Peníze jsou připravené ve výzvě Obnova obecního a krajského majetku po živelních pohromách v roce 2024. Samosprávy je mohou dostat na obnovu mostů, komunikací, veřejného osvětlení, veřejných prostranství, budov a jejich zařízení. Podporu mohou využít i na odstranění nánosů ve vodních tocích a nádržích.
„Ministerstvo je připraveno pomoci s obnovou majetku obcí a krajů po hrozících povodních,“ uvedl resort. Před extrémním nebezpečím povodní zejména ve východní části České republiky ve středu varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).
Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) uvedl, že objem peněz ve výzvě i maximální podpora na jeden projekt se v polovině srpna zvýšily na dvojnásobek.
PŘEHLED: Žádné slavnosti ani koncerty. Pořadatelé kvůli předpovědi ruší akce |
Peníze na obnovu mostů či komunikací
„Na jednu žádost mohou obce nebo kraje dostat až 20 milionů. Díky tomu mohou využít dotaci i na větší projekty,“ podotkl. Termín pro podávání žádostí prodloužený do 30. září 2025 poskytne podle něj obcím a krajům dost času i na přípravu projektů pro odstranění škod, které mohou vzniknout až v závěru letošního roku.
Program podpory se letos změnil, výzva už se nevyhlašuje zpětně, ale vždy na začátku kalendářního roku na škody, které teprve mohou vzniknout.
Na Šumavě sněžilo, déšť do neděle neustane. Vyjasní se až příští týden |
Z vynaložených nákladů mohou obce do 3 tisíc obyvatel získat až 70 procent, větší obce do 10 tisíc lidí až 60 procent, ještě větší obce polovinu a kraje 40 procent výdajů na obnovu.
V minulé výzvě na řešení škod po živelních pohromách z roku 2023 podaly obce a kraje 26 žádostí s požadavkem o dotaci dohromady za 129 milionů korun. Nejčastěji usilovaly o peníze na obnovu mostů, lávek, místních komunikací a chodníků. Nejvíce žádostí bylo ze Zlínského kraje.