Kontejnery na bioodpad budou muset být od dubna dostupné celoročně

  14:32aktualizováno  14:32
V Česku od roku 2015 platí povinnost zajistit sběr vytříděného bioodpadu od dubna do října. Avšak od letošního dubna už jej budou muset obce zajišťovat celoročně pod pokutou až milion korun. Mělo by to snížit množství biologického odpadu na skládkách, který znečišťuje ovzduší.

Hnědé kontejnery na bioodpad v Hradci Králové. | foto: archiv Hradeckých služeb

Slupky od brambor, ohryzky od jablek, čajové sáčky či uvadlé rostliny. To jsou věci, které plní zhruba z poloviny naše koše v kuchyních, vyhazujeme je do popelnic na klasický komunální odpad a ten pak končí na skládkách. Při rozkladu tohoto takzvaného bioodpadu na skládce však vzniká skleníkový plyn, který přispívá ke změně klimatu.

Podle směrnice Evropské unie má množství biologicky rozložitelného odpadu uloženého na skládkách do příštího roku klesnout na 35 procent objemu, který tam končil v roce 1995. Jenže množství bioodpadu na skládkách je stále vysoké.

Fotogalerie

„V roce 2016 jsme se dostali na 61 procent produkce roku 1995. Proto novela prodlužuje sběr na celý rok,“ upozorňuje mluvčí ministerstva životního prostředí Dominika Pospíšilová.

Jakým způsobem obec třídění bioodpadu umožní, záleží na ní. Menší města a obce většinou volí hnědé kontejnery přímo u domů, větší způsoby kombinují. Typicky rodinným domům nabídnou svoz z popelnic, pro zbytek jsou určené sběrné dvory a kompostárny. 

Vyhláška stanovuje pouze povinnost zajistit místo, ale už například neukládá, jak často se popelnice plné listí a zbytků zeleniny musí vyvážet.

„Celoroční sběr je určitě krok správným směrem. Česko má ale stále obrovské rezervy. Je nutné, aby měli lidé ve městech možnost snadno třídit, a ne že budou chodit daleko na sběrný dvůr,“ upozorňuje Ivo Kropáček, expert ekologického Hnutí DUHA na odpady.

Pražané mohou bioodpad vozit do kompostárny ve Slivenci. Pokud se hnědé kontejnery objevují, je to spíše iniciativa pražských městských částí nebo ekologických nadšenců. A obecně platí, že mnohem častěji se sváží odpad z rodinných domků než ze sídlišť.

Obyvatelům měst se příliš třídit nechce

Města se totiž do svážení odpadů ze sídlišť příliš nehrnou. „Zkoušelo to několik větších měst napříč republikou, ale vzhledem k velkému znečištění nežádoucími příměsmi byly tyto projekty postupně ukončeny nebo značně omezeny,“ vysvětluje mluvčí ostravského magistrátu Andrea Vojkovská, proč v Ostravě tuto myšlenku nezvažují.

Český systém třídění a recyklace odpadů patří k nejlepším v Evropě

Naposledy na neukázněnost obyvatel sídliště při třídění odpadů narazili v Hradci Králové. Lidem do hnědých popelnic dokonce umožnili vyhazovat i živočišný odpad jako maso a kosti nebo fritovací oleje, tedy takový, který do hnědých popelnic běžně nepatří. Obyvatelé sídliště v Třebši jej navíc klidně mohli vyhazovat v igelitkách. Společnost Hradecké služby odpadky separovala a předávala do bioplynové stanice v Pardubicích.

Jenže loni v létě projekt krachl. Poté, co z popelnic vytahovali takové věci jako celý hrnec s připáleným jídlem. „Bohužel jsou někteří občané nezodpovědní, třídění neřeší a odloží cokoliv, co se jim nehodí, do nejbližší popelnice,“ zdůvodňuje ukončení projektu ředitel Hradeckých služeb Martin Hušek.

Hlavně odpad ze zahrady

Projekt v Hradci Králové byl v Česku výjimkou. Lidé zatím do hnědých kontejnerů vyhazují hlavně zahradní odpady, jako je třeba na podzim shrabané listí. Ekolog Kropáček to odůvodňuje tím, že dosud povinnost sběru odpadů kopírovala zahradní sezonu od jara do podzimu. 

„Nicméně potřebujeme se zaměřit na kuchyňské odpady, které vznikají celoročně. Nová vyhláška povede k tomu, že budeme více přemýšlet o tom, jaké odpady nejvíc vznikají v zimě,“ domnívá se.

PŘEHLEDNĚ: Do žlutého, nebo hnědého kontejneru? Vše o třídění odpadu

Ministerstvo životního prostředí připravuje novelu odpadového zákona. Podle ministra Richarda Brabce (ANO) obce přiměje nabízet sběr nejen bioodpadů rostlinného původu, ale také právě živočišného, jako je maso. „Nový zákon o odpadech bude přinášet několik změn s cílem zvýšit recyklaci a materiálové využití především u komunálních odpadů. Jedná se zejména o změnu v ceně za skládkování,“ nastiňuje Brabec.

Jinak řečeno, čím míň obce na skládku odvezou, tím míň zaplatí. Zákon je momentálně ve vnitřním připomínkovém řízení, ministr očekává, že by mohl vstoupit v platnost v roce 2021.

Bioodpad se nejčastěji přeměňuje na elektrickou energii nebo se kompostuje a využívá se k obohacení půdy. Před povinností sběru se ho celorepublikově vytřídilo 325 tisíc tun, v roce 2015 to bylo skoro osto tisíc tun víc. Každým rokem toto číslo stoupá. Od ledna příštího roku navíc starostům přibude ještě povinnost zajistit sběr jedlých olejů a tuků. Jestli vyčlení speciální popelnice nebo je budou vybírat jen ve sběrných dvorech, záleží na nich.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Po požáru na D1 se obnovuje provoz. Srážku s policií zachytila kamera

Dálnice D1 ve směru na Brno byla po večerní nehodě částečně zprůjezdněna, v opačném směru na Prahu je průjezdná v obou...

Rath doběhl čekající novináře. Místo Ruzyně nastoupil do vězení v Teplicích

Bývalý poslanec a někdejší středočeský hejtman David Rath v pondělí nastoupil do teplické věznice, aby si tam odpykal...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

  • Další z rubriky

Česká justice jako pánský klub. Soudkyně dominují, ale nahoře vládnou muži

České justici dominují ženy. Ty však soudí na nižších soudech. Čím je soudní instance vyšší, tím žen ubývá a vrcholným...

Do podzimu se vklínil letní den, v jižních Čechách bylo přes 26 stupňů

Sedmnáct meteorologických stanic v Česku v neděli zaznamenalo teploty přes 25 stupňů. Rekordy přepsala třetina stanic...

Premium

Experimentujete s dětmi, varují lékaři rodiče. Bez vakcíny jsou v ohrožení

Stále více rodičů v Česku odmítá dávat své děti očkovat. Situace je přitom dost vážná. Jedním případem za všechny je...

Máme pocit, že odmítnout je sexy, říká šéf agentury STEM/MARK

Lidé by se neměli zdráhat sdělit svůj názor výzkumným agenturám, mají možnost ovlivnit média i banky. „Mohu-li to říct...

Najdete na iDNES.cz