Beneš má na Táborsku památník

  16:51aktualizováno  16:51
Druhý československý prezident Edvard Beneš má nový památník v Sezimově Ústí na Táborsku. Expozice seznamuje s jeho státnickým dílem i se soukromým životem manželů Benešových v Sezimově Ústí. Někteří lidé by památník raději viděli v nedaleké Benešově vile.
Pavel Dostál a Jiří Paroubek

Pavel Dostál a Jiří Paroubek - Ministr kultury Pavel Dostál (vlevo) a premiér Jiří Paroubek otevřeli v Sezimově Ústí památník věnovaný druhému československému prezidentovi Edvardu Benešovi. Expozice v novém objektu seznamuje s jeho státnickým dílem i se soukromým životem manželů Benešových v Sezimově Ústí. (28.5. 2005) | foto: ČTK

Vilu vláda využívá pro rekreaci a třináctkrát v roce se tam pro veřejnost otvírá Benešova pracovna a ložnice.

Novou expozici vytvořilo Husitské muzeum v Táboře. "Je to velice důstojný památník, podle mého názoru je tím závěti paní Benešové učiněno zadost," řekl jeho ředitel Miloš Drda. První část expozice je věnována Benešově politické a novinářské činnosti od období před první světovou válkou až do abdikace. "Je poměrně komorní a její významnou součástí je šest nově natočených filmů o jeho životě, vile a o Sezimově Ústí," dodal Drda.

Další část expozice líčí soukromý život manželů Benešových v Sezimově Ústí. Představuje například zahradu, vilu, interiéry či sběratelskou činnost Hany Benešové. Nový objekt ve spodním části areálu stála zhruba 11 milionů korun.
 
Vzdálený příbuzný prezidenta Radim Beneš si však myslí, že za tuto částku bylo vhodnější předělat vilu. "Dobře, že tento památník je, ale s rodinou jsme měli představu, že bude úplně v jiném místě. Postavit objekt v místě zatlačeném pod vilu, kde byla bouda na nářadí, mi nepřipadá úplně důstojné pro druhého prezidenta," řekl praprasynovec Edvarda Beneše. Nový objekt se nelíbí ani člence Společnosti Edvarda Beneše Aleně Kopecké, podle níž by bylo lepší více využívat vilu a častěji ji otvírat lidem.

Přesně v den 121. výročí Benešova narození památník otevřel premiér Jiří Paroubek, který spolu s ministrem kultury Pavlem Dostálem a dalšími politiky nejdřív položil věnce u hrobky manželů Benešových.
 
Premiér připomněl význam osobnosti prezidenta Beneše, který byl podle něj po desetiletí cíleně vytěsňován z paměti národa, jeho přínos v lepším případě bagatelizován a zpochybňován.

Na kritiku Edvarda Beneše ozývající se hlavně ze strany sudetských Němců reagoval ministr kultury. Podle něj se Beneš zasloužil o vznik české státnosti, o demokratický rozvoj, znovunabytí důstojnosti v době druhé světové války i o poválečnou obnovu.

"Jakákoli jeho pochybení, na něž někteří z pozice generálů po bitvě poukazují, na tom nemohou nic podstatného změnit, tak jako na tom nezmění nic stupňující se útoky některých německých politiků, spolků ale i jejich, řekl bych, lobbistů v minoritní části české žurnalistické a politologické obce, jejichž propagandistické nástroje jsou mnohdy jen zrcadlovým odrazem bolševické metodiky výkladu dějin," uvedl Dostál.

Beneš strávil v Sezimově Ústí poslední chvíle svého života. Do vily jezdil hlavně odpočívat, ale přijímal tam i významné návštěvy. Vilu odkázala Hana Benešová v roce 1974 státu, aby sloužila jako památník jejího manžela. Naplnění závěti trvalo 30
let. Vila byla za socialismu přestavěna na rekreační sídlo, které ústavní činitelé využívají dosud.

V krátké době je to už druhé připomenutí Beneše. Jeho socha stojí od poloviny května před Černínským palácem v Praze. Její odhalení vyvolalo ostrou kritiku sudetských Němců, bavorského premiéra Edmunda Stoibera i maďarské vlády. - Více zde

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

Misionářka chtěla tak pomáhat Africe, až údajně zabila sto malých dětí

Lékařáská péče v Ugandě

V Ugandě běží soud s americkou misionářkou, která si podle obžaloby hrála na lékařku, přestože medicínu nikdy...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Další z rubriky

Měsíc se v noci částečně ponořil do stínu. Vidět byly i Jupiter a Saturn

Částečné zatmění Měsíce v Praze (16. července 2019)

V noci na středu bylo možné pozorovat hlavní fázi částečného zatmění Měsíce. Půl hodiny před půlnocí byl ponořen zhruba...

Realisté politologa Robejška chtěli 20 procent, po třech letech končí

Realisté začali sérii setkávání s veřejností. Do konce března představí volební...

Česko přichází o jednu z politických stran. Pravicově konzervativní Realisty založil v roce 2016 politolog Petr...

ANALÝZA: Teď záleží na Zemanovi, zda chce vyhnat ČSSD z Babišovy vlády

Prezident Miloš Zeman se v Lánech sešel s premiérem Andrejem Babišem a...

Je další „konečné datum“ 31. července konečné pro řešení vládní krize, nebo už teď, když sociální demokraté dveřmi ve...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz