Bárta: S Okamurou nás spojuje přímá demokracie, rozpad VV nehrozí

  14:05aktualizováno  14:05
Podpora přímé demokracie, nezvyšování daní či téma exekucí jsou podle předsedy Věcí Veřejných Víta Bárty hlavními důvody, proč bude kandidovat za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. "Musíme bojovat za to, co je podstatou naší strany," řekl iDNES.cz Bárta. Nemá obavy, že by docházelo k jejímu štěpení či dokonce zániku.

Předseda Věcí veřejných Vít Bárta bude kandidovat za hnutí Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. | foto: koláž iDNES.cz

Proč budete kandidovat za hnutí Tomia Okamury?
Spojuje nás kniha ekonoma Pavla Kohouta Úsvit, kde navrhuje změnu ústavy, mimo jiné je o přímé volbě poslanců. Jsem přesvědčen o tom, že pokud se má změnit česká politika k lepšímu, je zapotřebí, aby politické strany ovládané kmotry nevybíraly poslance. Naopak by kmotři měli být oslabeni přímou volbou poslanců občany.

Bárta bude v Plzeňském kraji lídrem Okamurova Úsvitu

Volební preference Věcí veřejných jsou poměrně nízké a veřejnost má v paměti řadu kauz spojených s vaší stranou. Nemáte obavu, že vám to voliči "spočítají"?
Preference VV naopak za poslední měsíce u všech agentur stoupaly, u některých více, u některých méně, u jedné agentury překročily 3,5 procenta. Kdybychom šli do voleb, tak bychom si velmi pravděpodobně sáhli na tříprocentní hranici a dostali tučný příspěvek od státu. Místo toho VV chtějí učinit maximum pro to, aby prosadily přímou volbu poslanců. Místo štěpení stran ve středu a ekonomických zájmů strany dáme přednost - v rámci maxima možností, které na politické scéně jsou - bojovat za to, co je podstatou naší strany. A to jsou další prvky přímé demokracie.

Budete se v kampani vymezovat především vůči bývalému ministru spravedlnosti Jiřímu Pospíšilovi, kterého opakovaně kritizujete?
Jsem přesvědčen, že Jiří Pospíšil je jen loutkou kmotra plzeňské ODS, pana Romana Jurečka. Mám pro to mnoho důkazů a sám jsem si to zažil na vlastní kůži, když ministr spravedlnosti nakráčel do kanceláře ministra dopravy za asistence svého kmotra, žádajíc nevýměnu krajského ředitele Ředitelství silnic a dálnic. Je zapotřebí na tyto kroky jasně upozornit, stejně jako je zapotřebí upozornit na jeho zodpovědnost v otázkách exekucí, což je téma, které mě a Tomia Okamuru historicky spojilo právě v tlaku na Jiřího Pospíšila, aby problematiku exekutorů řešil (Pospíšil opakovaně odmítl, že by byl Jurečkovou loutkou, jak tvrdí Bárta - pozn. red.).

Budou na kandidátce hnutí v Plzeňském kraji i další členové Věcí veřejných?
S Úsvitem jsme se dostali k tomu, že jsme učinili zásadní programové shody, vedle přímé demokracie mám potřebu zdůraznit, že poslanci Úsvitu nezvednou ruku pro zvyšování daní. To považuji za zásadní. Co se týče dalších personálií, jednání budou pokračovat. V tomto směru se obraťte na pana Tomia Okamuru (senátor řekl iDNES.cz, že celkem budou za hnutí kandidovat čtyři až pět členů VV - pozn. red.).

Část vedení VV byla minulý týden proti volební spolupráci s Okamurovým hnutím (více čtěte zde). Nepovede vaše rozhodnutí kandidovat k dalšímu štěpení strany, případně i jejímu rozpadu?
Kandidoval jsem v únoru tohoto roku na předsedu Věci veřejných s tím, že VV v sobě musí mít pokoru za personální chyby, které učinili právě lidé, kteří se nechali koupit kmotry. Musíme podpořit takové politiky a hnutí, které se dokážou se zdravým jádrem Věcí veřejných vlivu kmotrů bránit. To, co jsem říkal, je v plném souladu s tím, co teď činíme.

Takže hrozbu štěpení či dokonce zániku strany nevidíte? 
Vůbec si to nemyslím. Mluvil jsem kupříkladu s místopředsedou Michalem Babákem, který se v tomto směru jasně vymezil (proti spolupráci s hnutím, na post místopředsedy kvůli tomu rezignoval - pozn. red). Společně jedeme ve středu na ústeckou krajskou radu a ve straně se připravuje listopadová konference, která zhodnotí nejen mé dosavadní působení. Bude tam prostor si všechny věci nejen vyříkat, ale i stanovit jasnou strategii Věcí veřejných dál. Vzhledem k tomu, že Michal Babák se na přípravě této konference velmi podílí, je jasně patrné, že nejde o štěpení, ale že jsme vyspělou demokratickou stranou.

Autor:

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hašek titul JUDr. neměl získat. Jeho práce by propadla i jako seminárka

MF DNES získala rigorózní práci Michala Haška

Rigorózní práci, díky které Michal Hašek získal titul JUDr. ve slovenském Sládkovičově, exhejtman 7 let tají. MF DNES...

Podvodníci rozehráli obří „letadlo“, z lidí vylákali 398 milionů korun

Obžaloba viní tři podnikatele, že zmanipulovali téměř šest tisíc lidí a...

Společnost Rhinoceros nabízela rychlé zbohatnutí. Její zakladatelé díky dovedné manipulaci omámili vidinou snadno...

Jana Masaryka patrně zabili britští agenti, napsal bývalý Havlův poradce

Jan Masaryk

V roce 1948 zemřel za podivných okolností československý ministr zahraničí Jan Masaryk. Většina odborníků se přiklání k...

Náctiletá jde za vraždu muže na 18 let za mříže. Umírajícího si natáčela

Osmnáctiletá Simona Macháčová čelí obžalobě z brutální vraždy svého známého....

Za brutální vraždu sedmatřicetiletého muže si devatenáctiletá Simona Macháčová definitivně odpyká 18 let. Trest uložený...

Školačka utekla k IS. Teď je opět těhotná a kvůli zdravotní péči chce zpět

Britské školačky Amira Abaseová, Kadiza Sultanaová a Shamima Begumová (zleva)...

Britka Shamima Begumová přijela v roce 2015 se svými dvěma přítelkyněmi do Sýrie, aby se připojila k Islámskému státu...

Další z rubriky

Moderátor, politik, provokatér. Zlomové chvíle padesátníka Jaromíra Soukupa

Jaromír Soukup se nechal pro MF DNES v březnu 2010 vyfotit v boxerské...

Moderuje pořady na televizním kanále, jehož je vlastníkem, a nyní se chce angažovat také v politice. Jaromír Soukup v...

Etická komise potvrdila, že bývalý prorektor UK opisoval odborné texty

Ředitel Ústavu světových dějin a odborník na Velkou Británii Martin Kovář v...

Etická komise Univerzity Karlovy v pátek potvrdila stanovisko etické komise Filozofické fakulty, že se bývalý prorektor...

Koupila dům, plánovala drobné opravy. Místo nich jí statik doporučil demolici

Rodinný dům, který paní Komárková zakoupila. (2017)

Alena Komárková koupila dům v hodnotě přes jeden a půl milionu korun. Plánovala drobné opravy a spokojený život na...

Najdete na iDNES.cz