Berte tajné služby vážně, apeluje Senát na politiky po Zemanových „čučkařích“

  13:20aktualizováno  13:20
Horní komora vyzvala ústavní činitele, aby přistupovali vážně ke zprávám zpravodajských služeb. Jejich doporučení by měli naplňovat v zájmu bezpečnosti. Senát tuto výzvu neadresoval nikomu konkrétnímu, nicméně o ní rozhodl týden poté, co prezident Miloš Zeman zkritizoval zprávu Bezpečnostní informační služby.

Senátoři zahájili schůzi slavnostním slibem. | foto: iDNES.cz

„Senát vyzývá všechny ústavní činitele, aby se vší vážností přistupovali k obsahu zpráv vypracovávaných Bezpečnostní informační službou (BIS), Úřadem pro zahraniční styky a informace, Vojenským zpravodajstvím a dalšími českými institucemi, které se podílejí na zajištění bezpečnosti a obrany,“ zní od Senátorů. 

Zároveň se horní komora vyzývá, aby ústavní činitelé doporučení těchto zpráv při výkonu svých pravomocí důsledně naplňovali v souvislosti se zajištěním bezpečnosti Česka.

Zeman k nám pozval kritikou BIS teroristy, varuje exšéf vojenské rozvědky

Přiznal ale, že výzva je motivována „poměrně zjitřenou diskusí“ po zveřejnění výročních zpráv bezpečnostních služeb. „Jsme všichni na jedné lodi, dnes se skutečně rozhoduje také o naší svrchovanosti,“ dodal.Výzva je podle předsedy senátního bezpečnostního výboru Pavla Fischera záměrně formulována bez uvedení konkrétních jmen, aby se situace příliš nevyhrocovala či nepolitizovala.

„Demokratické země, jakou Česká republika je, mají zpravodajské služby a bezpečnostní složky proto, aby chránily svobodu, nezávislost a demokracii. Pokud dochází k tomu, že je ohrožována jejich činnost, je ohrožována také svoboda České republiky,“ řekl Miloše Vystrčil (ODS).  

„Přijaté usnesení znamená především to, že by ústavní činitelé měli brát vážně a respektovat zpravodajské služby a bezpečnostní složky. Neměli by zbytečně vyvolávat nejistotu a zpochybňovat jejich činnost,“ dodal.

„Nechci být také osobní, ale chci jenom říci, že ne vždycky se lze ubránit polemice, protože problém je ten, kdo tu polemiku vyvolává. Nereagovat znamená, že to může být chápáno jako souhlas,“ uvedl místopředseda Senátu Milan Štěch (ČSSD).

Ten, kdo Českou republiku nereprezentuje dobře, ten, kdo jí dokonce výroky škodí, je bohužel náš přímo volený prezident Miloš Zeman,“ prohlásila místopředsedkyně Senátu Miluše Horská (KDU-ČSL).

20.prosince 2018 v 12:19, příspěvek archivován: 20.prosince 2018 v 12:32

Senát vyzývá všechny ústavní činitele, aby se vší vážností přistupovali k obsahu zpráv vypracovávaných BIS, ÚZSI, Vojenským zpravodajstvím a dalšími institucemi ČR. #SchuzeSenatu https://t.co/BDWF3tiMXf

Senátoři výzvu nikomu neadresovali, rozhodli o ní však týden poté, co prezident Miloš Zeman zkritizoval práci BIS, která ve výroční zprávě varovala před čínskými a ruskými špiony v Česku. 

Podle Zemana ve výročních zprávách nejsou žádné důkazy o konkrétních špionech v Česku. Označil zprávu za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Více čtěte zde: Zemanovy „čučkaře z BIS“ projedná výbor Senátu. Ovčáček prezidenta brání.

Ředitel BIS Michal Koudelka v reakci na Zemanovu kritiku rozvědky sdělil, že se BIS podařilo rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na území České republiky a ochromit její činnost. 

18.prosince 2018 v 15:14, příspěvek archivován: 20.prosince 2018 v 12:51

Výbor pro zahraniční věci, obranu a bezpečnost Senátu právě přijal text usnesení, kterým oceňuje činnost BIS, podporuje NÚKIB a potvrzuje, že je třeba posilovat odolnost proti prosazování zájmů Ruské federace a Čínské lidové republiky. https://t.co/U2hSfmhX67

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Mladík natočil z auta medvěda v Beskydech, ohlas na síti ho šokoval

Muž natočil medvěda v Beskydech. Byl plachý a utíkal

Mladík jedoucí v autě před třemi dny v Beskydech kousek od Visalají natočil na mobil medvěda. Záznam zveřejnil na...

Útočník zabil v novozélandských mešitách 50 lidí, přes čtyřicet je zraněno

Střelba v mešitách v novozélandském Christchurch měla několik obětí.

Při střelbě ve dvou mešitách v novozélandském městě Christchurch zemřelo 50 lidí. Dalších 48 utrpělo zranění. Policie...

Vodním skútrem zabil dívku, platit jejím rodičům ale mladík nechce

Vodní skútr, na kterém dva mladíci narazili do pramice.

Šárka Jarolímková každé ráno vstane a pošle totožnou SMS zprávu. Píše Christophovi Steinertovi, mladíkovi, který v...

Nizozemská policie zadržela muže podezřelého ze střelby v Utrechtu

Sedmatřicetiletý Gokman Tanis, kterého nizozemská policie kvůli útoku v...

Sedmatřicetiletý Turek Gökmen Tanis podezřelý ze střelby v tramvaji v Utrechtu, při které v pondělí zahynuli tři lidé a...

Po pádu etiopského boeingu zemřelo všech 157 lidí, včetně čtyř Slováků

V Etiopii se krátce po startu z hlavního města Addis Abeby zřítilo letadlo...

Letadlo etiopské letecké společnosti se v neděli zřítilo krátce po startu z hlavního města Addis Abeby. Na palubě bylo...

Další z rubriky

Za napadení číšníka půjdou Nizozemci před soud. Hrozí jim až 18 let vězení

Útočníci, kteří na zahrádce restaurace v Praze 1 zbili číšníka do bezvědomí.

Státní zástupkyně obžalovala dva Nizozemce z pokusu o vraždu číšníka v Praze. Uvedla to Česká televize. Původně policie...

Podnikatel prohrál soud s OSA o poplatky za hudbu v supermarketu

Kendikova prodejna potravin v paláci Dunaj

Liberecký podnikatel Alexandr Kendik musí podle rozsudku zaplatit desítky tisíc korun za hudbu, kterou pouštěl ve své...

Penze vzrostou o devět stovek, příspěvek pro nové děti na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš s ministrem vnitra Janem Hamáčkem po schůzce s...

Penzisté se mohou v příštím roce těšit na zvýšení důchodů v průměru o 900 korun měsíčně. Rodiny, jimž se narodí dítě,...

Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet
Tři nejčastější dětské nemoci: Jak jim rozumět a předcházet

Kašel a smrkání, vyrážka a bolest bříška. S těmito zdravotními problémy se pediatři ve svých ordinacích setkávají nejčastěji a potrápí kdejakého starostlivého rodiče. Jaký je jejich standardní průběh, kdy hrozí případné komplikace a lze nákazám předcházet?

Najdete na iDNES.cz