Z Iráku se stahují čeští policisté, vláda je připravena i k širší evakuaci

  • 82
Kvůli situaci kolem konfliktu Íránu a Spojených států se ve čtvrtek dopoledne ve Strakově akademii sešla Bezpečnostní rada státu. Premiér Andrej Babiš řekl, že je Česko připraveno na případnou nouzovou evakuaci, „kdyby k něčemu došlo“. Podle něj i šéfa diplomacie Tomáše Petříčka se situace v oblasti uklidňuje. Čeští policisté se ale z regionu stáhnou.

Bezpečnostní rada státu se podle Babiše sešla hlavně kvůli tomu, aby uklidnila veřejnost. „Pro nás je prioritou bezpečnost lidí u nás i ve světě,“ dodal Babiš po jednání. Petříček řekl, že čeští vojáci v regionu zůstanou.

Fotogalerie

„Pozitivně vnímáme, že dochází k menšímu napětí. Čekala se nějaká odveta ze strany Íránu,“ uvedl premiér. To se ve středu stalo. Írán v noci zaútočil na dvě základny v Iráku, kde nejsou čeští vojáci. „Naštěstí nebyly žádné oběti na životech,“ dodal premiér.

„Probrali jsme situaci a napětí pomalu upadá. Doufáme, že konflikt bude dále řešen diplomatickou cestou,“ přeje si Babiš. Situace se podle něj lepší.

Babiš zdůraznil, že v bezpečí jsou čeští vojáci i policisté nasazeni v misích v Iráku stejně jako ostatní Češi, kteří v Iráku jsou z pracovních důvodů, například kvůli obchodu nebo na diplomatické misi.

Na úřad vlády by měl po poledni dorazit i íránský velvyslanec v Praze Akbar Amínían.

Pět policistů se vrací, vojáci zůstanou

„Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu, se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku,“ uvedl ve středu odpoledne policejní prezident Jan Švejdar.

09.ledna 2020 v 12:53, příspěvek archivován: 09.ledna 2020 v 13:14

Z důvodu přerušení výcviku a omezeného provozu ve výcvikovém středisku v Bagdádu, se čeští policisté přesunou do ČR. V okamžiku obnovení standardní činnosti se vrátí zpět do Iráku.

Mluvčí policejního prezidenta Kateřina Rendlová řekla, že stažení policistů nesouvisí s vývojem bezpečnostní situace. V Iráku nyní působí pět policistů na výcvikové misi. Ta bude podle Rendlové pokračovat.

Opatření, která přijala česká armáda premiér nechtěl specifikovat. „Jsme připraveni na evakuaci, kdyby k něčemu došlo,“ zdůraznil Babiš. Dodal, že je potřeba vnímat vyjádření Íránské strany. „Cítím, že není zájem pokračovat v žádném násilí,“ myslí si premiér.

„Mohu jen potvrdit, že rada státu vyhodnotila, že by mohlo dojít k jisté stabilizaci. Česku nehrozí bezpečnostní riziko,“ řekl ministr zahraničních věcí Tomáš Petříček s tím, že situace se nadále intenzivně monitoruje.

„Čeští vojáci v Iráku zůstávají. Velení spojenecké mise, pod kterou vojáci spadají, jedná o pokračování mandátu s iráckou vládou,“ uzavřel ministr.

Podle Petříčka se o pokračování mise jedná mezi spojeneckým velením a iráckou vládou. Ministr také uvedl, že přesun německých a slovenských vojáků působících v misi nebyl národním rozhodnutím těchto zemí, ale rozhodlo o něm spojenecké velení operace. Petříček řekl, že po pozastavení mise jsou nyní čeští vojáci na základnách.

Zabití Solejmáního byla sebeobrana, vzkázaly Spojené státy americké OSN

Středeční útok byl odvetou za zabití velitele íránských jednotek Kuds Kásema Solejmáního, kterého americké rakety usmrtily v pátek u letiště v Bagdádu. V Iráku působí téměř 40 českých vojáků v misi NATO.

Představitelé kabinetu a armády už ve středu uvedli, že vojáci v Iráku jsou v bezpečí a jejich stahování se neplánuje. Mimo ohrožení jsou podle nich i čeští policisté na výcvikové misi.

I podle náčelníka generálního štábu Aleše Opaty armáda dění v Iráku monitoruje a pravidelně vyhodnocuje. „Pokud by došlo k nějaké eskalaci nebo ke zhoršení, budeme na to reagovat, máme připravené plány,“ řekl.

Bezpečnostní rada státu je stálým pracovním orgánem vlády pro koordinaci problematiky bezpečnosti země. Jejími členy jsou vedle premiéra a vicepremiérů v současnosti ministři obrany, zahraničních věcí, dopravy a zdravotnictví. Právo účastnit se jednání má i prezident. Řádné schůze se konají nejméně jednou za čtvrt roku, dnešní jednání je mimořádné a úřad vlády ho předem neavizoval.