V jeskyni, chatrči i ve stanu. Tak zimují mladoboleslavští bezdomovci

  7:03aktualizováno  7:03
Lidé bez domova v Mladé Boleslavi nocují přes současné třeskuté mrazy v jeskyni, v chýši nebo ve stanu. Žádnou pomoc od města prý nepotřebují. Na kontrolu lidí bez přístřeší se v noci ze středy na čtvrtek vydal spolu se strážníky i reportér MF DNES.

Mladoboleslavští strážníci kontrolují bezdomovce, kteří žijí v Ptácké ulici u mostu do Čejetic. | foto:  Radek Cihla, MAFRA

Zmíněná noc patřila zrovna k těm teplejším. Rtuť teploměru klesla "jen" na minus dvanáct. Na umrznutí by to však stačilo. Je krátce před půlnocí a dvojice mladoboleslavských strážníků vyráží na noční kontrolu lidí bez domova.

První zastávka je v Ptácké ulici u mostu do Čejetic. Bezdomovci tu už roky žijí v jeskyni. Spí jich tu šest, oproti venku je tu docela teplo. "Tady městská policie, budíček. Připravte si doklady," vyzývá je strážník. Šestice nocležníků se začíná pomalu probouzet, slušně pozdraví a ukáže dokumenty.

Fotogalerie

Pokud si bezdomovce představujete jako zarostlého, bezzubého seniora v dlouhém kabátu, možná byste se divili. Z pohodlně vypadajících postelí se postupně noří převážně lidé mladšího a středního věku. Důvody, proč se ocitli na ulici, jsou různé.

V rohu jeskyně nocuje pan Hladký z Poděbrad. Kvůli nesrovnalostem po rozvodu rodičů přišel o střechu nad hlavou. Dům, kde společně bydleli, dostal otec. Pana Hladkého v něm ale nechtěl. "Občas mi pomůže brácha nebo máma. Táta dostal barák a kašle na mě," říká.

Přes den chodí do Naděje, v noci se jim tam nechce

Většina z přítomných přes den využívá služeb střediska Naděje. Přes noc tam ale nechtějí. "Je tam plno," ozve se téměř jednohlasně jeskyní. Ve skutečnosti to ale není pravda, Naděje by je uložila alespoň na chodbě či na židli, kdyby chtěli. Nocleh v jeskyni jim však vyhovuje.

Dalšímu stanovišti strážníci říkají Sherwood. Jde o místo mezi silnicí R10 a kruhovým objezdem u Intersparu. Pruh zeleně mezi silnicemi připomíná ostrov. "Tady žijí jen dva, jsou rádi sami," vysvětluje strážník.

Připomíná to stanový tábor. Kromě stanů je tu ohniště, rendlíky, příbory i posezení. Jen venkovní teplota léto zrovna nepřipomíná. Kempaři nespí, už z dálky zdraví strážníky s tím, že jsou v pořádku. Na kontroly jsou zvyklí, čas od času jim policisté donesou i teplý čaj nebo polévku. Nic nepotřebují a zima jim prý není, nejhorší mrazy už polevily. Bojí se jen sněhu. Jeho tíhu by jejich příbytky nejspíš neunesly.

Poslední stanoviště je hned z druhé strany R10 směrem na Jičín. Chatrč postavenou ze všeho, co bylo po ruce, kryje před mrazem starý koberec. Před ní ještě dohořívá ohniště. "Dneska jsme si udělali výbornou polívku, lepší než v Naději, dáte si?" nabízí jeden z mladíků. S díky odmítáme. I tato šestice je podle svých slov venku spokojená.

Bezdomovců v Mladé Boleslavi rok od roku ubývá

V roce 2010 evidovali mladoboleslavští strážníci ve městě kolem 130 lidí bez přístřeší. V loňském roce se po městě pohybovalo kolem 80 bezdomovců. Soustřeďovali se hlavně v okolí Kauflandu. Nejčastěji to byli cizinci. Strážníci je přesvědčovali, aby svůj osobní problém odjeli řešit do místa trvalého bydliště. Počet bezdomovců tak opět poklesl.

K poslednímu prosinci bylo podle strážníků těch, kteří nevyužívali ani v noci služeb střediska Naděje, třiadvacet. Většinou to jsou Češi, dále pak Slováci a Poláci.

Počet bezdomovců v Mladé Boleslavi se mění také podle toho, jestli Škoda Auto nabírá zaměstnance, nebo ne. Hodně z nich totiž přijelo před krizí za prací, ale když o ni přišli, zůstali bez střechy nad hlavou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Vodohospodáři na Poličsku odškodní odběratele za znečištěnou vodu

Ilustrační snímek

Odběratelé pitné vody na Poličsku, kterým z kohoutku zřejmě po několik týdnů tekla kontaminovaná voda, se dočkají...

Další podezření z plagiátorství. Čelí mu vládní protidrogová koordinátorka

Národní protidrogová koordinátorka Jarmila Vedralová.

Jarmila Vedralová, vládní protidrogová koordinátorka, čelí podezření z plagiátorství. Opsat měla část své bakalářské a...

Česku hrozí, že bude v budoucnu muset dovážet vodu, varují vědci

Dobytek při pastvě na vyprahlé louce u obce Děčany na Litoměřicku. (24....

Česko by se mělo připravit na suché a horké roky, kterým se podle vědců nevyhne. Problémy způsobené změnou klimatu u...

Advantage Consulting, s.r.o.
DĚLNÍK ZAKÁZKOVÉ VÝROBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 23 000 - 27 000 Kč

Najdete na iDNES.cz