Bém: Obávám se zákulisních kampaní, to je ale daň za odvahu

  10:07aktualizováno  14:08
Po neúspěchu v krajských a senátních volbách se kýve židle pod šéfem ODS Mirkem Topolánkem. Pavel Bém už oznámil, že bude kandidovat na jeho místo. V on-line rozhovoru se čtenáři iDNES.cz přiznal, že se obává zákulisních kampaní, které se ho před volbou pokusí kompromitovat.

Pavel Bém oznámil v pondělí, že bude kandidovat na šéfa občanských demokratů. | foto: Soňa LechnerováiDNES.cz

"Už teď se objevují 'mistři denunciačních a kompromitujících kampaní', kteří mi budou nasazovat psí uši a dělat ze mne Heroda," odpověděl místopředseda ODS. Podle něj je to daň za odvahu otevřeně říct, že se něco musí změnit. "Ale já jsem připraven ji nést," ujistil čtenáře.

Bém považuje současnou situaci za velmi vážnou. "ODS prohrála katastrofálním výsledkem dvoje volby a republika se zbarvuje do oranžovo-ruda. Pokud se budeme tvářit, že se nic nestalo, tak je ODS ztracena," míní první místopředseda ODS.

Volby podle něj byly referendem nikoliv o předsedovi ODS a o stranických orgánech ODS, ale o vládnutí Mirka Topolánka. "Zde jsme selhali, nejspíše z mnoha důvodů - neschopností vysvětlit kroky, které děláme, špatným načasováním těchto kroků (poplatky), hulvátským a povýšeným stylem politiky, ale i odklonem od našich programových kořenů," je přesvědčen pražský primátor.

On-line rozhovor

Odpovědi Pavla Béma zde

I on se cítí částečně zodpovědný za výsledek voleb. "Voliči nám dali červenou kartu, a pokud si to s pokorou neuvědomíme, nemáme nárok přežít. Nesu spoluzodpovědnost za řízení strany. Za to, zdali dobře komunikovala s členskou základnou a krajskými volebními týmy. Za nastavení volební kampaně," řekl Bém v on-line rozhovoru.

Dodal ale, že za vládu je stoprocentně zodpovědný její předseda.

Sám vyzval vedení k odevzdání funkcí a po porážce v senátních volbách vyzval k rezignaci i šéfa strany Mirka Topolánka. Strana by se podle něj v budoucnu měla stát "pro veřejnost čitelnou a akceschopnou, jinak neuspěje".

ODS podle něj disponuje silnou základnou zkušených politiků. "Za skvělé, zkušené politiky s důvěrou veřejnosti považuji Petra Bendla, Evžena Tošenovského, ale i další odcházející hejtmany - pana Skokana, Zahradníka, Lukáše, Šulce, Zimmermana. Každý z nich má na to, aby se mohl stát součástí vedení ODS," uvedl Pavel Bém.

Pražský primátor v pondělí oznámil, že na prosincovém kongresu bude kandidovat na funkci předsedy strany. "Pokud je v podpalubí metr vody a její hladina stoupá, nemůžeme na kapitánském můstku předstírat, že se nic neděje. A bohužel současný kapitán se přesně takhle chová. Proto požádám posádku, aby rozhodla, zda není na místě změnit vedení," zdůvodnil svůj krok v pondělí Pavel Bém.

Bém se podle svých slov rozhodl usilovat o vedení strany poté, co Topolánek neodstoupil z postu předsedy po prohraných volbách. Béma k tomuto kroku vyzval také jeho stranický kolega, odstupující středočeský hejtman Petr Bendl. Pokud by Bém nabídku nepřijal, na post šéfa strany by kandidoval on.

Mirek Topolánek prý Bémovo rozhodnutí vítá. Sám zatím neřekl, zda bude post šéfa strany obhajovat.

Autor:

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Rybář, či fanoušci z Německa. První lidé přišli na Žofín 16 hodin předem

Na rozloučení se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem čekají u paláce Žofín v centru Prahy už první fanoušci. Jako vůbec...

Premium

Chci chlapa, co má větší koule než ego, říká svobodná matka Nikol Štíbrová

Před pár dny oslavila třiatřicítku a cítí se šťastná a spokojená. Nebylo to ale zadarmo – moderátorka a hvězda...

Krampol o Belmondovi: Když on točil Zvíře, já hrál traktoristu

Přes třicet let promlouvá na české diváky božský Bébel, jak Jean-Paul Belmondovi v rodné Francii přezdívají, hlasem...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Žádné zbraně Turecku. Lidé v Praze a Brně demonstrovali na podporu Kurdů

Na podporu Kurdů se ve středu v podvečer sešlo v Praze na Klárově asi sedm set demonstrantů. Chtějí podpořit zákaz...

Praha by měla podle Babiše převést budovy nemocnice Na Bulovce na stát

Praha by měla podle premiéra Andreje Babiše převést své budovy v Nemocnici Na Bulovce na stát, a to za symbolickou...

Pražští strážníci zpřísnili dohled v modrých zónách, odtáhnou víc aut

Stání v placených modrých zónách v Praze bude na tři měsíce pod větším drobnohledem strážníků. Podle nich řidiči zóny...

V Japonsku by za tu dobu měli dálnici, vítali v Brandýse vysněný bankomat

Jen málokteré město v zemi nemá na náměstí nebo jinde v centru bankomat. Tento přístroj ale dosud chyběl v Brandýse nad...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz