Bartoš chtěl být za ANO primátorem, řekl Babiš. Jen legrace, opáčil Pirát

  16:18aktualizováno  17:12
S tvrzením, že šéf Pirátů Ivan Bartoš chtěl v roce 2014 kandidovat za ANO na primátora Prahy, přišel při interpelacích premiér Andrej Babiš. Bartoš se ho ptal na dotace Agrofertu. Babiš prohlásil, že má ještě schovanou esemesku od Bartoše, v níž se zajímal o post primátora za ANO. „Psal jsem mu to ze srandy z Letné,“ reagoval pro iDNES.cz Bartoš.

Ivan Bartoš, předseda Pirátů | foto: Marie Stránská, MAFRA

„Představa, že bych chtěl kandidovat na primátora za ANO je vskutku absurdní,“ uvedl předseda Pirátů.

To, že mu Bartoš psal o možnosti kandidovat do vedení Prahy, řekl Babiš, když ho šéf Pirátů interpeloval na téma „střet zájmů a vyžádání podkladů od českých úřadů ze strany Evropské komise“.

Informaci o zájmu Bartoše o ANO se poprvé objevila před rokem v povolebních vyjednáváních. Loni v říjnu o tom psal server iRozhlas.cz. Nyní se téma vrátilo, když Babiš čelil nepříjemné otázce ve Sněmovně.

„Pan předseda Bartoš nemá jiné téma než Antibabiš. Přitom ještě v roce 2014 za nás chtěl kandidovat na primátora Prahy, mám ještě tu esemesku, vy jste říkal, že je to žert, ale to víte, že žádný žert to nebyl,“ prohlásil při čtvrtečních interpelacích premiér.

Bartoš interpeloval premiéra kvůli Agrofertu a dotacím

„Blbina v hospodě na Letné na zahrádkách,“ komentoval to pro iDNES.cz Bartoš. Piráti letos mají reálnou šanci na post primátora díky vlastnímu volebnímu výsledku v letošních komunálních volbách. Jednají o koalici v Praze s uskupeními Praha sobě Jana Čižinského a koalicí Spojené síly pro Prahu, v níž kandidovaly společně TOP 09, STAN a KDU-ČSL. Primátorem se může stát lídr kandidátky Pirátů Zdeněk Hřib.

Bartoš při interpelací řekl, že Česká pirátská strana upozorňuje dlouhodobě na jeho střet zájmů. „Podle našich zjištění jste nadále ovládající osobou ve vztahu ke společnosti Agrofert a to bez ohledu na to, že byla tato společnost takzvaně zaparkována ve svěřeneckých fondech,“ řekl Bartoš.

_Podle našeho názoru a názoru odborníků porušujete jednak zákon o střetu zájmů, který byl přijat minulou vládou, ale také jednotné finanční nařízení Evropské unie platné od letošního srpna. Celou věcí se dnes intenzivně zabývá Evropská komise, ale také Evropský parlament,“ řekl předseda Pirátů ve Sněmovně, než na něj Babiš vytáhl informaci, že Bartoš měl před lety zájem být primátorem za ANO.

Bartoš se premiéra zeptal, zda české úřady, které mají v kompetenci přerozdělování evropských dostatečně spolupracují s Evropskou komisí. „Evropská komise si vyžádala od českých úřadů data o čerpání dotací holdingu Agrofert v minulých letech. Poskytly jí české úřady, poskytly Evropské komisi tato data, nebo poskytnou. Vyvíjejí tuto součinnost a pokud se tak neděje, proč se tak neděje? Pokud se tak děje, v jaké fázi, tato součinnost je?“ ptal se Bartoš. Zajímalo ho, zda české úřady obdržely výzvu, aby poskytly data o čerpání dotací holdingu Agrofert.

Nemám žádnou odpověď na vaši otázku, opáčil Bartošovi Babiš

„Jste inteligentní člověk, nechápu, proč kladete takovou hloupou otázku. Já jsem nic nedostal. Vy máte pocit, že když něco přijde úředníkům, že mě o tom informují. Neinformují. Nemám žádnou dopověď na vaši otázku,“ opáčil Bartošovi premiér a šéf ANO.

„Připadá mi úsměvné, že proti mně teď vystupuje, přitom se mnou chodil dřív na kafe, počítal jsem s tím, že když se Piráti dostanou do Sněmovny, že by s námi mohli být ve vládě,“ řekl poté iDNES.cz Babiš. S Bartošem se ostře střetl už v neděli v Otázkách Václava Moravce v České televizi.

Do Evropského parlamentu v ČR kandidovalo 39 uskupení. Vyhrálo hnutí ANO (6 mandátů) před ODS (4), Piráty a koalicí TOP 09+STAN (po 3). Do parlamentu se dostaly i SPD, KDU-ČSL (po 2) a KSČM (1).

Dita Charanzová, Martina Dlabajová, Alexandr Vondra, Marcel Kolaja, Luděk Niedermayer, Hynek Blaško, Tomáš Zdechovský


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Zemřel Niki Lauda, trojnásobný šampion formule 1 a idol generací

Rakouský jezdec Niki Lauda (vpravo) a britský závodník James Hunt na velké ceně...

Trojnásobný vítěz mistrovství světa formule 1 Niki Lauda zemřel ve svých 70 letech. Rakouská tisková kancelář citovala...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Babiš vyhrál eurovolby, ale s vráskami na čele

Předseda ANO Andrej Babiš komentuje na tiskové konferenci úspěch hnutí ve...

Vyhrál volby, o polovinu zvýšil zisk z těch předchozích, ale důvod k bouřlivé oslavě Andrej Babiš nemá. Hnutí ANO...

Dostala doživotí, od soudu odcházela s úsměvem. Krutý výslech ji nezlomil

Politická vězenkyně a dlouholetá funkcionářka Svazu junáků - skautů ČR Dagmar...

Obětovala se pro ostatní. Před sedmdesáti lety, v polovině května 1949, se měl uskutečnit třetí pokus o...

Z pastvin mizí hmyz rozkládající trus dobytka. Brouky hubí antiparazitika

Svinka (Armadillidium)

Z pastvin v Beskydech mizí hmyz a další živočichové, kteří rozkládají trus hospodářských zvířat. Ten tam pak zůstává...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz