Babiš zve na kafe lidi z billboardů s nápisem Stydím se za svého premiéra

  19:35aktualizováno  19:35
Po republice se začínají objevovat billboardy občanů, kteří se zapojují do antibabišovské akce „Stydím se za svého premiéra“ a chtějí tak projevit svůj názor. „Všechny zvu na kafe a přesvědčím je, že se není za co se stydět a že Českou republiku dobře reprezentuji po celém světě,“ vzkazuje lidem z plakátů premiér Babiš.

Nová grafika ke kampani „Stydím se za svého premiéra“. Původní nápad z roku 2005 je z dílny Filipa Humplíka a Ondřeje Škarky (9. 1. 2018) | foto: Facebook, PRodukujeme

Autorem akce a billboardů je Jaroslav Poláček, majitel agentury PRodukujeme, který oprašuje zhruba 13 let starý nápad. Navazuje na protesty, které se vzedmuly proti aférám financování bytu tehdejšího předsedy vlády Stanislava Grosse. 

První z téměř stovky billboardů měl být vylepený ve čtvrtek dopoledne v Praze 5, kde posílal premiérovi Andreji Babišovi takto svůj vzkaz zpěvák Kryštof Michal. Spatřit je však lze už nyní. Jeden z nich je například na severním příjezdu do Prahy za sjezdem z Proseku. Další billboardy, které si zájemci sami zaplatili, se objeví během tohoto týdne. Lidé se k akci hlásili od poloviny prosince. Během prvního týdne vidělo na Facebooku Poláčkovu výzvu šedesát tisíc lidí. 

Fotogalerie

„Chceme premiérovi říct, že tu žijí lidé, kteří se stydí za to, jaký obraz on vytváří o naší zemi. Někdo je rezignovaný, jiný je spíš naštvaný. Lidé mají různé důvody, ale všechny spojuje silná emoce. Tak silná, že necelá stovka lidí sáhla po Vánocích do peněženky a vytáhla čtyři a půl tisíce na billboard,“ uvedl Poláček. 

Premiér Babiš na dotaz redakce iDNES.cz odpověděl, že ho plakáty nijak neiritují a naopak se na ně podle svých slov těší. „Je to projev demokracie a já bych rád všechny ty lidi, kteří se za mě stydí, pozval na kafe. Hromadně. A ať to zorganizuje ten pán a přijedou autobusem,“ řekl Andrej Babiš. 

Podle premiéra už k tomu není potřeba nic dodávat. “Já si myslím, že se ti lidé mýlí. Zvu je na kafe, kde jim vysvětlím, že se nemusí za svého premiéra stydět. Protože jako premiér reprezentuji naši zemi na celém světě a nedělám ostudu,“ vzkazuje Andrej Babiš lidem, kteří si místo na billboardech koupili.

05.ledna 2019 v 02:36, příspěvek archivován: 09.ledna 2019 v 18:28

Všechny plakáty na billboardy (témř 100 ks) v tiskárně, každý odvážlivec má přidělenou plochu. 14. 1. 2019 budeme viset. #stydímse

Agentura podle něj platí tisk a grafiku plakátů a zajišťuje výběr ploch. Její náklady spojené s akcí jsou zhruba čtyřicet tisíc korun. Billboardy s vlastním jménem, obličejem a vzkazem: Stydím se za svého premiéra budou k vidění v Chrášťanech, Jablonci nad Nisou, Kašperských Horách, Kunovicích, Lanžhotě, Rumburku, Plzni, Táboře, Teplicích, v Brně a v Praze.

Jaroslav Poláček

Poláček, který chystá billboardovou akci namířenou proti Andreji Babišovi, je také bývalý volební manažer TOP 09 a člen strany. 

Do akce se zapojili občané i osobnosti, vedle Michala bude mít plakát třeba i herec Karel Zima. Akci podporuje scénárista a režisér Vladimír Škultéty, herec Marcel Vašinka nebo režisérka Olga Sommerová. Existuje také facebooková skupina, ve které si lidé sdílí důvody, proč se do projektu zapojili. Podle Poláčka je to jasný vzkaz premiérovi. „Premiér a jeho hnutí nemá monopol na všechny občany a není tu pro všechny občany, byť se nám to snaží namluvit,“ uvedl. 

Idea akce navazuje na 13 let starou kampaň Filipa Humplíka z ODS. Tehdy zaplnily billboardy mířící na premiéra Stanislava Grosse a jeho kauzu se stejným titulkem asi tři desítky ploch.

Facebooková výzva od PRodukujeme. Původní nápad „Stydíme se za svého premiéra“...

Facebooková výzva od PRodukujeme. Původní nápad „Stydíme se za svého premiéra“ z roku 2005 je z dílny Filipa Humplíka a Ondřeje Škarky (9. 1. 2018)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Šéf BIS: Nechceme přepisovat dějepis, ale žáci potřebují souvislosti

Michal Koudelka.

Podle ředitele BIS Michala Koudelky Bezpečnostní informační služba nikdy neurčovala, co se má nebo nemá učit na českých...

Pojišťovna ženě odmítala proplatit léčbu rakoviny. Pak změnila názor

Eleni Zíková má tři děti a manžela. Pracuje jako dětská lékařka.

Nečekaný „dárek“ dostala před Vánoci čtyřiapadesátiletá Eleni Zíková trpící rakovinou prsu. Byl jím dopis s informací,...

Jako palivové dříví si lidé budou moci koupit stromy z kůrovcové kalamity

V lesích kolem Jihlavy je poslední měsíce rušno (na snímku práce u Lesnova)....

Lidé si budou moci od února zakoupit stromy z kůrovcové kalamity, nebo je sami vytěžit, a využít je jako palivové...

Najdete na iDNES.cz