Zeman nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády, řekl šéf Pirátů Bartoš

  7:04aktualizováno  16:04
Prezident Miloš Zeman podle šéfa Pirátů Ivana Bartoše nepředpokládá, že dojde k rekonstrukci vlády či předčasným volbám. Bartoš to řekl po jednání se Zemanem v Lánech. Šéfa Pirátů totiž zajímalo, kdo by nahradil ministry za ČSSD, kdyby strana odešla z koalice. Po Bartošovi přijel šéf lidovců Marek Výborný a do Lán zamíří i premiér a lídr ANO Andrej Babiš.

„Pan prezident nepředpokládá, že by k nějaké rekonstrukci docházelo,“ řekl Bartoš v Lánech. „Rekonstrukci vlády vylučuje i pan prezident,“ prohlásil.

Otázku možných předčasných voleb podle něj Zeman označil za mediální otázku. „Ani s tímto se v tuto chvíli nepočítá, neboť pokud vláda bude zachována s důvěrou, tak Sněmovna nemá potřebný počet lidí na případné rozpuštění Sněmovny. A pan prezident potvrdil, že pokud by byly předčasné volby, ale i v jiných volbách, které by byly v regulérním termínu, že by opět pověřil vítěze voleb tím prvním kolem,“ uvedl Bartoš.

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu Pirátů Ivana Bartoše a...

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech předsedu Pirátů Ivana Bartoše a poslance Pirátů Radka Holomčíka.

Prezident podle něj předpokládá, že by mu premiér Babiš mohl již v úterý přinést jméno nového kandidáta na ministra kultury místo Michala Šmardy, který se nominace vzdal. A pokud bude jméno kandidáta pro Zemana přijatelné, tentokrát ministra jmenuje. Možnou kandidátkou je třeba dosavadní náměstkyně Kateřina Kalistová, kterou chtěl po odvolání Antonína Staňka pověřit řízením ministerstva premiér Babiš. Nyní úřad rozhodnutím Staňka dočasně řídí náměstek René Schreier.

Šéf Pirátů zamířil do Lán po poledni spolu s místopředsedou strany Radkem Holomčíkem. Chtěl se Zemanem mluvit o tom, jaké jsou další možnosti vlády i po případném odchodu ČSSD z ní. Sociální demokracie zatím nedokázala prosadit svého kandidáta na nového ministra kultury, když Šmardu odmítli Zeman a pak i Babiš.

„Pana prezidenta se proto budeme ptát, zda by v případě odchodu ČSSD z vlády ministry doplnilo pouze hnutí ANO. Kdyby situace vyústila v rozpuštění Sněmovny a prezident by vyhlásil předčasné volby, co by bylo podmínkou pověření k sestavení vlády po takových předčasných volbách,“ napsal před schůzkou v Lánech Bartoš v textu, který zveřejnily Pirátské listy.

Babiš původně Šmardu podle koaliční smlouvy prezidentovi navrhl, protože to požadovala ČSSD, ale po návratu z letní dovolené otočil. Podpořil Zemanův názor a prohlásil, že Šmarda v jeho vládě nebude. „Premiér Babiš, který potřebuje ze zjevných důvodů být s prezidentem Zemanem zadobře, otočil o 180 stupňů,“ komentoval to Bartoš.

Babiš podle něj ví, že jeho pozice premiéra stojí a padá s vůlí prezidenta, a proto ani neuvažuje, že by poslanecký klub ANO mohl podpořit ve Sněmovně návrh Senátu na ústavní žalobu na Zemana.

Šéf lidovců čeká, že ČSSD bude v koalici s ANO pokračovat

Po Bartošovi zamířil do Lán předseda lidovců Marek Výborný. „Nedomnívám se, že by se situace přiblížila k jinému než standardnímu řešení, to znamená, že sociální demokracie bude v té vládě pokračovat,“ řekl po jednání se Zemanem šéf lidovců

O schůzku požádal již po zvolení předsedou na sjezdu KDU-ČSL. „Strávili jsme poměrně velký čas debatou nad prioritami KDU-ČSL,“ řekl po jednání s prezidentem Zemanem.

Prezident Miloš Zeman přijal na zámku v Lánech šéfa lidovců Marka Výborného.

„Kromě představení jako předseda KDU-ČSL bych chtěl s panem prezidentem hovořit o současné situaci ve vládě, nikoliv slyšet jenom tlumočený názor přes jeho mluvčího. Také bych mu rád představil naše lidovecká témata, jako například boj se suchem či podpora rodin a seniorů,“ napsal před cestou do Lán na Facebooku Výborný.

„ Dramatický obrat, seriál pokračuje, kdo mu ještě rozumí? Způsob tohoto vládnutí zdá se mi poněkud nešťastný,“ komentoval na Twitteru Výborný to, že se Šmarda vzdal nominace do vlády. Zeman to podle něj ocenil.

Lidovec Marian Jurečka přišel s návrhem, že by měla být svolána mimořádná schůze Sněmovny, na níž by poslanci rozhodovali o ústavní žalobě na Zemana. Ta ale nemá ve Sněmovně šanci. Za Zemanem stojí nejen hnutí ANO, ale také komunisté, SPD a část sociální demokracie.

„KDU-ČSL je jednoznačně přesvědčena, že ústavu je třeba dodržovat. My se k tomu připojíme. Jestli to bude na řádné, nebo mimořádné schůzi, je věcí debaty. Pokud by se náhodou vládní koalice rozhodla tu věc blokovat nebo nezařadit na jednání Poslanecké sněmovny, které začíná 10. září, jednoznačně podpoříme svolání mimořádné schůze v této věci,“ řekl Výborný.

Zeman a Babiš budou mluvit o vládě i o rozpočtu

Klíčová bude hlavně třetí schůzka, při níž může být řeč o obsazení ministerstva kultury poté, co se nominace vzdal Šmarda.

„Za současných okolností ve vládě Andreje Babiše být nechci. Nemá to vůbec žádný smysl. Řekl jsem to Janu Hamáčkovi. Nebudu hrát žádné hry. Nemám na to čas, připadá mi to hloupé,“ řekl Šmarda v pondělí večer v pořadu Události, komentáře v České televizi.

Fotogalerie

Zeman dříve řekl, že by ani případný odchod ČSSD vlády nevedl k jejímu pádu, ale že by stačilo, kdyby Babiš provedl její rekonstrukci.

Kdyby se sociální demokracie rozhodla opustit koalici, musel by předseda vlády najít ještě aspoň sedm dalších poslanců, aby vládě ANO nemohla být vyslovena nedůvěra, a alespoň osm, aby vládní většina měla 101 hlasů pro přehlasování vet Senátu.

Podporu Babišově vládě při odchodu ČSSD z koalice už slíbil v rozhovoru pro iDNES.cz poslanec za ČSSD Jaroslav Foldyna a tuto možnost v MF DNES naznačil i exministr kultury a poslanec za sociální demokracii Antonín Staněk.


Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Další z rubriky

Foldynu nedokázalo vedení ČSSD těsně vyloučit ze strany

Místopředseda ČSSD Jaroslav Foldyna přichází v létě 2019 na jednání vedení...

Vedení ČSSD neuspělo ve snaze vyloučit poslance Jaroslava Foldynu ze strany. Pro nebyl potřebný nadpoloviční počet...

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Co dál s e-cigaretami? Ministerstvo zdravotnictví se zabývá varováním z USA

Elektronické cigarety mají lidi odnaučit kouřit. Ilustrační foto.

Varováním amerických expertů na rizika plynoucí z e-cigaret se podle ministra Adama Vojtěcha zabývá ministerstvo...

Najdete na iDNES.cz