Berdych, Berka a Anička

  1:00aktualizováno  1:00
Co mají společného případy velkogangstera Berdycha, podvodného soudce Berky a neexistující Aničky? Zdánlivě pramálo. Ve skutečnosti tu neuvěřitelným, děsivým způsobem selhávají instituce, na nichž stojí řád civilizované společnosti.

Soudkyně přiřkla na základě pohádky Mauerových identitu jakési třináctileté Aničce. | foto: MF DNES

Otevírá se krajně znepokojivá otázka: Není takové selhání pravidlem, nemohu se stát jeho obětí i já? Vždyť spiknutí Berdychova gangu, Berkových vykradačů konkurzů a lidí okolo sester Mauerových mohlo pokračovat, kdyby je neodhalila náhoda.

Paní Klára Mauerová svazovala a věznila svého syna Ondřeje. Jak dlouho, jak trýznivě a proč, není jisté. Ondřejovu káznici objevilo náhodné spojení frekvencí "chůviček", elektronických souprav pro dohled nad malými dětmi.

Trýznění dítěte vlastními rodiči je jedna z nejžalostnějších věcí na světě. Bohužel však není ojedinělá a policie či soudy nemají skoro žádnou možnost ji objevit.

Případ neexistující Aničky, údajné nevlastní Ondřejovy sestry, je však příběhem na první pohled nepochopitelných chyb lidí, od kterých očekáváme, že chybovat nesmějí.

V případě Berdychova gangu a podvodného soudce Berky nešlo jen o chyby. Ochránci zákona byli sami součástí spiknutí, které obelstilo a znásilnilo systém práva a pořádku.

Chytrý vyhazovač z Discolandu
Berdych zorganizoval bandu zaštítěnou těmi, kdo mu měli jít po krku, nejvyššími důstojníky z Odboru boje s organizovaným zločinem. Dostávali třicet procent z jeho loupeží a vydírání. Oběti tak přepadali lumpové v pravých policejních uniformách s pravými policejními odznaky.

Dobro a zlo si vyměnily místa, právo se převrátilo naruby jako v Kafkově románu. Ústecký soudce Jiří Berka zas nařizoval konkurzy krachujících podniků ne proto, aby zachránil zůstatkovou hodnotu pro jejich věřitele. Se svými komplici se jí zmocnil sám.

Síť, která kryla spolčení lumpů před světlem, byla hustá – její součástí byl i Národní bezpečnostní úřad. Jeho šéf Mareš musel v souvislosti s případem odstoupit. Berka sám byl odhalen jen díky své chtivosti: konkurz na Union banku vyhlásil pouhé dvě hodiny poté, co byla žádost doručena do podatelny. Nebýt této nenasytnosti, řádil by dál.

Člověk se musí ptát po těchto odhaleních: Je ten policista, který mě zastavuje, pravý, nebo falešný? Je soudce, na kterého se obracím, na straně práva, nebo na straně zločinu?

Podobné je to v případě Aničky. Soudkyně přiřkla na základě pohádky Mauerových identitu jakési třináctileté Aničce. Tu podle všeho předstírala dcera jednoho brněnského herce. - více zde

Jiný soudce zas nechal Aničku převézt do Klokánku. Její roli tentokrát sehrála dvaatřicetiletá žena. Ani soud, ani sociální pracovnice si ničeho nevšimly, dokonce mluvily o tom, že dospělá žena v nejlepších letech se chová jako šestileté dítě.

Jiný soudce zas dal k lepšímu, že jeho kolegové udělili nepravé Aničce datum narození, tedy legalizovali její existenci, na základě znaleckých posudků, a že je to běžný postup.

Je-li takový postup běžný, kolik neexistujících lidí mezi námi pobíhá? Kolik dospělých úpí v Klokánku coby méněcenné děti?

Berdych a Berka oklamali systém za pomoci jeho součástí. Mauerovi ukázali, že přechytračit policii a soudce dokáže obyčejná rodina a pár přátel, když vědí, o co jim jde.

