„Pachatel se na to místo třikrát vracel. Střelil ji při druhém návratu do třídy. Její kamarádka umírala a telefonovala tátovi s prostřeleným krkem. Děly se tam hrozné věci,“ řekl poslanec.
Kritizoval také, že jeho dceru nechali ležet před fakultou v přepravním vaku na zemi, než ji s tlakem 30 a skoro vykrvácenou odvezli do nemocnice do Motola.
Byla prostřelená hlavní tepna, líčil emotivně poslanec
„Tady si někdo stěžuje na prostřelený zadek. Tam byla prostřelená hlavní tepna. Má deseticentimetrový bypass,“ líčil emotivně poslanec.
„Po prvním kontaktu 22. prosince nekontaktovali ženu ani mě,“ řekl pak na adresu policie Richter. Pro dceru musel zajistit psychologickou pomoc.
„Příběh otce je silnější než cokoli jiného,“ reagoval už v průběhu jednání výboru na překvapivé prohlášení poslance ANO ministr vnitra Vít Rakušan. „Chápu vaše zklamání a naštvání,“ řekl poslanci Richterovi.
Poslanci vadilo to, že nechal intervenujícím policistům na sebe kontakty na čtyřech různých místech, nikdo se mu ale neozval s nabídkou pomoci.
„Chválíte počty policistů a policistek na místě. Já jsem s nimi mluvil, měli na sobě vesty antikonfliktního týmu. Předal jsem jim svůj kontakt, a dodnes mi nikdo nenapsal ani SMS,“ stěžoval si před kolegy poslanci Richter.
„Osobně prověřím celý postup a spojím se s vámi, pane poslanče,“ řekl ředitel pražské policie Petr Matějček hned při jednání výboru poslanci ANO.
„Padl veřejný příslib krajského ředitele, že otázku komunikace s ním prověří. Taky tady padlo, že druhý den došlo ke kontaktu policistů s touto ženou a taky tady padlo, že ještě před tím výborem byla vyrozuměna o tom, že bude prováděn další úkon v trestním řízení. Taky tady padlo, že je o ni postaráno v nemocnici, i s péčí psychologů,“ uvedl po jednání výboru před novináři policejní prezident Martin Vondrášek.
Buďte shovívaví, nechte mě i dceru být, žádá poslanec Richter média
Později Richter vyzval média, aby nechali jeho i dceru být, „Buďte shovívaví,“ řekl později poslanec ANO.
Před tím si před poslanci stěžoval si i na univerzitu. „Kdybych si nesehnal telefonní číslo na rektorku, nikdo by se mi neozval ani z fakulty. Já jsem jí sám 27. 12. volal. Hned ve druhé větě mi řekla, že peníze, které vybírají, také získáme. Tak jsem ji poslal někam, že o peníze nám opravdu nejde,“ prohlásil.
„Obsahem telefonátu bylo opakované ujištění ze strany univerzity, že uděláme maximum pro to, abychom všem zraněným nabídli pomoc a podporu jak v oblasti psychosociální, tak v oblasti studijní a dalších, včetně podpory z Nadačního fondu UK. Pana poslance jsem ujistila, že se na mne může kdykoliv obracet. Univerzita si je vědoma, že potřeby zraněných budou různé a také v různý čas. Protože jsme seznam zraněných neměli, opakovaně jsme veřejně deklarovali, že uvítáme, pokud se nám zranění či jejich rodinní příslušníci ozvou a sdělí své potřeby a to, jak a s čím jim můžeme pomoci,“ reagovala rektorka Univerzity Karlovy Milena Králíčková v prohlášení, které poskytl mluvčí univerzity Václav Hájek.
Jednání ve sněmovně o zásahu policie proti střelci na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy, které bylo nakonec přerušeno na neurčito, začalo minutou ticha za oběti střelby.
Policie zjistila 175 skutků typu schvalování střelby na FF UKPolicie zatím zjistila 175 poznatků typu schvalování prosincové střelby na Filozofické fakultě Karlovy univerzity. V 98 případech zahájila úkony trestného řízení, přičemž 14 pachatelů bylo potrestáno ve zkráceném řízení a jeden je vyšetřován. Zástupci vedení policie to dnes oznámili členům sněmovního výboru pro bezpečnost. |
„Stojím si za tím, že poděkování policii je na místě,“ řekl ministr. „Zažili jsme bezprecedentní událost,“ uvedl také Rakušan a poděkoval policii i ostatním složkám integrovaného systému. „Policie dorazila na místo v řádu minut,“ zdůraznil ministr.
Spolu s ním na jednání výboru přišli i policejní prezident Martin Vondrášek i další policejní funkcionáři.
„Snažili jsme se říci vždy to, co jsme mohli říci,“ řekl poslancům Vondrášek. Mluvil také o potřebě „ofenzivní komunikace“ policie směrem k provozovatelům takzvaných měkkých cílů, mezi které patří i školy.
„Postup policie nebyl laxní ani nedbalý,“ zdůraznil policejní prezident Vondrášek.
Na jednání přišla i dozorující státní zástupkyně Jana Murínová a spolu s ní také pražská vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová. „Sama jsem byla na místě činu, viděla jsem průběh událostí na místě a musím říct, že způsob, jakým policie pracovala, byl excelentní,“ řekla dozorující státní zástupkyně.
Postup policie byl podle vnitřní kontroly přiměřený a v souladu s předpisy
Postup policie byl podle vnitřní kontroly policejního prezidia přiměřený, rychlý a profesionální, v souladu s předpisy, a to při střelbě i při předchozím pátrání po podezřelém.
Úřad ale doporučil zlepšit krizovou komunikaci se zástupci institucí či akcí, kde by se podobný útok mohl příště odehrát. Postup policistů prověřuje také Generální inspekce bezpečnostních sborů.
Po střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v Praze zahynulo 14 lidí a 25 bylo zraněno. Vrah spáchal sebevraždu.
Podle policie měl na svědomí i předchozí vraždu v Klánovickém lese, kde zastřelil muže a jeho dvouměsíční dceru.
Policie odmítá, že situaci podcenila. V den střelby na fakultě měla informace, že čtyřiadvacetiletý útočník, student fakulty, odjel ze středočeské obce Hostouň do Prahy s tím, že si chce vzít život. V jeho bydlišti našla policie ještě před tím, než dorazil do Prahy, mrtvého otce.
Pražský policejní ředitel popsal poslancům minutu po minutě, jak si policie počínala od 12:54, kdy byl v Hostouni nalezen mrtvý otec pozdějšího střelce na fakultě, a mezi časem 15:41, kdy byla potvrzena smrt pachatele. „Fakt jsme dělali maximum,“ řekl Matějček.
„Když jsme začali zasahovat, měl jsem na místě 264 policistů. Dalších 226 jsem tam pak navelel,“ uvedl pražský policejní ředitel.