. Oporu v zákoně ale nemá.
Některé restaurace se snaží omezit vstup s dítětem.

Některé restaurace se snaží omezit vstup s dítětem. | foto: Profimedia.cz

„Jsou místa, která jsou pro děti uzpůsobená – to my nejsme. Jsou místa, kde se musíte s dětmi uzpůsobit vy - to my jsme,“ uvádí bistro Marthy´s Kitchen na sociálních sítích. Sedmero pravidel, které toto bistro z Prahy uveřejnilo, vzbudilo na sociálních sítích vášně.

Pod příspěvkem sice převládají kladné ohlasy, ale nemálo je i těch, kteří pravidla odsuzují. Pomyslný zákaz dětí sice nenachází oporu v zákonech, ale i někteří rodiče přiznávají, že tu a tam rádi navštíví provozy, kde je přítomnost dětí minimální, nebo vůbec žádná.

Restaurace zaplatila 50 tisíc za zákaz vstupu dětem. Případ žene k soudu

„Obecně jsme u nás baby-unfriendly, ale k respektujícím rodičům jsme též respektující. Těch se tento post netýká. Víme, že většina hostů se chce u nás v klidu najíst a zrelaxovat, proto pochopitelně hájíme zájmy většiny. Nevedeme diskuzi, jasně žádáme o dodržování našich pravidel,“ uvádí dále bistro.

Mají mít restaurace možnost určovat, zda smí vstoupit rodič i s dítětem?

Hlasování skončiloČtenáři hlasovali do 0:00 0:00:00. Anketa je uzavřena.

Majitel podniku a šéfkuchař Martin Petrák pro iDNES.cz řekl, že k vydání pravidel jej dovedla opakující se zkušenost s rodiči a jejich dětmi. „V Marthy´s Kitchen klademe důraz na kvalitní suroviny a příjemné, útulné prostředí a na tom si zakládáme. Ale představte si, že se chcete v klidu nasnídat a vedle vás začne maminka na sedačce, nebo stole, přebalovat a utírat své miminko. To vás možná přejde i chuť,“ uvádí Petrák.

Bistro sice přímo vstup rodičů s dětmi nezakazuje, ale v pravidlech se jasně vymezuje proti nevhodnému chování, pobíhání dětí, které podle vyjádření podniku ohrožuje nejen je samotné, ale i personál. „Nejde nám o to zamezit vstupu rodičů s dětmi, ale nevychovaným rodičům. Proto nedáváme samolepku s přeškrtnutým dítětem. Všechny uvedené body jsou stále opakující se skutečnosti,“ dodává bistro.

Nevymezují se vůči dětem, ale neohleduplnosti

„Nejvytíženější jsme o víkendech. Jsme obsazeni do poslední židle, takže se naše obsluha nezastaví a pokud jim v takovou chvíli běhá pod nohama děcko a rodiče sedí a nijak svého potomka neusměrní, je to vážně problém. Asi každému dojde, co v takové situaci hrozí. Od začátku vzniku Marthy´s si zakládáme na tom, že se nevymezujeme proti žádné skupině lidí a už vůbec ne rodinám s dětmi, ale vůči konkrétnímu a neohleduplnému způsobu chování některých hostů s dětmi,“ dodává majitel.

Petráka ohlas na sítích překvapil, ale i poukázal na palčivé téma. „Příspěvek jsme na naše sítě vyvěsili čistě formálně a spontánně a netušili jsme, jaké vášně tím vyvoláme. Ale podle reakcí to vypadá, že jde o téma, které ve společnosti asi už bublalo pod pokličkou,“ říká majitel a šéfkuchař v jedné osobě.

Česko země štamgastů. V provozu je přes 23 tisíc hospod a restaurací

Jedna z diskutujících pod příspěvkem bistra otevírá otázku, jak by se podnik zachoval v případě hlučnosti dospělých či mentálně postižených.

„Za dítě považujete člověka do kolika let? A jak to upatlané sezení, rozlité pití, vejití do cesty obsluze nebo hlučné chování řešíte u dospělých, a nebo fyzicky či mentálně postižených? Starších, hůře mobilních a už nedoslýchavých osob? Ti nemají právo se najíst dobrého jídla,“ ptá se v komentáři Markéta Sudová. Její příspěvek má stovky reakcí, kladných i záporných.

Důležitá je vzájemná ohleduplnost

Václav Stárek, prezident Asociace hotelů a restaurací České republiky, situaci dlouhodobě sleduje a domnívá se, že lepší je s ohledem na trh se soustředit na rodinám přátelské podniky.

„Rodiny s dětmi jsou stále důležitějším segmentem pro provozovatele hotelů i restaurací. Tento trend je rostoucí a má svou budoucnost. Navíc, pokud děti cestují s rodiči již od raného mládí, pak získávají vztah k cestování, k místům, která navštěvují a tím se tedy zároveň jedná o jistou formu marketingu a investice pro cestovní ruch v budoucnosti,“ říká Stárek.

Chráníme i mravní výchovu, řekl k zákazu dětí v restauraci majitel

„Je také pravdou, že spokojenost dětí a jejich preference značně ovlivňují i spokojenost rodičů a jejich ochotu se na dané místo nebo za konkrétní službou vracet. Vyžaduje to tedy nejen dostatečné vybavení a zajištění bezpečnosti dětí, ale také zajištění jejich zábavy a náplně času. Při cestování doma i v zahraničí můžeme sledovat rozvoj a nové nápady jak v indoorových, ale i venkovních aktivitách, nabízející společenské, kulturní a pohybové vyžití pro malé hosty,“ dodává.

Stárek se domnívá, že důležitá je ohleduplnost. „Je skutečně na samotném trhu, zda v konkrétním místě a službě přetrvává rostoucí trend jedné nebo druhé preference. V současné době spíše sledujeme trend cestování rodin s dětmi, jejichž zájem roste jak mezi domácími, tak i zahraničními turisty. V každém případě by všichni hosté měli být ohleduplní vůči ostatním a snažit se minimalizovat případné rušení klidu dalších ubytovaných hostů, či návštěvníků restaurace,“ uvádí k problematice.

Zákaz vstupu dětí není možný. Až na výjimky

Podle českých zákonů je vyloučení návštěvníků na základě věku diskriminační jednání, z technických důvodů lze do restaurace zakázat pouze vstup kočárkům.

„Obecný zákaz vstupu dětí do provozovny restaurace, který není založen na objektivních a rozumných důvodech a odůvodněn legitimním cílem, představuje diskriminaci ve smyslu zákona o ochraně spotřebitele,“ říká k rozsudku z loňského roku mluvčí Nejvyššího správního soudu Sylva Dostálová. Případ, který soud řešil byl podobný, zabýval se také odmítavým postojem k přítomnosti dětí.

Obědy jen pro bohaté? Ve středních Čechách stojí téměř dvě stovky

Podle ní je jediným legitimním důvodem k zákazu vstupu dětí například stavební omezení, tedy nemožnost projetí kočárkem, nebo povaha poskytovaných služeb. „Důvody, na jejichž základě lze přiměřeným a nezbytným způsobem omezit vstup dětí do provozovny, mohou být například její stavební řešení nebo povaha zde poskytovaných služeb,“ dodává.

Všeobecný zákaz, kdy majitel apeluje na klientelu, která k němu chodí, před zákonem neuspěje. Jinak tomu je ovšem u hotelů, ty mohou odmítnout děti mladší patnácti let. „Provozovatel hotelu může zakázat vstup dětem do patnácti let, pokud pro to má legitimní důvody, jedná transparentně a odpovídá to jeho obchodnímu modelu,“ říká. V praxi pak jde převážně o wellness hotely.

Piktogramy označující zákaz vstupu dětem

V zahraničí jsou zákazy běžné

Jiná situace panuje v zahraničí. V řadě zemí jsou podniky, kde se omezuje, či přímo zakazuje vstup dětem, viditelně označené. Některé restaurace v Německu například omezují vstup dětí do deseti let. Běžná pak jsou omezení po určité hodině. Restaurace v Singapuru Angie’s Oyster Bar and Grill dokonce zavedla poplatek pro rodiče, jejichž děti budou hlučné - připlatí si sedm dolarů.

Cestovní agentury nabízí ve svých vyhledávačích hotely a provozy, například wellness centra, kde je možné zvolit „pouze pro dospělé“ a vyhnout se tak přítomnosti dětí. „Sníte o dovolené, během které si naplno užijete každou minutu podle svých představ? O dovolené, kde vás ze zenového klidu vyruší maximálně vlastní myšlenky,“ láká například jedna z cestovek zákazníky.

Autor:

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Od 30. června do 8. července 2023 se bude konat 57. ročník MFF Karlovy Vary. Tváří nové znělky bude Johnny Depp.
Na zahajovacím koncertu zahraje Indoor Garden Party a Morcheeba. V hlavní soutěži se utká 11 filmů, Česko bude mít dva zástupce: detektivní drama Úsvit a přepis románu Jáchyma Topola Citlivý člověk

Hosté:

Chceme ekonomiku nerůstu, navrhuje aktivista přilepující se na silnice

  • Nejčtenější

Rusko míří ke konfliktu s NATO, s naší účastí od první chvíle, varuje Řehka

Rusko podle náčelníka generálního štábu armády České republiky Karla Řehky směřuje ke konfliktu se Severoatlantickou...

Ukrajina shromáždila sílu, která nemá v Evropě obdoby, vypočítává expert

Pokud by měly být pravdivé informace z dokumentů údajně uniklých z Pentagonu, že má Ukrajina pro ofenzívu jen tucet...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zpěvák kapely Rammstein mě chtěl znásilnit, tvrdí fanynka. Ukázala zmučené tělo

Frontman a zpěvák německé kapely Rammstein Till Lindemann čelí od jedné z fanynek obvinění z možného sexuálního...

Biden opět upadl, nyní se skácel před kadety. Zakopl o pytle s pískem

Americký prezident Joe Biden při čtvrtečním předávání diplomů na americké letecké akademii ve státě Colorado zakopl a...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Čím se vozí ministři. Jedno až dvě služební auta, Bartoš má až čtyři

Premium Většina ministrů bez ochranky má dvě služební auta. Jedno resortní a jedno zapůjčené. Ti chránění pak mají zajištěnou...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Ševčík vrací úder. Etická komise VŠE i její šéfka účelově manipulují, míní

Děkan Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické (VŠE) Miroslav Ševčík označil květnové jednání celouniverzitní...

Vláda nemůže školám a výzkumu sebrat přes 30 miliard, děsí se akademici

Vysokoškolské odbory nesouhlasí se škrty v návrhu rozpočtu na rok 2024, který unikl do médií. Podle předsedy...

Česko podporuje cestu Moldavska do EU, řekl Fiala v Kišiněvě

Premiér Petr Fiala (ODS) během svého druhého dne návštěvy Kišiněva jednal s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou a...

Čtyřky od studentů mě posouvají vpřed, říká oceněný nejlepší český učitel

Nemá rád názor, že pouze děti se mají ve škole něco naučit. Vítěz české části učitelské ceny Global Teacher Prize Roman...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Podávám na Taťánu Kuchařovou žalobu za pomluvu, oznámil Brzobohatý

Ondřej Gregor Brzobohatý (40) oznámil, že se rozhodl podat žalobu za pomluvu na svou exmanželku Taťánu Kuchařovou (35)....