Bém otevřel Mrázovku, Klaus nepřišel

  12:06aktualizováno  12:06
Pražský primátor Pavel Bém otevřel tunel Mrázovka. Prezident Václav Klaus, jehož účast měla dodat akci největší lesk, se na poslední chvíli omluvil. Bém zahájil provoz symbolicky mávnutím šachovnicového praporku. Pro veřejnost se ale tunel otevřel až v 15 hodin kvůli ladění vzduchotechniky.

VŠE O MRÁZOVCE
- fotogalerie
- mapa
- panorama
- V Mrázovce číhají na řidiče kamery
- Jakou techniku skrývá Mrázovka

Po mávnutí praporku vjelo do Mrázovky 15 veteránů - aut různých typů převážně z třicátých let.

"Metropole dostává spojení, které citelně uleví Praze pět a šest, částečně i sedm a jedna. I když zázraky nelze čekat. Prospěšnost stavby vynikne až po dostavění celého okruhu," zhodnotil Mrázovku Bém.

"Tímto kilometrovým tunelem se stavba městského okruhu přehoupla do druhé poloviny," vyzdvihl. Celkem má mít okruh 33 kilometrů.

Ceremoniálu dodávala slavnostní tón dechovka. Aktu přihlížel pražský radní pro dopravu Radovan Steiner, náměstek primátora Jan Bürgermeister, starosta Prahy 5 Milan Jančík a další desítky starostů pražských částí a stavbařů.

Nový tunel pojme 80 tisíc aut denně
Téměř šest let trvající stavba tunelu za 7,15 miliardy korun zkrátí řidičům průjezd Smíchovem mezi Barrandovským mostem a Strahovským tunelem na straně druhé na pouhou minutu.

Radní pro dopravu Radovan Šteiner řekl, že nový tunel pojme až 80 tisíc aut denně.

Podle Jana Kremla z Ústavu dopravního inženýrství se dá už teď očekávat, že provoz v okolních ulicích výrazně poklesne. "Například na Radlické ulici o 11 tisíc aut denně, na Strakonické o devět tisíc a v Kartouzské o tři až šest tisíc vozidel denně," uvedl Kreml.

Vedení města v čele s primátorem Pavlem Bémem se však shoduje, že se doprava ve městě zlepší až po dokončení vnitřního okruhu.

Odpůrci: Mrázovka jsou vyhozené miliardy
Optimismus lidí z pražské radnice je ale cizí občanským sdružením SOS Praha. Ty Mrázovku kritizují.

"Odmítáme tvrzení vedení města, že tunel Mrázovka zlepší dopravní situaci v Praze a sníží hlukovou zátěž a míru znečištění ovzduší v oblasti Smíchova. Desetitisíce aut se za minutu a půl dostanou ze Smíchova na Prahu 6 a skončí v přeplněných ulicích rezidenční čtvrti," tvrdí sdružení.

Stejný názor má i sdružení Oživení. "Jde o mohutný a mimořádně nákladný soubor dopravních staveb, jež svým umístěním i kapacitou znamená další krok k vybudování obdoby neslavně proslulé  "severojižní magistrály". Jde o špatné a zhoubné řešení, které jsme si byli nuceni my všichni ze svých daní zaplatit."

Tunel Mrázovka, který zkrátí průjezd mezi Barrandovským mostem a Strahovským tunelem, byl slavnostně otevřen. (26. srpna 2004)

Tunelem Mrázovka, který zkrátí průjezd mezi Barrandovským mostem a Strahovským tunelem, jako první projeli veteráni. (26. srpna 2004)

Primátor Prahy Pavel Bém slavnostně otevřel tunel Mrázovka, který zkrátí průjezd mezi Barrandovským mostem a Strahovským tunelem. (26. srpna 2004)

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Spalničky se šíří raketovým tempem. Staré očkování už nemusí fungovat

Případů spalniček je stále více.

Po desítkách let jsou spalničky zpátky. V Evropě se epidemie šíří hlavně v Itálii, Francii či Řecku, na Ukrajině bylo...

Další z rubriky

Babiš chce smlouvu s ČEZ kvůli novému jadernému bloku, ne vládní garanci

Ilustrační snímek

Přetahovaná o stavbu nového bloku jaderné elektrárny v Česku, kde jde o stovky miliard korun, vstupuje do nové fáze....

Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

Předseda KSČM Vojtěch Filip po jednání s premiérem  Andrejem Babišem na Úřadu...

Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem...

Hosté Rozstřelu zhodnotí, co dobrého může přinést legalizace prostituce

Ilustrační snímek

Piráti prosazují legalizaci prostituce. V pátečním Rozstřelu budou od 12:30 o případných dopadech legalizace mluvit dva...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz