Bátora zůstal v úřadu i po rezignaci, pak dostal čtvrt milionu odstupného

  0:05aktualizováno  0:05
Kontroverzní úředník ministerstva školství Ladislav Bátora zůstal ve své funkci ještě dva měsíce po své veřejné rezignaci. Jeho pozici na konci roku vedení zrušilo, díky tomu mohl odejít se čtvrtmilionovým odstupným. Kdyby odešel sám, jak deklaroval v říjnu, peníze by nedostal.

Ladislav Bátora oznámil, že opouští funkci zástupce vrchního ředitele na ministerstvu školství. (14. října 2011) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

"Já se vám přiznám, že se vám k této otázce nebudu vyjadřovat," reagoval v pondělí Dobeš na otázku, proč úředníkovi vyplatil čtvrt milionu. Tiskový odbor ministerstva potvrdil, že se úřad s Bátorou finančně vyrovnal poté, co jeho místo zrušili. Ale odmítl zveřejnit výši vyplacené částky.

Ani Ladislav Bátora nepopřel, že odcházel z ministerstva se štědrým odstupným. Na otázku, jakou částku si připsal na účet, odpověděl, že je to jen jeho záležitost. "Nebo se zeptejte na ministerstvu. Nemám zájem vám nic sdělovat, já jsem odešel právě proto, abych už nemusel diskutovat s médii." Výši odstupného 250 tisíc korun odmítl Bátora komentovat. A potom už ho přešla chuť mluvit úplně. Položil telefon.

Kromě samotné čtvrtmilionové sumy, která je vysoká zvláště v čase úspor, je na případu zajímavá ještě jedna okolnost. V pátek 14. října totiž Bátora veřejně oznámil, že končí. "Dnešního dne se vzdávám funkce zástupce vrchního ředitele kabinetu a po vyřízení příslušných pracovněprávních náležitostí odejdu ze služeb ministerstva školství vůbec," prohlásil tehdy Bátora před médii.

Odstupné mohl dostat za zrušené pracovní místo

Jeho prohlášení všichni vnímali jako jasnou rezignaci. Zůstal ale dál zaměstnancem ministerstva a hned 1. listopadu nastoupil do funkce poradce Josefa Dobeše. Pracoval zhruba čtyři hodiny týdně a měl mimo jiné za úkol připravovat pro ministra podklady. Vyřízení zmíněných "pracovněprávních náležitostí" mu trvalo asi dva měsíce. Definitivně totiž Bátora odešel z úřadu až ke konci roku.

Také otázka jeho odstupného je v této situaci podivná. V českých firmách a na úřadech nebývá zvykem vyplácet odstupné zaměstnanci, který sám odchází.

Ministr Dobeš na tuto otázku neodpověděl a úřad jen napsal, že postupoval podle zákona. "Ministerstvo nadále drží svůj konzistentní názor, že platy a odměny, kromě ministra a náměstků, nesděluje. Pan Bátora ukončil svůj pracovní poměr ke dni 31. prosince a finanční vyrovnání s ním bylo provedeno zcela v souladu se zákoníkem práce a kolektivní smlouvou," odepsal na otázky MF DNES Antonín Zelenka z tiskového odboru.

Výše odstupného, podle informací MF DNES 250 tisíc korun, odpovídá zhruba pětinásobku platu zástupce šéfa kabinetu. (Tuto funkci ministerstvo vytvořilo při Bátorově nástupu a zrušilo ji 19. října, tedy pár dní po jeho odchodu.) Finanční vyrovnání podle ministerstva však souvisí s jeho listopadovou funkcí poradce, kterou vykonával jen na desetinu úvazku. "Pan Bátora zůstal zaměstnancem i po rezignaci. Přijal post poradce. Z organizačních důvodů pak bylo jeho místo zrušeno, a tak měl zákonný nárok na odstupné," napsal Zelenka.

Na ministerstvu strávil Bátora jen devět měsíců. Většinu času na zkrácený úvazek.

Ředitel kabinetu Krejza tvrdí, že s ním o výši finančního vyrovnání nevyjednával. Prý sice dokumenty podepisuje, ale na jejich obsah už si nevzpomíná. Neznal ani okolnosti Bátorova prosincového odchodu z úřadu, ani výši odstupného.

"Opravdu ne, protože jsem se o to nestaral. Je to otázka na personální a pan ředitel tu není. A nejsem si jistý, zda vám na to zrovna u pana Bátory odpovíme kvůli ochraně osobních údajů. Jestli to chcete vědět, pošlete otázku písemně a my vám odpovíme," reagoval Krejza v pátek. Nakonec úřad, jak ředitel předpověděl, částku "na rozloučenou" nezveřejnil.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Abych všechno stihl, musím znovu vyhrát volby, říká Andrej Babiš

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš (17. únor 2019)

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš v minulosti tvrdil, že nynější volební období bude jeho posledním ve...

Najdete na iDNES.cz