Česko má nového náčelníka generálního štábu. Bečvář vystřídal Pavla

  11:39aktualizováno  11:39
Slavnostním převzetím bojového praporu na Vítkově vystřídal Josef Bečvář v pozici náčelníka generálního štábu Petra Pavla. Ten se stal šéfem Vojenského výboru NATO a brzy zamíří do Bruselu. Bečváře odpoledne oficiálně do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Generál Josef Bečvář převzal bojový prapor generálního štábu i post náčelníka štábu. | foto: Ministerstvo obrany ČR

Převzetí funkce doprovodil přelet dvou stíhaček Gripen a transportního letounu CASA. Oficiální jmenování na Pražském hradě je naplánované na 14. hodinu odpolední. Fakticky ovšem Bečvář vede armádu už od 1. května.

Oba generálové položili na Vítkově květiny u hrobu Neznámého vojína a drželi minutu ticha za všechny padlé při obraně vlasti.

Osm náčelníků za 25 let

Josef Bečvář je osmým polistopadovým náčelníkem generálního štábu.

Před ním v této funkci působili Anton Slimák (1989-1991), Karel Pezl (1991-1993), Jiří Nekvasil (1993-1998), Jiří Šedivý (1998-2002), Pavel Štefka (2002-2007), Vlastimil Picek (2007-2012) a Petr Pavel (2012-2015).

Bečvář na Vítkově řekl, že nová funkce je pro něj výzvou a ctí. Za svůj prvořadý úkol považuje doplnění početního stavu vojáků a dokončení koncepce výstavby armády.

Právě naplněnost útvarů, pohybující se průměrně kolem 60 až 65 procent, je jednou z hlavních potíží současné armády. Zmíněná koncepce výstavby má dát armádnímu rozvoji a akvizicím stabilitu a předvídatelnost.

Nastupující náčelník generálního štábu řekl, že je rád, že se vládní koalice zavázala zvyšovat výdaje na obranu. Česko se podle něj nachází ve světě, kde teroristický útok a porušování úmluv jsou časté a armádním úkolem je těmto hrozbám čelit a zajistit bezpečnost republiky.

Generála čeká doplnění útvarů i nákup radarů a vrtulníků

„Přebírám armádu, která je dobře vycvičena, plní dobře úkoly v misích i na území České republiky,“ řekl na Vítkově Bečvář. Kromě doplnění útvarů se chce soustředit i na posílení aktivních záloh i nákup techniky - armáda bude potřebovat například nové radiolokátory a víceúčelové vrtulníky.

Prezident Zeman odpoledne při oficiálním jmenování podotkl, že si všichni váží Pavlova hrdinství, když se v občanské válce v Jugoslávii vydal pro obklíčené francouzské vojáky (více o záchraně čtěte např. zde), a poblahopřál mi k novému postu druhého nejvýznamnějšího postu v NATO. „Jsem přesvědčen, že čest České republiky ve velení NATO plně obhájíte,“ řekl generálovi prezident.

Směrem k novému náčelníkovi generálního štábu Bečvářovi Zeman podotkl, že by si přál, aby Česká republika nadále účinně bojovala proti mezinárodnímu terorismu a zmínil, že doufá v rozšíření české účasti na Golanských výšinách (do tamější mírové mise zamíří několik českých vojáků) a ve vyslání polní nemocnice na pomoc uprchlíkům v Jordánsku.

Plzeňský rodák Bečvář vystudoval Vojenskou vysokou školu pozemního vojska ve Vyškově. Dále studoval také na Vojenské akademii v Brně, Právnické fakultě Univerzity Karlovy, v zahraničí pak navštěvoval v letech 1998 - 1999 Vševojskovou školu obrany v Paříži. V minulosti byl mimo jiné náčelníkem Vojenské policie a přidělencem obrany ČR ve Francii. Poslední měsíce působil jako první zástupce Pavla.

Pavel stál v čele generálního štábu tři roky. Z pozice odchází předčasně, protože byl loni v září zvolen předsedou Vojenského výboru NATO, což je nejvyšší vojenská funkce Severoatlantické aliance. Ujme se jí v červnu.

Generální štáb zabezpečuje velení armádě a plnění požadavků a úkolů, které na ni kladou politici. Spadají pod něj například společné operační centrum, z nějž se řídí současné armádní mise po ekonomické, logistické i vojenské stránce, velitelství výcviku, pozemní i vzdušné síly. Náčelník generálního štábu je kromě velení ve vojenské rovině také styčným bodem, který tlumočí postoje armády například na úrovni vlády, Bezpečnostní rady státu či v parlamentních výborech.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Další z rubriky

Doučování je výhodný byznys. Kolem přijímaček může rodiče přijít na tisíce

matematika

Sezona doučování vrcholí a lektoři nejrůznějších předmětů si mohou mezi klienty vybírat. Mezi předměty vede matematika...

Volný chce vést SPD místo Okamury. Hnutí mu přitom zrušilo krajskou organizaci

Moravskoslezský lídr SPD Lubomír Volný chce švýcarizaci České republiky,...

Přestože má hnutí „Svoboda a přímá demokracie – Tomio Okamura“ v názvu jméno svého předsedy, poslanec Lubomír Volný...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Najdete na iDNES.cz