Na ligu má zákaz, na pohár chodí. Úřady řeší bezpečnost na stadionech

  16:26aktualizováno  16:26
Bezpečnost na stadionech ohrožují zejména nedůslední pořadatelé a drony, shodli se na ojedinělé konferenci úředníci, policisté, odborníci i zástupci sportovních klubů. Zákazy vstupu na stadion by se podle nich měly uděloval častěji, pomoci by mohla i nová technika.

Během zápasu se srbským Spartakem Subotica začátkem srpna vtrhli fanoušci pražské Sparty po gólu soupeře na hřiště. | foto: MAFRA

Zkuste si tipnout, kolik fotbalových výtržníků má v současnosti v Praze zákaz vstupu na fotbal od soudu.

Je jich čtrnáct – čtyři sparťané a deset slávistů. Délka zákazů bývá dva až pět roků. Slavia pak udělila svým dvěma raubířům i klubový zákaz. Za posledních deset let mělo distanc odhadem asi padesát lidí. Uložený zákaz porušil v historii jeden fanoušek a jediná reakce soudu byla, že mu byl trest o něco prodloužen. Zkrátka, soudci a radnice podobné zákazy ukládají málo.

Shodli se na tom ve čtvrtek na ojedinělé konferenci o bezpečnosti sportovišť policisté, ministerští úředníci, generál a bezpečnostní expert Jiří Šedivý a třeba i bezpečnostní šéfové Dukly či Slavie.

Zákazy vstupu na fotbal jsou někdy i dost nedůsledné. „Máme jednoho fanouška, který má zákaz vstupu na ligu, ale nezakázali mu vstupy na poháry,“ uvedl provozní ředitel Slavie Jiří Trepeš.

Fotogalerie

Zatím poslední výtržnost se udála před měsícem na pohárovém zápasu Sparta Praha – Spartak Subotica, když sparťanští fanoušci po gólu hostí vtrhli na hřiště a vrátili se na tribunu až po pěti minutách.

Už před devíti lety za ministra vnitra Ivana Langera z ODS se mluvilo o tom, jak bude odchytávat výtržníky už u vstupu na stadion kamera, která rozezná obličeje a upozorní na „známé firmy“. Ta zatím nefunguje na stadionech nikde (má ji jen pražské letiště), ale přesto za poslední roky nastal na stadionech pokrok. Mnohem lepší jsou kamerové systémy, které na některých stadionech umožňují zpětné zhlédnutí. Objevily se tam i záchytné sítě a turnikety.

Pyrotechniku mohou pronášet párkaři

Jako dvě hlavní rizika, na která je do budoucna potřeba se zaměřit, však včera diskutující vyhodnotili drony a nekvalitní pořadatele. Zmínili třeba nedávnou provokaci v Srbsku, kdy nad trávník navedli rowdies dron s albánskou vlajkou. „Zvažovalo se i použití policejních dronů nad stadiony, ale policie od toho upustila,“ říká Jiří Šedivý. Riziko, že by dron někomu spadl na hlavu, je prostě pořád vysoké.

Co se naslibovalo

● Exministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) chtěl větší tresty za fotbalové násilí.

● Zároveň tehdejší předseda fotbalového svazu Miroslav Pelta přiznal, že na některých stadionech chybějí kamery.

● Před deseti lety zasedali soudci na stadionech a rovnou odsuzovali výtržníky. Projekt však nevydržel.

● Velkým snem jsou speciální kamery, které u vstupu rozeznají obličeje a upozorní na fanoušky se zákazem vstupu na stadion.

Přesto policisté připomínají, že například ochranná služba policie, tedy bodyguardi ústavních činitelů, má k dispozici elektronické zařízení, které dokáže „sundat“ dron a mohla by ho nasazovat i na sportovištích.

Navíc v době nízké nezaměstnanosti se ani pořadatelům nedaří najímat „sekuriťáky“, kteří by po zaškolení vydrželi celou sezonu. Pořadatelé šampionátů a kluby nemají kromě výpisu z trestního rejstříku žádnou šanci, jak si prověřit, že se do týmu nehlásí třeba potenciální terorista.

Slabiny v zabezpečení jsou však někdy i v době pokročilé techniky úsměvné. Tomáš Koníček z ministerstva vnitra to dokládá příhodou: šel na fotbal, ale před vstupem prováděli osobní prohlídku jen samí muži. Takže ženy procházely bez kontroly do areálu.

„Máme také podezření, že pyrotechniku pronášejí fanouškům párkaři ze stánků,“ dodal jeden z přítomných policistů.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Piloti si stěžují na nekvalitní opravy vrtulníků, premiér slíbil nápravu

Předseda vlády Andrej Babiš na náměšťské letecké základně slyšel kritiku práce...

Piloti z letecké základny v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku si postěžovali premiérovi Andreji Babišovi na nekvalitní...

V katalogu dovolená snů, na místě švábi. Problémy cestovky na Krétě se kupí

Pláž Vai, Kréta

Po zprávě o zájezdu Čechů, kteří se na řeckém ostrově Kréta nakazili střevním onemocněním, se redakci iDNES.cz ozvalo...

Úniky ze spisů ÚOOZ torpédovaly vyšetřování brněnské konkurzní mafie

Ilustrační snímek

Na to, že v Brně může fungovat konkurzní mafie složená ze soudců a advokátů, kteří potápějí miliardové firmy, v...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz