Bém lobbuje za černou stavbu v Pardubicích, kvůli kamarádovi

  18:21aktualizováno  18:21
Kauza nepovolené výstavby spedičního centra firmy D+D Park v Pardubicích má novou zápletku. Ukázalo se, že zájem na udělení dodatečného stavebního povolení největší černé stavbě v zemi má pražský primátor Pavel Bém. Loboval za ni u primátora Pardubic Jaroslava Demla. To ale pražský primátor popírá.

Pavel Bém prý v Pardubicích lobbuje za černou stavbu, kvůli kamarádovi | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Na budování pěti velkých hal za bývalou chemičkou Synthesia se jako investor podílí podnikatel Zbyněk Kareš. Ten je Bémův velmi dobrý kamarád, navíc šéfovi pražského magistrátu výhodně pronajímá velkou vilu v pražských Vokovicích.

S překvapivou informací vyšel na veřejnost pardubický zastupitel a šéf Sdružení pro Pardubice Miroslav Petráň.

"Byl jsem osobně přítomen, když Pavel Bém večer 21. září volal primátorovi Demlovi a evidentně u něj lobboval za černou stavbu spedičního centra. Podobný tlak na šéfy pardubické radnice proběhl i při Velké pardubické, které se Bém účastnil. Není možné, aby se věci řešily tímto způsobem," řekl Petráň, který je zároveň předsedou pardubického dostihového spolku.

Bém se zajímá, nelobbuje, tvrdí Deml

Sám primátor Deml přiznává, že s ním několikrát Bém na téma logistické centrum Zelená louka mluvil. Odmítá však, že by chtěl šéf pražské radnice pomáhat kamarádovi.

Primátor Pardubic Jaroslav Deml.

Primátor Pardubic Jaroslav Deml.

"Ano, s panem Bémem jsem na toto téma několikrát mluvil. Zajímal se o to, jak se celá kauza vyvíjí. Nehledal bych však zatím nic zvláštního, v poslední době si voláme poměrně často," řekl Deml.

"Mluvili jsme jen tři vteřiny"

Debatu na téma logistické centrum připustil i Pavel Bém. Ovšem i podle něj šlo jen o nevinnou zmínku. "Pokud si to dobře pamatuji, tak asi dvě nebo tři vteřiny mi vyprávěl o problému, který mají s budováním nějakého technologického centra. To je všechno," řekl vBém.

Jenže to, že Deml je pod jeho tlakem, potvrzuje i pardubický zastupitel za ČSSD Jindřich Tauber. "Pavel Bém má jasný zájem na tom, aby stavba dostala potřebná povolení. Tyto informace mám od svých politických kolegů z Vrchlabí," uvedl.

Právě z podkrkonošského města pochází firma D+D Park. Její šéf, vrchlabský radní za ODS Petr Dědek, zatím také vystupoval jako jediný investor obří stavby za miliardu korun.

Nyní se ukazuje, že peníze na výstavbu sehnal Zbyněk Kareš. Ten velmi slušně vydělal v roce 2004, když prodal největší českou logistickou společnost C. S. Cargo. Nyní se živí jako realitní makléř. Před dvěma roky se proslavil tím, že pronajal Bémovi luxusní vilu jen za 22 tisíc korun měsíčně.

"Ano, investujeme společně s panem Karešem," přiznal i Petr Dědek.

"Je to hloupost, nesmysl, bublina"

Pavel Bém by tedy motivaci pomoci svému bytnému měl. Ovšem on takovou možnost důrazně odmítá. Nehne s ním ani to, že Petráň připojuje přesné datum i čas, kdy Bém s Demlem mluvil.

"Já vám říkám, že ten projekt ani neznám. To údajné hučení představovalo několik málo vteřin a v zásadě informaci, kterou jsem obdržel od pana Demla, to je všechno. Je to hloupost, pitomost, nesmysl. Bublina. Z mého pohledu úsměvné, nikterak mě to netrápí, nic o tom nevím," odmítá jakýkoliv lobbing Bém.

Podle Petráně však nemluví pravdu. "Jasně jsem to slyšel. Primátor Deml mu říkal, že do toho nemůže nijak zasahovat. Ten tlak byl však zřejmý. Stál jsem vedle něj," uvedl Petráň.

Ten si myslí, že lobbing vlivného člena ODS, kterým Bém stále je, má na jeho stranické kolegy velký účinek. Ostatně minulé úterý rada města právě hlasy ODS prosadila to, že město půjčí firmě D+D Park pozemek, na kterém načerno postavila výhybnu pro kamiony. A to i přesto, že společnost před tím absolutně ignorovala nařízení rady, aby nepovolenou stavbu odstranila.

"Naši tři radní návrh nepodpořili, ale ODS je přehlasovala. Je výsměch, jak se radnice k této zákony porušující firmě chová," řekl k tomu Petráň.

Vedení města se hájilo tím, že firmě stavějící načerno "nechtěla dělat naschvály."

Autoři: ,

  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Turecko vede pozemní útok proti Sýrii, po dělostřelecké a letecké přípravě

Turecko zahájilo ve středu večer pozemní boje na severu Sýrie. Invazi předcházelo letecké a dělostřelecké bombardování...

Komunista Ondráček opisoval ve své disertační práci, bral si celé odstavce

Komunistický poslanec Zdeněk Ondráček opisoval ve své disertační práci, díky níž na Univerzitě Palackého v Olomouci v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Premium

Pokrok po švédsku: mizející pisoáry a genderově neutrální sport

Severská země přichází s revolučními nápady, kterým aplaudují pokrokoví liberálové z celého světa. Mizí pánské pisoáry,...

Premium

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson přijede s nehudební show. Získejte vstupenky zdarma

Zpěvák Iron Maiden Bruce Dickinson se předvede v poněkud netradiční roli. V rámci večera mluveného slova představí svou...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Gustáva Husáka v roce 1989 paralyzovala mrtvice, řekl historik

Česko si letos připomíná 30 let svobody a tedy konec komunistického režimu. S normalizační érou 70. a 80. let je úzce...

ODS vyzývá Schillerovou k rezignaci kvůli zeti, ta to považuje za absurdní

Představitelé opoziční ODS vyzvali k rezignaci ministryni financí Alenu Schillerovou (za ANO). Skupina propojená s...

Posvětili vznik průmyslové zóny a teď litují, bojí se přílivu cizinců

Zatímco v době ekonomické krize byly výrobní haly postavené na zelené louce požehnáním v boji s nezaměstnaností, dnes...

Česko respektuje politiku jedné Číny, napsal Zeman Si Ťin-pchingovi

Nemám žádné pochopení pro konání pražských komunálních politiků. Česká republika plně respektuje politiku jedné Číny,...

Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky
Další pochybení pardubické nemocnice. Novorozenci nepodali včas léky

Nemocnice v Pardubicích čelí dalšímu obvinění. Při porodu novorozence tamní personál včas neodhalil problém, který bylo možné vyřešit medikací. Dítě bude mít doživotní následky.

Najdete na iDNES.cz