Důkazy o spojení Bílka s Langerem hledal Útvar odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) i loni na podzim, když prohledával Langerův byt. Nyní je propojení obou mužů zřejmější. Bílek začal pracovat jako pedagog na CEVRO Institutu, ve kterém je Langer šéfem správní rady.
„Ivan Bílek je externím pedagogem vysoké školy CEVRO Institut. Prozatím se pedagogické činnosti věnuje ve formě vedení či oponování závěrečných prací s tematikou bezpečnostních sborů,“ uvedl prorektor pro studium CEVRO Ladislav Mrklas. „Není vyloučeno, že se do budoucna zapojí i formou přímé výuky či organizace odborných konferencí,“ dodal.
Sám Bílek na dotaz, zda tímto krokem nepotvrdil slova svých kritiků o propojení s exministrem, opáčil, že se cítil ve službách státu nechtěný. „Stát mi dal jednoznačně najevo, že o mé služby nestojí, tak dělám to, co mě baví a co umím,“ poznamenal Bílek ke svému novému angažmá. Dodal, že inspekce spolupracovala s CEVRO už od svého vzniku. Bílek pobírá měsíčně výsluhy téměř 70 tisíc korun. Exministr Ivan Langer na dotaz MF DNES neodpověděl.
Po Bílkově odchodu prožívá GIBS turbulentní období. Nové vedení v čele s bývalým policistou Michalem Murínem zahájilo zásadní reorganizaci. Její součástí jsou i změny ve vedení krajských expozitur inspekce. Podle informací MF DNES končí až na tři výjimky všichni šéfové krajských pracovišť GIBS. Změna se dotkne mimo jiné expozitur v Ústí nad Labem, Hradci Králové, Českých Budějovicích nebo Ostravě.
Bílek po oznámení rezignace vypovídal před poslanci:
3. listopadu 2015 |