Bém se vymezuje vůči Topolánkovi, podpoří Klause proti Lisabonu

  2:29aktualizováno  2:29
Hlavní Topolánkův rival Pavel Bém využil napětí kolem Lisabonské smlouvy a vystoupil z přítmí pražského magistrátu. Dnes se zúčastní pochodu na Hrad, který má podpořit prezidenta Klause, aby smlouvu nepodepisoval. Reaguje tak na poslední slova Mirka Topolánka, který naopak s prosazením smlouvy spojil kariéru.

Čím více se Topolánek za Lisabon bije, tím více Bém vystupuje proti smlouvě. | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Primátor Pavel Bém byl až dosud spíše v ústraní. Z pražské kandidátky pro předčasné volby se mu sice podařilo vystrnadit Topolánkovy spojence, což vyvolalo menší mediální přestřelku mezi oběma politiky, jinak ale situaci ve straně příliš nejitřil.

Poté, co si v úterý Mirek Topolánek v Bruselu téměř "adoptoval" Lisabonskou smlouvu a zaútočil na senátory své strany, kteří podali novou stížnost Ústavnímu soudu, Bém se ozval. A Topolánka kritizoval. - více o Topolánkových výrocích

Téma Lisabonské smlouvy zvedl už na loňském kongresu strany. Nyní se k němu vrací. "Lisabonská smlouva je politický projekt, ve kterém nespatřuji pro Českou republiku žádnou výhodu. Nezaručuje nám nic kromě ztráty suverenity a omezení našeho vlivu. Negarantuje nám ani lepší, ani bezpečnější, ani svobodnější Evropu, ani řešení hospodářské krize," řekl iDNES.cz primátor.

Bém totiž ví, že téma rozděluje stranu. "Tato kritika je v ODS velmi slyšitelná, vždyť proti přijetí Lisabonu hlasovalo 37 ze 78 poslanců ODS. To není vůbec zanedbatelné číslo symbolizující názorovou různorodost uvnitř občanských demokratů," tvrdí.

A čím více se Topolánek za Lisabon bije, tím více Bém proti smlouvě vystupuje. Připustil, že by téma Lisabonu mohlo sehrát důležitou roli i na letošním podzimním kongresu, který sice bude nevolební, ale Mirek Topolánek už naznačil, že na něm bude žádat posílení svého mandátu.

Kromě slovních vyjádření se tak Bém nyní chystá svůj postoj vyjádřit i přímou podporou prezidenta Václava Klause. Při pochodu na Hrad má totiž promluvit jako jeden z řečníků.

"Považujeme za významné, že se akce osobně zúčastní i pražský primátor," potvrdil iDNES.cz organizátor pochodu Michal Semín.

Možná přijde i prezident

Pochod začne v patnáct hodin hodiny před irskou ambasádou, průvod se pak vydá přes Malostranské náměstí a Nerudovou ulicí na Hrad. Akce navazuje na dva dřívější protesty před irským velvyslanectvím.

"Záměrem organizátorů je přesvědčit prezidenta republiky Václava Klause, aby nepodlehl nátlaku a Lisabonskou smlouvu, bez ohledu na výsledek referenda v Irsku, neratifikoval," vysvětlil Semín z inicativy D.O.S.T., která akci organizuje.

Pořadatelé chtějí připomenout slavný pochod studentů na Hrad v únoru 1948, kdy se také rozhodovalo, i když v jiném kontextu, o osudu české státní svrchovanosti. Zástupci prezidentské kanceláře předají podpisy pod memorandem ´Podporujeme našeho prezidenta´.

Pořadatelé také naznačují, že by mezi odpůrce Lisabonu zavítal i prezident sám. "Nelze v tuto chvíli vyloučit, že se prezident Václav Klaus sám této manifestace zúčastní," řekl Semín.


Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Petice proti rušení nemocnic. Hlas odborů není hlasem pacientů

Ilustrační snímek

Zdravotnické odbory rozjely kampaň za zachování dnešní sítě nemocnic. Prospěje to spíše jim, anebo pacientům? Malé...

Boj o Vidkun. K soudu míří jedna z největších kauz posledních let

V kauze Vidkun míří před soud vlivný olomoucký podnikatel Ivan Kyselý (vlevo),...

V kauze Vidkun podle obžaloby unikaly od policie informace směrem k politikům a podnikatelům. Při policejní razii byli...

Zdravotní pojišťovny lákají na bonusy a výhody. Na změnu zbývá pár dní

Zubař, ilustrace

Nespokojení klienti zdravotních pojišťoven mají letos poslední šanci na její změnu. Přihlášku ke změně pojišťovny mohou...

Babí léto bude pokračovat, příští týden teploty vystoupají i k 24 stupňům

10.10.2018 Hradec Králové podzimní počasí

Víkendové babí léto vydrží podle meteorologů až do konce září. V druhé půlce příštího týdne se teploty vyšplhají...

Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku
Můj syn má svalovou dystrofii, od 12 let je na vozíku

Na 7. září připadá Světový den Duchennovy svalové dystrofie. Tímto vzácným genetickým onemocněním trpí i Jaroslav, který je v současnosti plně odkázaný na pomoc druhých.

Najdete na iDNES.cz