Středa 27. ledna 2021, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. ledna 2021 Ingrid

Bernard bojuje s korupcí. Je tu demotivace, skepse a rozčarování, říká

  16:14
Pivovarník Stanislav Bernard spojil svou tvář a jméno s Nadačním fondem proti korupci. "Není mi jedno, v jaké zemi žiji," vysvětlil svůj krok v rozhovoru pro iDNES.cz. Politické ambice vyloučil, chce dál rozvíjet svůj byznys.

Stanislav Bernard

Uplynulo 22 let od pádu komunistického režimu a téma korupce je stále více akcentováno. V čem udělala společnost chybu?
Chyb je celá řada, od drobností až po obrovské věci. Jako země bychom mohli být úspěšní, protože je tu spousta schopných lidí. Máme 41procentní zadluženost a v rámci Evropy na tom nejsme zase tak špatně. Ale na druhé straně struktura rozpočtu je minusová. Každý rok se výrazně zadlužujeme a z toho plyne, že je potřeba udělat razantní reformy. Jenže jak chcete přesvědčit lidi, aby akceptovali nějaké uskrovnění v situaci, kdy nevěří tomu, že to je míněno férově, kdy vidí, že se kolem krade? To je zásadní problém.

Stanislav Bernard

Od roku 1991 spoluvlastní a vede Rodinný pivovar Bernard, který vaří pivo v Humpolci. Sdružení přátel piva jej před několika dny vyhlásilo pivovarem roku 2011. V roce 1993 založil Český svaz malých nezávislých pivovarů a šest let byl jeho prezidentem. 
Dnes šestapadesátiletý Bernard před třemi lety dokázal přesvědčit politiky, aby podpořili snížení spotřební daně pro malé pivovary. Rovněž před třemi lety neúspěšně kandidoval za ODS do Senátu. Tehdy ho porazil současný předseda horní komory parlamentu Milan Štěch z ČSSD.

Vidíte cestu, jak z této demoralizace ven?
Obrovská demoralizace, která z míry korupce plyne, je zásadní problém. Když se tady společný majetek rozkrádá, lidé ztrácejí iniciativu, pocit, že mohou sami něco ovlivňovat. Mají pocit, že když se krade nahoře, tak může krást každý. Ale já chci žít v zemi, kde jsou lidé, kteří mohou svoji aktivitu projevit a ta může k něčemu vést. Proto jsem se připojil k nadačnímu fondu.

V čem spočívá vaše podpora?
Především v tom, že jsem se k tomu přihlásil, že jsem s tím spojil své jméno. Druhou stránkou věci je, že jsme jako firma přispěli zhruba více než půl milionem korun k činnosti toho fondu. Třetí stránkou pak je, že fondu věnuji část své energie a nápadů. Těch mám ale zatím naštěstí pořád dost.

Plánuje Rodinný pivovar Bernard dát do nadačního fondu další peníze?
Zatím jsme o tom neuvažovali, uvidíme, jaká bude potřeba. Fond je především nadační, to znamená, že musí získávat partnery, kteří ho podpoří.

Setkal jste se při svém podnikání s korupčními praktikami?
Co se týká čisté korupce, tak děláme v oboru pivovarnictví, ve kterém nejsme závislí na státních zakázkách. To znamená, že nechodíme do výběrových řízení zadávaných státem. V čistém slova smyslu jsem se s korupcí nesetkal.

S jakou jinou formou korupce jste se setkal?
V pivovarnictví funguje dlouhá léta systém, kdy jednotliví majitelé hospod a restaurací dostávají peníze za to, aby čepovali konkrétní značku piva. To ale není čistá korupce, protože je to podloženo smlouvami o reklamě, které existují mezi pivovary a hospodskými. Nicméně v mnoha případech jsou částky za reklamu poměrně obrovské a jsou svázány s tím, že hospodský čepuje konkrétní značku piva. To je věc, která tady funguje spoustu let, všichni o ní vědí a já ji mnohokrát kritizoval. Nicméně je to obchodní vztah dvou subjektů. Je podložen smlouvou, není tedy nelegální, a nejde zde o veřejné peníze. To je zásadní rozdíl oproti společenské korupci.

Čím to, že se velcí podnikatelé jako Andrej Babiš začali nyní ohrazovat proti korupci?
To se zeptejte jich, já velký podnikatel nejsem. Vysvětluji si to ale tím, že míra naštvání přesáhla určitou mez.

U pana Babiše se míra naštvání, zdá se, stupňuje. Uvádí konkrétní jména a situace, kdy mělo dojít ke korupci, ale zároveň vždy dodá, že nemá důkaz. Nedevalvuje jeho chování boj s korupcí?
Promiňte, já výroky pana Babiše nebudu komentovat. To se zeptejte jeho. Bez ohledu na to ale v každém případě vítám jakoukoliv iniciativu proti korupci, ať přijde z kterékoliv strany. Někdy je potřeba začít s tím něco dělat.

