Rozsudek se očekával, jelikož návrh na zproštění kvůli pochybnostem o jejich vině podala kromě advokátů také státní zástupkyně. Obžalovaní se vzdali práva na odvolání, státní zástupkyně si ponechala lhůtu.
Bělu před 21 lety zastřelilo ozbrojené komando v jeho domě v Úvalech u Prahy. Policie loni na jaře na základě nových informací, mezi něž patřily hlavně svědecké výpovědi. Oba muže zadržela jen několik týdnů před promlčením činu. Šrytr s Kacem vinu dlouhodobě odmítají. Hrozilo jim až 15 let vězení nebo výjimečný trest.
Předseda trestního senátu Ivo Zelinka připomněl, že policie případ v minulosti dvakrát odložila. Vzhledem k době, které od činu uplynula, v podstatě nebyly důkazy vypovídající o pachatelích. Soud měl jen dvě výpovědi svědkyň z místa činu.
„Pokud shrneme celé to dokazování, tak skutečně v žádném případě nelze dospět k závěru, že by bylo prokázáno, že by obžalovaný tu trestnou činnost spáchal,“ vyjádřil se Zelinka o Šrytrovi. „Pokud jde o obžalovaného Jána Kaca, není nutné to žádným způsobem podrobně rozebírat, neboť přímé důkazy žádné nejsou,“ dodal.
Jedna svědkyně původně mluvila proti obžalovaným, později však výpověď změnila a tvrdila, že je nepoznala. „Dříve podobné poznatky neuváděla, přestože byla vytěžována opakovaně,“ řekl Zelinka. Dodal, že usvědčující informace o pachatelích začal říkat až v době, kdy byla vyslechnuta policisty, kteří jí tvrdili, že její výpověď je jenom doplněním důkazů, kterých mají dost. Druhá svědkyně od začátku tvrdila, že neví, kdo střílel. „Neexistuje žádný přímý důkaz, který by obžalované usvědčoval,“ řekl Zelinka při zdůvodnění rozsudku.
Odkazoval také na výpověď další ze svědkyň. Ta uvedla, že útočníci mluvili rusky. Když se jim svědkyně, tehdy spoutaná, snažila sdělit, že Marie Bělová má pásový opar a leží tedy v nemocnici, útočníci ji museli rozvázat, aby tuto skutečnost mohla vysvětlit pomocí gestikulace. Takto by podle Zelinky člověk, který pouze předstírá, že nemluví česky, nejednal.
Soud měl k dispozici řadu dalších výpovědí, které byly mnohdy nepřesvědčivé, a často šlo o výpovědi, kdy se svědci informace dozvěděli z doslechu od jiných lidí. Soudce zdůraznil, že pro odsouzení pachatelů nesmí mít žádné pochybnosti, což se v tomto případu nestalo. „Nebylo vyloučeno, že jsou pachateli jiné osoby, než byly postaveny před soud,“ zdůraznil Zelinka.
Šrytr po vynesení rozsudku s novináři nemluvil. Jeho advokátka Karolína Babáková uvedla, že je s rozsudkem spokojena. Považuje ho za objektivní a nyní budou zvažovat odškodnění. „Byl ve vazbě zbytečně a za nic, takže předpokládám, že se soudit bude,“ řekla Babáková novinářům. Kaco zkritizoval práci policie a postěžoval si na svůj zdravotní stav, který se mu prý zhoršil kvůli tomu, že byl osm měsíců ve vazbě.
Co se týče jedenácti milionů, které příbuzní zesnulého Běly po obžalovaných požadovali, soud odkázal pozůstalé na řízení občanskoprávní.
Komando si odneslo 12 milionů a šperky
Od vraždy letos v dubnu uplynulo 21 let. V maskovaném komandu bylo nejméně pět lidí. Skupina vnikla v noci do Bělova domu. Běla zemřel na následky střelných poranění, které mu pachatelé způsobili několika dávkami ze samopalu. Podle tvrzení pozůstalých si pachatelé z domu po vraždě odnesli 12 milionů korun a šperky.
Svědek: Vraždu Běly si objednal František Mrázek:
Šrytr s Kacem tvrdí, že zájem na vraždě mohli mít příbuzní Běly, jeho nejbližší okolí nebo arménská mafie, která podle nich pro něj pracovala. V médiích se krátce po Bělově vraždě objevily i informace, že za vraždou stál kontroverzní podnikatel František Mrázek, který byl zavražděn o deset let později. Běla mladší však v květnu u soudu uvedl, že po vraždě s Mrázkem mluvil a ten mu řekl, že v případu „prsty“ nemá.
Na objasnění případu se podílel speciální policejní tým Tempus, který v roce 2013 vznikl na policejním prezidiu. Jeho cílem je vyšetřovat letité kauzy uzavřené bez úspěchu.
Šrytr není vrah, je to férovej chlap, tvrdí bývalý člen URNA: