„Prosím doklady a otevřete zadní dveře,“ říká bavorský policista lámanou češtinou šoférovi české dodávky Janu Dvořákovi. Policistův kolega kilometr za česko-bavorskou hranicí u Phillipsreutu, sousedícím se Strážným na Prachaticku, zastavuje další polskou dodávku a odklání ji na odpočívadlo.
Na jiném přechodu ve Furt im Waldu rozdělují policisté auta do tří pruhů podle velikosti a prohlížejí je. Kamiony zvlášť, dodávky a osobní auta. Na dálnici A3 u německého Passau ve směru z Rakouska se kvůli důkladným kontrolám tvoří kolony.
Fotogalerie |
„Zaznamenali jsme nárůst nelegální migrace přes Českou republiku, přichází tudy stále více lidí,“ zdůvodnil opatření Joachim Herrmann, bavorský ministr vnitra. Tamní policie tvrdí, že zatímco na německo-rakouských hranicích za druhou polovinu loňského roku zadržela v automobilech 128 migrantů, u českých hranic to bylo přes dvě stě běženců, které pašeráci převáželi v kamionech či dodávkách.
V Bavorsku budou v říjnu volby do zemského sněmu a politici každopádně slovy o boji s migrací přesně trefili téma, které na lidi v příhraničí funguje.
„Z Čech proudí crystal (pervitin) a přichází tudy nelegální migranti. Větší ochrana hranic měla být už dávno, ne jen namátkové kontroly. Žili bychom tu klidněji jako dříve. Dneska nevíte, kdo se tu může pohybovat v okolních lesích,“ popisuje farmář Anton Münch z malé horské vesničky Mauth kilometr od českých hranic.
Bavoři vyslali do akce vlastní pohraničníky, kontroly ještě přitvrdí |
Čeští policisté se však bavorské argumentaci diví a označení, že Česko je tranzitní zemí, ze které uprchlíci proudí do Německa, odmítají. Loni oproti roku 2016 nelegálních migrantů, kteří směřovali přes Česko do Německa, ubylo o dvě třetiny. V roce 2017 jich zadržela policie 172, v roce 2016 pak 511. V roce 2015, kdy migrace byla nejsilnější, to bylo 2 294 lidí zejména z Afghánistánu, Sýrie a Iráku.
„Loni jsme se vrátili co do počtu i skladby nelegálních migrantů do doby před migrační krizí,“ uvedla mluvčí cizinecké policie Kateřina Rendlová. Za letošní první čtvrtletí policisté zadrželi 109 lidí, kteří přišli přes Slovensko a Rakousko s cílem projít do Německa. Je to o 55 lidí více než za první čtvrtletí 2017.
Namátkové kontroly
Bavorská argumentace o tom, že do země proudí z Čech drogy a i kvůli nim musí být kontroly častější, je už pochopitelnější. Loni kvůli tomu řešili němečtí policisté 2 127 deliktů.
„Německo je největším odběratelem pervitinu z českých nelegálních velkovýroben. Značná část tam proudí i díky přeshraniční turistice, kdy pervitin převáží sami Němci. To, že Bavorsko chce častější kontroly, mě nepřekvapuje, protože v podstatě na německo-belgických a německo-nizozemských hranicích se tyto příhraniční kontroly dějí již třicet let,“ říká šéf Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.
Pro představu – v České republice se ročně „profetuje“ okolo tří tun pervitinu, do Německa proudí odhadem od sedmi do devíti tun ročně. „Rozdíl v ceně jednoho gramu v Německu oproti Česku je 15 až 20 eur,“ dodal Frydrych.
Bavorská policie chce kontroly dělat v pásmu třiceti kilometrů od hranice směrem do vnitrozemí, na dálnici A3 u Passau zastavuje automobily na různých odpočívadlech nebo přímo na hraničních přechodech. „Zkoumali nám občanky a nechali nás otevřít střešní box,“ popisoval v pondělí odpoledne reportérovi MF DNES český řidič, který se s manželkou vracel z dovolené. Němečtí policisté pak anonymně vysvětlovali, že jejich kontroly – ač časté – jsou stále jen namátkové.
Bavorsko má nyní na kontroly vyčleněno pět set policistů. V dalších pěti letech chce jejich počet zdvojnásobit a vybavit je lepšími technologiemi. Například skenery otisků prstů či termokamerami. Tento týden také poprvé vzlétnou nové drony, které budou česko-bavorskou hranici dlouhou 356 kilometrů hlídat ze vzduchu. Policisté také od 11. července začnou s důkladnějšími kontrolami jednotlivých nádraží.