Je krajně nepravděpodobné, že liknavost soudních orgánů, která vyrobila "Aničku", je ojedinělá. Je nepravděpodobné, že nekompetence opatrovníků, kteří nepoznají třináctiletou dívenku od dospělé ženy, byla jednorázovou vlčí mlhou. Skandál jménem Anička by měl dodat kuráž všem lidem, kteří se cítí poškozeni rozhodnutím soudů, aby znovu zvedli svou při.

A jejich volání by měla být věnována patřičná pozornost. V zemi, kde soudy vyrábějí lidi, je možné cokoli.

Sametová revoluce

Připomeňte si události, klíčové osobnosti a atmosféru roku 1989 ve speciálu 30 let svobody.


  • Nejčtenější

Nehoda autobusu na Slovensku. Dvanáct mrtvých, zvažuje se státní smutek

Nejméně 12 lidí, z toho minimálně čtyři nezletilí, nepřežilo srážku nákladního vozu a autobusu u Nitry na jihu...

Z večeře kamarádem. Příběh přátelství tygra a kozla skončil smutně

Neuvěřitelný příběh o přátelství kozla Timura a sibiřského tygra Amura, který Rusko sledovalo od roku 2015, skončil....

Skandinávie zažila vlastní Křišťálovou noc, neonacisté útočili koordinovaně

Ve Skandinávii se minulý víkend u příležitosti výročí Křišťálové noci odehrála řada koordinovaných útoků namířených...

Dnes už rozlišujeme přes 40 variant pohlaví, řekl v Rozstřelu genderový expert

Za totality se o problematice LGBT nemluvilo, což bylo paradoxně výhodné, že příslušníci sexuálních menšin nepodléhali...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přebraly jsme vaši roli, omlouvají se ženy mužům. Feministé nechápou

Video, na němž se ženy omlouvají mužům, zhlédlo za několik dní téměř čtyři sta tisíc lidí. „Videem jsme chtěli...

Premium

Nikdo dodnes neví, kolik těch holek zůstalo zakopaných. Starosta Dubí vzpomíná

„Devadesátky“ a přelom tisíciletí byly v Dubí na Teplicku divoká léta. Řádili tu pasáci prostitutek a mafiáni. Město se...

Premium

Kořeněná jídla ani káva neškodí, vyvrací profesor Tesař letité mýty

Kola je pro ledviny hrob. Nejlepší je nesolit a nejíst ostrá exotická jídla. Alkohol dokáže „propít“ ledviny, které je...

Premium

Špičkový výrobek i po letech funguje. Kvůli hloupé chybě je však k ničemu

Snoubení spotřební elektroniky a počítačů provázely porodní bolesti, které jsou z dnešního pohledu absurdní a...

  • Další z rubriky

Připomeňte si události 17. listopadu 1989 minutu po minutě

Události 17. listopadu, které změnily československé dějiny, trvaly jen necelých osm hodin. Lidé v čele se studenty...

Slzy, vzlyky, vzpomínky. V Lysicích truchlili za mrtvou učitelku z nehody

Při nehodě autobusu na Mělnicku přišla o život jedna z učitelek, která jela na školní exkurzi s žáky ze základní školy...

Jen se tu válí a smrdí. Průběžně se střídáme, brání se studenti v Karolinu

U vstupu Univerzity Karlovy v Karolinu je zhruba deset studentů, kteří pokračují v okupaci atria Univerzity Karlovy ve...

Ivana Gottová poděkovala prezidentu Zemanovi za pohřeb manžela Karla

Ivana Gottová v dopise adresovaném prezidentu Miloši Zemanovi děkuje za organizaci pohřbu se státními poctami jejího...

PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?
PORADÍME: Jak vybrat zimní boty pro děti?

Zima pomalu, ale jistě klepe na dveře, a proto je nejvyšší čas myslet na zimní obutí vašeho dítěte. Dětská nožka roste rychlostí blesku, a tak se každoročnímu nákupu sezónní obuvi nevyhnete.

Najdete na iDNES.cz