Běhounek připustil zájem vést ČSSD. Chce zpět Zimolu, Tejce i Haška

  16:36aktualizováno  17:54
Hejtman Vysočiny Jiří Běhounek připustil, že by se mohl ucházet o post šéfa sociálních demokratů. Na jednání ústředního výkonného výboru ČSSD ho ke kandidatuře vyzval hejtman Pardubického kraje Martin Netolický. Běhounek má ale některé podmínky. Jednou z nich je návrat některých sociálních demokratů, kteří odešli nebo „byl odejiti“ z funkcí ve straně.

Hejtman Vysočiny, zatím nestraník Jiří Běhouek | foto: Petr Lemberk, MAFRA

„Když jsou kritické situace, tak možná není na škodu straně pomoci,“ řekl Běhounek v neděli v Hradci Králové, kde se sešel ústřední výkonný výbor ČSSD. Neprošel návrh brněnského exprimátora Romana Onderky na přímou volbu šéfa strany, ani návrh na okamžitou rezignaci celého vedení strany. Ústřední výkonný výbor ČSSD potvrdil, že volební sjezd se uskuteční 18. února také v Hradci Králové.

Strana musí šetřit, a tak se z Prahy stáhla do kulturního domu v Hradci Králové, protože ji trápí stále nevyřešený obrovský dluh právníkovi Zdeňku Altnerovi, necelých 338 milionů korun. Na jednání do kulturního domu Střelnice nedorazil premiér Bohuslav Sobotka.

„Bez toho, aniž by se vrátili všichni, kteří byli nějakým způsobem upozaděni, to nejde dál, protože potom se ta strana nemůže dát nikdy dohromady,“ prohlásil Běhounek. „Jiří Paroubek mě nenapadl, ale Jiří Zimola nebo Jeroným Tejc, Michal Hašek a další ano,“ odvětil Běhounek na dotaz, zda má na mysli bývalého premiéra a šéfa strany Jiřího Paroubka. Ani návrat Paroubka by ale Běhounkovi nevadil. Musí podle něj přestat animozity ve straně, má se také modernizovat činnost Lidového domu, kde ČSSD sídlí.

ČSSD hledá svého zachránce. Strana musí šetřit, a tak „utekla“ z Prahy

„Jsem pro, aby lidé, kteří chtějí sociální demokracii pomoci, se vraceli. Já s tím nemám problém,“ odvětil úřadující šéf ČSSD Milan Chovanec na dotaz iDNES.cz, co říká nápadu na opětovné větší zapojení tří bývalých vrcholných politiků sociální demokracie.

Co spojuje Zimolu, Tejce a Haška, je to, že bezprostředně po volbách v roce 2013 jeli tajně za prezidentem Milošem Zemanem do Lán a den poté zkusili na jednání předsednictva strany svrhnout šéfa strany Bohuslava Sobotku. A to vzápětí poté, co ČSSD vyhrála volby. Sobotka pokus o vnitrostranický převrat ustál, sestavil vládu s ANO a lidovci a se vzbouřenci se vypořádal.

Návrat politiků, kteří jeli tajně do Lán, by mohl ovlivnit i vládu

Jenže teď už je Sobotka z čela strany pryč, ČSSD utrpěla debakl ve volbách a hledá cestu kudy dál. Je jisté, že návrat lidí jako Zimola, Tejc či Hašek by znovu otevřel cestu k možné dohodě ČSSD s ANO.

Fotogalerie

Všichni tři Běhounkem jmenovaní by byli více než současné vedení strany ochotni naslouchat prezidentu Zemanovi, který dlouhodobě prosazuje spolupráci hnutí ANO a sociální demokracie.

Jenže Hašek a Tejc v neděli řekli, že se do vedení strany vracet nechystají. Tejc uvedl, že vedení ČSSD odmítnutím přímé volby předsedy jasně ukázalo, že má nulovou sebereflexi. „Chce ponechat osud strany nikoliv v rukou členů, ale funkcionářů zodpovědných za poslední volební výsledek. V takové situaci se o žádný návrat ani pokoušet nechci,“ uvedl Tejc.

Netolický: Běhounek může ČSSD sjednotit a stabilizovat

Straničtí kolegové hovoří o Běhounkovi velmi kladně. „Je to osoba, která je všeobecně uznávaná, devět let je hejtmanem, pět let je poslancem a může ČSSD sjednotit a stabilizovat,“ řekl o Běhounkovi iDNES.cz pardubický hejtman Netolický, který inicioval výzvu hejtmanovi Vysočiny, aby se pokusil vedení strany převzít.

„Pochopil jsem, že za určitých podmínek je připraven,“ uvedl Netolický. Nový předseda by podle něj měl být obklopen lidmi, kterým věří a se kterými chce spolupracovat.

„Je to jeden z těch lidí, který to samozřejmě může být, nejenom svými zkušenostmi, svými úspěch, je dlouholetým hejtmanem už devátý rok, třetí volební období,“ řekl k možnosti, že by stranu mohl vést jako nový předseda Běhounek, místopředseda ČSSD Jiří Birke.

Strana musí upravit stanovy, aby měli šanci nestraníci

Běhounek nyní není členem sociální demokracie, a tak aby mohl stranu vést, ta by musela udělat trochu krkolomný manévr. V únoru, na kdy svolala mimořádný volební sjezd do Hradce Králové, by pouze změnila svoje stanovy, podle nichž může nyní být předsedou strany i členem předsednictva pouze ten, kdo je v ČSSD čtyři roky. „Současné stanovy nás omezují,“ řekl pardubický hejtman Netolický.

Poté, co by změnu stanov zaregistrovalo ministerstvo vnitra a co by Běhounek do strany vstoupil, mohl by být on, ale i kdokoli jiný, kdo teď ani není v ČSSD, zvolen do čela strany na sjezdu v dubnu.

Volební výsledek 7,27 procenta přinesl ČSSD, dosud nejsilnější vládní straně, pouhých patnáct křesel ve Sněmovně místo dosavadních padesáti. ČSSD na to reagovala urychleným svoláním sjezdu, kde se očekává „zemětřesení“.


  • Nejčtenější

S Gottem se na Žofíně loučilo téměř 50 000 lidí. Dostalo se i na poslední

Na pražském Žofíně lidé dávali poslední sbohem zesnulému zpěvákovi Karlu Gottovi. Rozloučení skončilo deset minut před...

Rakev s Karlem Gottem vyprovodily ze svatého Víta rodina, potlesk a zvon

Stovky hostů z řad umělců, sportovců, politiků a blízkých se rozloučily se zesnulým Karlem Gottem na zádušní mši v...

Skončíte s rozdrceným tělem a roztříštěnými kostmi, hrozí čínský prezident

Čínský prezident Si Ťin-pching na návštěvě Nepálu pohrozil, že kdokoliv se pokusí rozdělit Čínu, skončí s "rozdrceným...

Syrská armáda se přesouvá k severním hranicím, aby odrazila turecký útok

Jednotky syrských vládních vojsk se přesouvají na Kurdy ovládaný sever země, kde mají "čelit turecké agresi vůči...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Příští týden se oteplí. Do poloviny listopadu budou teploty nadprůměrné

Češi si mohou dál užívat teplého podzimu, nepříjemné sychravé počasí se zatím odsouvá. V příštím týdnu se ještě oteplí,...

Premium

Soudkyně omylem pustila obviněného z vraždy. Policie se obává, co udělá

Stačilo propásnout termín a muž, který vytáhl na partnerku nůž, mohl opustit vazbu. Vasil Z. zaútočil v hádce na...

S trestním oznámením na aktéry OKD Zaorálek nesouhlasí. Chce věc přezkoumat

Ministr kultury Lubomír Zaorálek nesouhlasí s podáním trestních oznámení na aktéry sporné privatizace těžební...

Na opatrovnických soudech soudí hlavně ženy, otcové cítí nespravedlnost

Na opatrovnických odděleních soudů působí jako soudkyně většinou ženy. Otcové, kteří během rozvodu bojují o své děti,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz