Bátora doručil na ambasádu USA „kázání“ o marxismu kvůli pochodu gayů

  11:31aktualizováno  13:49
Státní úředník Ladislav Bátora si vzal dovolenou a změnil se v pošťáka. Na americké velvyslanectví osobně doručil dopis, v němž protestuje proti podpoře, kterou ambasador Norman Eisen vyjádřil blížícímu se sobotnímu pochodu homosexuálů Prague Pride. O pochodu už píšou i americká média.

Ředitel personálního odboru ministerstva školství Ladislav Bátora doručil dopis Akce D.O.S.T., jejímž je předsedou, do rukou pracovníků americké ambasády.

Bátora píše velvyslanci USA

"Mrzí nás, že se jménem státu, jež nám stál po boku v boji proti komunismu, angažujete ve prospěch nátlakových organizací, jejichž ideologie vykazuje podobné rysy sociálního inženýrství jako marxismus-leninismus."

Bátora při předání dopisu zmínil, že velvyslanec Norman Eisen se na stranu organizátorů pochodu postavil už dříve.

"Pak se do toho pustil s ještě větší vehemencí, když jsme se ozvali my nebo pan vicekancléř Hájek, a to už my považujeme za určité vměšování do vnitřních záležitostí naší země. Zejména v takové marginální záležitosti, jakou Prague Pride je," prohlásil při předání dopisu Bátora.

Bátora si na svůj "poštovní den" vzal dovolenou, podepsal mu ji ministr školství Josef Dobeš. "Problém by nebyl ani tak ta politická aktivita, ale kdyby to dělal v pracovní době. Zákon takovouto politickou aktivitu nezakazuje. Pan Bátora je představitel Akce D.O.S.T., kdyby to zákon zakazoval, musel by se podle toho chovat," řekl Dobeš iDNES.cz.

Schwarzenberg: Každý může blbnout, jak chce

"Jsme banánová republika, kde si úředník ministerstva dovolí kritizovat velvyslance jiné země," reagoval na doručení dopisu stínový ministr školství senátor Marcel Chládek z ČSSD.

Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg zůstal nad věcí. "Zásadně má každý občan právo psát dopisy, jak chce, stejně tak je předávat. Nemůžeme mu v tom zabránit. Každý může blbnout dle vlastní vůle a chuti, jsme svobodná země," řekl iDNES.cz ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Bátora se dovolává Reagana

Co vlastně v neobvyklém textu, který napsal státní úředník velvyslanci, stojí? "S ohledem na odkaz prezidenta Reagana a dobré vztahy mezi našimi národy nemůžeme souhlasit s tím, že velvyslanectví USA vyjádřilo veřejnou podporu organizátorům srpnového Prague Pride, a důrazně proti tomu protestujeme (...) Požadují plné morální uznání svého stylu života, postavení homosexuálních vztahů na roveň s manželstvím i adopci dětí homosexuálními a lesbickými páry. Tyto požadavky jsou v rozporu s našimi tradicemi a prezident Reagan byl toho názoru, že jsou v rozporu i s těmi nejlepšími tradicemi národa amerického," píše Bátora.

V dalším dopisu se Bátora, který v minulosti kandidoval za extremistickou Národní stranu a chválil antisemitský spis Zkáza Slovanů, obrátil na pražského primátora Bohuslava Svobodu. Vyzval ho k odvolání záštity nad pochodem Prague Pride.

Které noviny píšou o Česku

The Washington Post je prestižní americký deník, má náklad zhruba 550 tisíc výtisků (je to největší seriózní deník ve Washingtonu D.C.).

San Francisco Chronicle vychází zhruba 220 tisíci výtisky denně, rovněž patří k seriózním médiím. V poslední době ho postihl velký úbytek čtenářů.

Hájkových výroků si všimli i za oceánem

Slova dalšího "prezidentova muže", hradního vicekancléře Petra Hájka, mezitím zaujala přední zpravodajskou agenturu AP. Její zprávu o Hájkově vyjádření na adresu pražského primátora a homosexuálů otiskl prestižní The Washington Post a San Francisco Chronicle.

The Washington Post dal zprávě AP titulek "Český prezident hájí vicekancléře, který kritizoval primátora za podporu pochodu gayů".

AP si povšimla Hájkova tvrzení, že pochod je politickou demonstrací "světa, v němž se sexuální nebo jakákoliv jiná deviace stává ctností". Zaznamenal též Hájkovu výzvu, aby pražský primátor Bohuslav Svoboda opustil řady ODS.

Hájkovy výroky pobouřily ostatní politické strany. "Jeho slova odsoudili mnozí politici. Hlavní opoziční strana ČSSD, stejně jako nejmenší koaliční strana Věci veřejné, vyzvaly vicekancléře k omluvě," rekapituluje dění posledních dní AP.

Hájek: Právo demonstrovat neupírám, šokující ale je podpora primátora

Účastníků přibývá

Do "průvodu hrdosti" homosexuálů v Praze by mohlo přijít víc lidí, než se čekalo. Reagují na vlnu protestů, hlásí se na facebooku i pořadatelům.

Hradní vicekancléř ve svém prohlášení, které celou přestřelku rozpoutalo, napsal následující: "Vždyť kdo upírá deviantním spoluobčanům právo veřejně demonstrovat za prosazení hodnotového světa, v němž již řadu let je jediným 'ohroženým druhem' typicky běloch, heterosexuál a křesťan, v němž občanské ctnosti jako vlastenectví jsou denně vystaveny plivancům na mediálním pranýři?"

"Šokující však je, když se tohoto pokřiveného hodnotového světa zastává a dokonce ho svou autoritou 'zaštiťuje' údajně pravicový primátor či poslanec," dodal Hájek.

Podpořil ho pak prezident Václav Klaus, když prohlásil, že Hájkem zmíněné slovo "deviace" chápe jako hodnotově neutrální. Právě v tom tkvěla velká část sporu - většinová společnost výraz deviant neutrálně nevnímá.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl do dvanáctimetrové hloubky

Autobus v Mělníku prorazil svodidla a spadl ze srázu do několikametrové hloubky...

Nehoda autobusu ráno omezila provoz na silnici číslo 16 v Mělníku. Autobus prorazil svodidla u kruhového objezdu a...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Další z rubriky

Návrh Pirátů by mohl přinést do státní kasy stovky milionů. Od prostitutek

V Praze byl otevřen sex klub "amsterdamského" typu. Dívky se prostituují přímo...

Legalizace prostituce, kterou prosazují Piráti, by podle ministerstva financí mohla do veřejného rozpočtu přinést...

Babiš dostal pozvánku do Bílého domu, s Trumpem se setká v březnu

Andrej Babiš se 7. března setká s Donaldem Trumpem

Americký prezident Donald Trump pozval českého premiéra Andreje Babiše do Bílého domu. Návštěva českého premiéra ve...

Drahoš slaví sedmdesátiny. Zemanovi málem radil, nakonec mu byl sokem

Kandidát na prezidenta Jiří Drahoš navštívil Brno.

Finální vyzyvatel Miloše Zemana v klání o prezidentský post Jiří Drahoš ve středu slaví 70. narozeniny. Bývalý předseda...

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?

Najdete na iDNES.cz