Baumruk bude šéfovat televizní radě další dva roky

  15:56aktualizováno  15:56
Staronovým předsedou Rady České televize se stal Jiří Baumruk. Ve funkci stráví další dva roky, byl jediným kandidátem. Novým místopředsedou rady, která mimo jiné vybírá a odvolává generálního ředitele ČT a schvaluje její rozpočet, bude bývalý Paroubkův poradce Jan Brandejs.

Jiří Baumruk začínal jako komentátor sportovních přenosů. Údajně jich absolvoval osm set. | foto: Česká televize

Pro třiapadesátiletého Baumruka hlasovalo jedenáct z třinácti přítomných členů rady. Bývalý sportovní komentátor v ní sedí od roku 2005. Letos bude řídit volbu generálního ředitele veřejnoprávní televize.

Staronový předseda radním před volbou řekl, že rada nebyla před dvěma lety, kdy do jejího čela usedl poprvé, v nejjednodušší situaci.

Připomněl, že těsně po jeho zvolení vypukla kauza kolem členství tehdejšího vrchního ředitele ČT Františka Lamberta v komunistických Lidových milicích. Lambert kvůli tomu neodevzdal lustrační osvědčení a rada šéfa ČT Jiřího Janečka upozornila na porušení zákona. Lambert poté z televize odešel. - čtěte Exmilicionář Lambert opouští ČT

"Myslím, že se nám spoluprací podařilo i přes rozdílné názory projít touto Scyllou a Charybdou se ctí," uvedl Baumruk s odkazem na soutěsku z antických bájí hlídanou mořskými obludami.

Z řadového zaměstnance televizním radním

Baumruk byl v minulosti spojen s Českou televizí jako její dlouhodobý zaměstnanec, v letech 1985 až 2000 pracoval v redakci sportu nejprve jako komentátor, v posledních osmi letech svého působení jako šéfredaktor a člen vedení ČT.

Podle stránek Rady ČT mimo jiné komentoval osm stovek přímých přenosů a moderoval zhruba tisícovku studiových pořadů. V letech 2000 až 2007 působil jako komentátor televizní stanice Eurosport a v letech 2003 až 2007 jako mluvčí Prahy 5.

Máme povinnosti vůči politikům, říká místopředseda rady

Rada také volila jednoho z místopředsedů, neboť dosavadnímu Milanu Badalovi končí v lednu dvouleté funkční období. Jeho nástupcem byl zvolen Jan Brandejs, který dříve radil předsedovi ČSSD Jiřímu Paroubkovi ve věcech průmyslu a obchodu, dopravy a stavebnictví.

Získal sedm hlasů ze třinácti, protikandidát Radek Mezuláník dostal čtyři hlasy a Milan Uhde dva.

Brandejs se členem rady stal na podzim roku 2005. Proti jeho zvolení tehdy protestovala ODS, podle níž byl příliš spojen s tehdejším premiérem Paroubkem.

Brandejs u příležitosti svého dnešního zvolení podle serveru Lidovky.cz prohlásil, že by Rada ČT měla pěstovat standardní a pozitivní vztah k zákonodárcům. "Oni nás sem vyslali do rady a my k nim máme určité povinnosti."

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Utajená auta policie lze snadno odhalit. Jejich značky chybí v databázi

Ilustrační snímek

Policejní sledovači mají poněkud nečekaný problém. Je jím nenápadná vyhledávací databáze České kanceláře pojistitelů. V...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Další z rubriky

Ministr Petříček si počíná v rozporu se zájmy země, tvrdí komunisté

Vedení KSČM informuje o tom, že se strana rozhodla podpořit menšinovou vládu...

Vedení KSČM vyhodnocovalo dosavadní toleranci menšinové vládě Andreje Babiše a usiluje o změny. „KSČM hodnotí dosavadní...

Ministerstvo kárá úřady, přehlížely připomínky sousedů masivní vily

Výrazná betonová stavba v hodnotě desítek milionů korun obehnaná čtyřmetrovou...

Ministerstvo pro místní rozvoj se zastalo odpůrců mohutné stavby na okraji Prostějova. Investor z rozhodování o její...

Lékaři bojkotují e-neschopenky, systém je prý nefunkční politický handl

lékař počítač e-neschopenka

E-neschopenky se potýkají s problémy. V ideálním případě má pacient přijít a dostat od doktora neschopenku. Tu by si...

Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun
Kde doma tečou peníze? 5 tipů, které vám ušetří tisíce korun

Proč u vás doma nefungují všechny univerzální rady, jak ušetřit? Protože každá rodina funguje jinak! Zaměřte se na to, co opravdu potřebujete, a podle toho postupně utáhněte kohoutek na správném místě. V rozpočtu se pak najde i pár stovek navíc.

Najdete na iDNES.cz