Bátora doručil na ambasádu USA „kázání“ o marxismu kvůli pochodu gayů

  11:31aktualizováno  13:49
Státní úředník Ladislav Bátora si vzal dovolenou a změnil se v pošťáka. Na americké velvyslanectví osobně doručil dopis, v němž protestuje proti podpoře, kterou ambasador Norman Eisen vyjádřil blížícímu se sobotnímu pochodu homosexuálů Prague Pride. O pochodu už píšou i americká média.

Ředitel personálního odboru ministerstva školství Ladislav Bátora doručil dopis Akce D.O.S.T., jejímž je předsedou, do rukou pracovníků americké ambasády.

Bátora píše velvyslanci USA

"Mrzí nás, že se jménem státu, jež nám stál po boku v boji proti komunismu, angažujete ve prospěch nátlakových organizací, jejichž ideologie vykazuje podobné rysy sociálního inženýrství jako marxismus-leninismus."

Bátora při předání dopisu zmínil, že velvyslanec Norman Eisen se na stranu organizátorů pochodu postavil už dříve.

"Pak se do toho pustil s ještě větší vehemencí, když jsme se ozvali my nebo pan vicekancléř Hájek, a to už my považujeme za určité vměšování do vnitřních záležitostí naší země. Zejména v takové marginální záležitosti, jakou Prague Pride je," prohlásil při předání dopisu Bátora.

Bátora si na svůj "poštovní den" vzal dovolenou, podepsal mu ji ministr školství Josef Dobeš. "Problém by nebyl ani tak ta politická aktivita, ale kdyby to dělal v pracovní době. Zákon takovouto politickou aktivitu nezakazuje. Pan Bátora je představitel Akce D.O.S.T., kdyby to zákon zakazoval, musel by se podle toho chovat," řekl Dobeš iDNES.cz.

Schwarzenberg: Každý může blbnout, jak chce

"Jsme banánová republika, kde si úředník ministerstva dovolí kritizovat velvyslance jiné země," reagoval na doručení dopisu stínový ministr školství senátor Marcel Chládek z ČSSD.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zůstal nad věcí. "Zásadně má každý občan právo psát dopisy, jak chce, stejně tak je předávat. Nemůžeme mu v tom zabránit. Každý může blbnout dle vlastní vůle a chuti, jsme svobodná země," řekl iDNES.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Bátora se dovolává Reagana

Co vlastně v neobvyklém textu, který napsal státní úředník velvyslanci, stojí? "S ohledem na odkaz prezidenta Reagana a dobré vztahy mezi našimi národy nemůžeme souhlasit s tím, že velvyslanectví USA vyjádřilo veřejnou podporu organizátorům srpnového Prague Pride, a důrazně proti tomu protestujeme (...) Požadují plné morální uznání svého stylu života, postavení homosexuálních vztahů na roveň s manželstvím i adopci dětí homosexuálními a lesbickými páry. Tyto požadavky jsou v rozporu s našimi tradicemi a prezident Reagan byl toho názoru, že jsou v rozporu i s těmi nejlepšími tradicemi národa amerického," píše Bátora.

V dalším dopisu se Bátora, který v minulosti kandidoval za extremistickou Národní stranu a chválil antisemitský spis Zkáza Slovanů, obrátil na pražského primátora Bohuslava Svobodu. Vyzval ho k odvolání záštity nad pochodem Prague Pride.

Které noviny píšou o Česku

The Washington Post je prestižní americký deník, má náklad zhruba 550 tisíc výtisků (je to největší seriózní deník ve Washingtonu D.C.).

San Francisco Chronicle vychází zhruba 220 tisíci výtisky denně, rovněž patří k seriózním médiím. V poslední době ho postihl velký úbytek čtenářů.

Hájkových výroků si všimli i za oceánem

Slova dalšího "prezidentova muže", hradního vicekancléře Petra Hájka, mezitím zaujala přední zpravodajskou agenturu AP. Její zprávu o Hájkově vyjádření na adresu pražského primátora a homosexuálů otiskl prestižní The Washington Post a San Francisco Chronicle.

The Washington Post dal zprávě AP titulek "Český prezident hájí vicekancléře, který kritizoval primátora za podporu pochodu gayů".

AP si povšimla Hájkova tvrzení, že pochod je politickou demonstrací "světa, v němž se sexuální nebo jakákoliv jiná deviace stává ctností". Zaznamenal též Hájkovu výzvu, aby pražský primátor Bohuslav Svoboda opustil řady ODS.

Hájkovy výroky pobouřily ostatní politické strany. "Jeho slova odsoudili mnozí politici. Hlavní opoziční strana ČSSD, stejně jako nejmenší koaliční strana Věci veřejné, vyzvaly vicekancléře k omluvě," rekapituluje dění posledních dní AP.

Hájek: Právo demonstrovat neupírám, šokující ale je podpora primátora

Účastníků přibývá

Do "průvodu hrdosti" homosexuálů v Praze by mohlo přijít víc lidí, než se čekalo. Reagují na vlnu protestů, hlásí se na facebooku i pořadatelům.

Hradní vicekancléř ve svém prohlášení, které celou přestřelku rozpoutalo, napsal následující: "Vždyť kdo upírá deviantním spoluobčanům právo veřejně demonstrovat za prosazení hodnotového světa, v němž již řadu let je jediným 'ohroženým druhem' typicky běloch, heterosexuál a křesťan, v němž občanské ctnosti jako vlastenectví jsou denně vystaveny plivancům na mediálním pranýři?"

"Šokující však je, když se tohoto pokřiveného hodnotového světa zastává a dokonce ho svou autoritou 'zaštiťuje' údajně pravicový primátor či poslanec," dodal Hájek.

Podpořil ho pak prezident Václav Klaus, když prohlásil, že Hájkem zmíněné slovo "deviace" chápe jako hodnotově neutrální. Právě v tom tkvěla velká část sporu - většinová společnost výraz deviant neutrálně nevnímá.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Vraha své dcery potkala v metru, sedl si přímo proti ní. Zhroutila se

Roberta Kučerová s fotografií své zavražděné dcery Reginy

Před dvaceti lety přišla Roberta Kučerová o jediné dítě. Její sedmadvacetiletou dceru Reginu nechal zavraždit Zdeněk...

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Liberecký podnikatel vystřelil po mladé rodině, teď mu hrozí osm let

Jiří Vařil na snímku z července 2009

Policie prověřuje incident z poloviny ledna v liberecké části Harcov. Devětatřicetiletý muž tam tehdy vyběhl z honosné...

Hmyz rychle vymírá, podle vědců do 100 let zmizí. Přírodu čeká kolaps

SOSÁNÍ. Hmyz saje nektar z květu pampelišky v lese nedaleko běloruského...

Katastroficky rychle neumírají pouze včely. Každý rok ze světa zmizí 2,5 procenta z celkového objemu veškerého hmyzu....

Imigranti chtějí ve školách místo angličtiny turečtinu, Němci se bouří

Výuka islámské věrouky v německém Offenburgu.

Učme na základních školách místo angličtiny turečtinu, polštinu či ruštinu. S tímto návrhem přišla Rada pro integraci v...

Další z rubriky

VIDEA TÝDNE: Pokousaná modelka, identická dvojčata a šokovaní záchranáři

K modelce se při focení na pláži rozběhlo prase a kouslo ji do zadku

Nejsledovanější videa tohoto týdne jsou z celého světa. Diváky iDNES.tv zaujala nešťastná modelka, naprosto identická...

S handicapy se vypořádala na hřbetu koně, je nejlepší v republice

Dvanáctiletá Hana se „gymnastice na koni“ věnuje od sedmi let.

Na koni začala Hana Šimečková jezdit jako sedmiletá. Brala to jako terapii. Dnes je mistryní republiky v akrobacii. Ve...

V Česku opět padaly teplotní rekordy. V Neumětelích naměřili 17,3 stupně

V minulých letech vyráželi sportuchtiví Pražané do zasněžených ulic na běžkách....

Rekordní teploty pro 17. únor v neděli zaznamenalo 77 z celkových 151 stanic, které měří alespoň 30 let. Další dvě...

Najdete na iDNES.cz