Iniciativ ze stran podnikatelů je více. Nebylo by efektivnější je sloučit a postupovat jednotně?
Vítáme jakoukoliv spolupráci těchto iniciativ. Sami se jí nevyhýbáme. Například když jsme dělali paragrafové znění zákona o veřejných zakázkách, tak jsme spolupracovali s Hanou Marvanovou a Veřejností proti korupci.

Angažovat se v boji proti korupci může být dobrá startovní pozice pro vstup do politiky...
To je individuální. Já osobně nemám žádné politické ambice. Zda je má někdo z lidí, kteří proti korupci nyní vystupují, nemůžu vyloučit. Pokud by někdo chtěl boj proti korupci pouze použít jako osobní výtah pro politické cíle, tak to je samozřejmě špatně.

Nadace proti korupci vypracovala znění zákona o veřejných zakázkách, ale poslanci ho přijali v jiné podobě a navíc tak, že nová pravidla se nevztahují například na ČEZ. Mrzí vás to?
Samozřejmě. Také jsme jako fond vyzvali ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského, aby odstoupil, protože je za tento zákon odpovědný...

Paní redaktorko, mám prosbu, dejte mi proboha alespoň jednu pozitivní otázku! Když se snažíme o vyčištění této žumpy, chce to značnou dávku optimismu. Pocitu, že se s tím dá něco dělat. Ale vy mi kladete jednu skeptickou otázku za druhou.

Nadační fond proti korupci

Vznikl v březnu letošního roku navzdory úřadům, které nejprve jeho zřízení odmítaly. Společně jej založili podnikatel Karel Janeček (vlastní společnost RSJ, která obchoduje na světových burzách), Stanislav Bernard, herec a moderátor Jan Kraus. Spolu s nimi ve správní radě sedí také bývalý šéf civilní rozvědky Karel Randák.
"Máme tady problém s korupcí. V jeho odstranění je ale skrytý obrovský potenciál, tak ho pojďme využít. Přestaňme se proboha pořád tvářit, že tu chobotnici  nezvládneme," vyzývá Bernard.
Nadační fond shromažďuje prostředky od donátorů, které využívá pro podporu projektů a lidí odhalující korupci. V březnu ocenil fond penězi exšéfa fondu životního prostředí Libora Michálka a nevidomého právníka Ondřeje Závodského. Ten upozornil na podezřelé zakázky na vnitru. Politikům odevzdal také vlastní znění zákona o veřejných zakázkách. Tato verze neprošla a fond vyzval k rezignaci ministra pro místní rozvoj Kamila Jankovského (VV).

Jsou to však kroky politiků, které mohou vyvolávat skepsi, a zajímá mě váš názor na aktuální politická témata.
Uvědomte si, že náš nadační fond je dobrovolné sdružení lidí, kteří to dělají ve svém volném čase a ještě do toho přispěli vlastními penězi. Děláme prostě to, co umíme. A děláme to proto, že nám korupce vadí.

Ale vy jste vstoupil do prostředí, kde je politika hodně důležitá. Nemůže se vás netýkat zákon o veřejných zakázkách...
Samozřejmě, logicky, protože jsme precizně vypracovali paragrafové znění. Vím, že na tom pracovali právníci tak, aby zákon byl v souladu s evropskou legislativou. Aby nutil rozkrývat vlastnickou strukturu firem, které soutěží o veřejné zakázky. O peníze kohokoliv z této republiky. Aby ty firmy byly skutečně čitelné, aby lidé, kteří o zakázkách rozhodují, nemohli mít ve firmách nebo u jejich subdodavatelů nějaký zájem nebo dokonce majetkový podíl.

Situaci v parlamentu a zemi samotné se snažíme ovlivnit tak, jak umíme. Samozřejmě může padnout názor, že pokud nechceme vstupovat do politiky, tak to neovlivníme. Já si ale myslím, že občanské aktivity jsou přirozené a důležité. Jde o to pokusit se pozitivně ovlivnit společenskou náladu.

Má tato vláda protikorupční kredit?
Tato vláda měla především pouze protikorupční sliby, ale výsledky, které předvedla, rozhodně nenaplňují to, že by měla protikorupční kredit. Hlasování o zákonu o veřejných zakázkách to jenom potvrzuje. Kdyby chtěli s korupcí reálně bojovat, zákon by přijali tak, aby byl účinný a skutečně aspoň zčásti znemožňoval korupci. To se nenaplnilo.

Vicepremiérka pro boj s korupcí Karolína Peake řekla, že v Česku se čeká na zavření "velké ryby". Obnovilo by to důvěru lidí v justici či politiku?
Není náhodou tato dáma ze strany, která se na této filosofii dostala do parlamentu, aby pak moře lidí zbavila zbytku iluzí? Na druhé straně, samozřejmě, taková věc je naprosto potřebná. Jedna ryba však nic neřeší. Jde o to, aby orgány, které jsou k tomu určeny - policie, státní zastupitelství, soudy - začaly dělat řádně svoji práci. Aby fungoval obranný mechanismus, který by chránil společnost před korupčníky nebo přesněji sprostými zloději.

Někteří z bojovníků proti korupci zastávají názor, že pokud se něco nestane, tak to ve společnosti jednou "praskne" a bude třeba další revoluce.
To nevylučuji, protože je tu demotivace, skepse a rozčarování... To je špatně a může to vést k tomu, že lidé začnou slyšet na jednoduchá řešení, třeba i extremistická. Ale jakmile si lidé začnou dělat pořádek, tak většinou z toho vznikne ještě větší průšvih.

Kvóty na potraviny jsou voláním o pomoc, říká šéf Agrární komory

  • Nejčtenější

Vláda uvažuje o povinných respirátorech v obchodech a MHD. Blatný je pro

Premiér Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Jan Blatný zvažují zavést jako jiné země povinné nošení respirátorů v...

Hnilička se kvůli oslavě vzdá mandátu poslance. Faltýnek tomu unikl

Milan Hnilička kvůli účasti na oslavě v hotelu rezignuje na mandát poslance. O setrvání ve své další funkci vládního...

Šarvátka ve Sněmovně. Volný bez roušky urážel a atakoval předsedajícího

Jednání Sněmovny o prodloužení nouzového stavu přerušila potyčka nezařazeného poslance Lubomíra Volného s několika...

Nouzový stav pokračuje až do 14. února, ve Sněmovně prošel návrh KSČM

Poslanci kývli na prodloužení nouzového stavu do 14. února, vládě opět pomohla KSČM. Před hlasováním šéf poslaneckého...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kvůli britské mutaci je zapotřebí zavést šestý stupeň PES, míní spoluautor

Kvůli rychleji se šířící britské mutaci koronaviru je podle spoluautora výpočtu rizikového skóre PES Jana Kulveita z...

Veganství a vegetariánství je na vzestupu a je to dobře, říká lékař Jan Gojda

Premium Lékaři bývají obvykle k dietám všeho druhů skeptičtí. Nejinak tomu bylo v případě vegetariánství a veganství. Výhradně...

Malý stěhovák pro rodinu. Měřili jsme, který kombík je ten nejlepší

Premium Ve velkém testu jsme srovnali tři kompaktní kombíky, které mohou být alternativou populární octavie. Navíc nejsou tak...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

  • Další z rubriky

VIDEO: Domácnosti chrlí více zbytků, Olomouc teď trápí přemnožení potkani

V některých částech Olomouce se po Novém roce přemnožili potkani. Hlodavce živí především nespotřebované potraviny,...

Odvolací soud potvrdil Dbalému trest za korupci, vyměřil mu sedm let vězení

Někdejší ředitel Nemocnice Na Homolce Vladimír Dbalý si za ovlivňování zakázek a přijímání úplatků odpyká sedm let...

Vláda mění omezení v tabulce PES. Řeší, zda v pátek otevře skiareály

Přímý přenos Ministr zdravotnictví Jan Blatný předložil vládě novou tabulku protiepidemického systému PES. Úpravy by mohly platit od...

Politici uctili oběti holokaustu. Největší zločin v dějinách, řekl Zeman

Den památky obětí holokaustu ve středu doprovodily vzpomínkové akce a projevy politiků. Prezident Miloš Zeman na...

Po dlouhé nemoci zemřela herečka Hana Maciuchová, bylo jí 75 let

Po dlouhé, těžké nemoci zemřela v úterý v Olomouci herečka Hana Maciuchová. Bylo jí 75 let. „Rozloučení bude pouze v...

Dara Rolins je po další plastice nosu. Mnozí fanoušci ji nepoznávají

Dara Rolins (48) se netají svým kladným vztahem k nejrůznějším kosmetickým úpravám. Ke zvětšení prsou a pravidelným...

Mamograf nádor neodhalil. Nechala jsem si vzít obě prsa, říká Kuklová

Michaela Kuklová prožívala před časem těžké chvíle. Po složité diagnostice karcinomu prsu, kdy sama cítila, že je něco...

Lucka je mou oporou. Ze synů hokejisté nejspíš nebudou, míní Plekanec

Tomáš Plekanec (38) a Lucie Šafářová (33) promluvili o sportovním nadání dcery Leontýnky i o plánované svatbě. Bývalý...

Žiji s manželem v polyamorii. Jen o sex nejde, říká Těžká z dokumentu V síti

Terezu Těžkou (25) znají diváci jako jednu z hlavních představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních...