Zeman Bamberg nikdy nevysvětlil, aféra z roku 1998 budí otázky dodnes

Seriál   18:25aktualizováno  18:25
V roce 1998 otřásla Českem aféra Bamberg. Bylo to před volbami a jednu z rolí v ní hrál i tehdejší šéf ČSSD Miloš Zeman. Ten se měl tři roky předtím sejít v bavorském Bambergu s čechošvýcarským podnikatelem Janem Vízkem, který měl nabídnout straně půlmiliardovou půjčku a navíc kompromitující materiály na politické konkurenty. Aféra budí otázky dodnes.

Předseda ČSSD Miloš Zeman ještě před vítěznými volbami v červnu roku 1998. | foto:  Dan Materna, MAFRA

„S psychopatem Vízkem jsem po pěti minutách vyrazil dveře,“ říká rázně reportérům České televize v březnu 1998 předseda ČSSD Miloš Zeman.

Je krátce před volbami a Zeman ví, že si nemůže žádný skandál dovolit. A tak tři roky staré setkání s čechošvýcarským podnikatelem Janem Vízkem ve starobylém bavorském městě Bambergu odmítne jako nepodstatnou historku.

30 let svobody: kauzy a aféry

Třicetidílný seriál vychází v MF DNES každý týden až do listopadu. Představí největší ekonomické a politické kauzy. Miliardové tunely, bankovní krachy, spiknutí kmotrů, sporné amnestie a politické podrazy, vzestupy a pády

30 let svobody kauzy a aféry

Šlo v ní přitom o hodně. Vízek novinářům předal zápis ze schůzky, podle kterého Zemanovi a dalším představitelům ČSSD nabízel do vyprahlé stranické pokladny půlmiliardovou půjčku a kompromitující materiály na konkurenty z ODS a ODA výměnou za dosazení Vízkových lidí do vysokých státních funkcí.

Navíc nemělo jít o pětiminutové setkání, ale celkem pět schůzek, jejichž výsledkem je memorandum o spolupráci v letech 1996 až 2000.

To vše stvrzené podpisy Zemana nebo tehdejšího sociálnědemokratického odborníka na zpravodajské služby Jaroslava Vlčka, který měl schůzky s podnikavým emigrantem Vízkem zorganizovat a v příští vládě si měl říct o post ministra vnitra.

Aby toho pro Zemana, jehož strana tehdy vládla předvolebním průzkumům před aférami poznamenanou ODS a nově vzniklou Unií svobody, nebylo málo, obsah schůzek potvrdí jeden z jejich účastníků, tehdejší místopředseda ČSSD Karel Machovec. Poukáže sice na to, že memorandum je zfalšované, ale to, co si na schůzkách obě strany dohodly, prý víceméně sedí.

Oba couvají

Zeman pod tlakem připouští, že schůzek bylo víc, ale za vším vidí „rozsáhlé spiknutí“ České televize, Unie svobody a „vydíratelných členů ČSSD“, jehož cílem je stranu zničit. O čem se s Vízkem bavil a co mu slíbil, nikdy neprozradí, na dotazy reaguje tím, že jde o předvolební komplot, podává trestní oznámení na neznámého pachatele kvůli trestnému činu sabotáže a věc nechává prošetřit kontrarozvědkou.

Někdejší místopředseda ČSSD Karel Machovec, který potvrdil schůzky s...

Někdejší místopředseda ČSSD Karel Machovec, který potvrdil schůzky s čechošvýcarským podnikatelem Janem Vízkem. (1998)

Svoje vyjádření upravuje také Machovec. Televize podle něj jeho slova zkreslila. „Jednali jsme o možnostech bankovního úvěru, ale o nějakých křeslech výměnou za půjčku pro stranu samozřejmě není v mém zápisu ani slovo,“ tvrdí a na podrobnější dotazy reaguje, že už jsou to tři roky a přesně si to nepamatuje.

Teorie o sabotáži zafunguje, dva měsíce nato ČSSD s 32 procenty hlasů opanuje sněmovní volby a Zeman vstupuje do Strakovy akademie se svojí „vládou sebevrahů“, v níž žádný Vízkův člověk není, a vypadá to, že kauza upadne v zapomnění. Tím spíš, když vyšetřovatelé potvrzují, že bamberské memorandum o spolupráci Vízka s ČSSD bylo zfalšované. Nakolik se falzifikát lišil od verze, která se údajně nacházela někde v trezorech v Lidovém domě, už však vyšetřovatelé nezjišťují. Stejně tak ponechávají stranou verzi, že mohlo jít o politickou korupci.

V síti vyšetřovatelů tak neuvázne žádný sociálnědemokratický politik. Jediný člověk, který měl být pohnán ke spravedlnosti, byl podle policistů Vízek. Ten se měl dopustit trestných činů pomluvy a poškozování cizích práv, k soudu ho však vyšetřovatelé pohnat nemohli. Vízek je totiž občanem Švýcarska, kde také tyto činy spáchal. Případ je tak odložen.

Soutěž o cestu kolem světa

Splňte si sen

Zúčastněte se soutěže ke 30. výročí obnovení svobody a vyhrajte cestu kolem světa s CK S.E.N. – Poznávací zájezdy do exotiky plné zážitků s českými průvodci již od roku 1993.

I víc než 20 let poté, co Zeman kauzu rezolutně odmítl, však zůstávají pochybnosti. Zeman nikdy nevysvětlil, proč do Bamberku za „psychopatem Vízkem“ vůbec jezdil. Kvůli zfalšování memoranda zůstává nejasné, na čem se během pěti schůzek obě strany dohodly.

A také zda sociální demokraté ze schůzek přece jen nějak neprofitovali: například když v roce 1997 média přinesla zprávy o aférách se stranickým kontem ODS ve Švýcarsku a Hongkongu. Tedy kauzy, které odšpuntovaly rozkol v ODS, takzvaný sarajevský atentát, vznik Unie svobody a dočasný pád preferencí ODS až na 10 procent hlasů.

Vízek po letech mlčení v roce 2001 poskytl rozhovor MF DNES, v němž se k tomu, že sociální demokraty informoval o existenci „švýcarského konta“ ODS, přihlásil. ČSSD však jeho slova popřela. A to už byl definitivní konec kauzy.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Na Krétě onemocněl zájezd Čechů. Naše vina to není, brání se cestovka

Řecká pláž

Několik desítek českých turistů se na Krétě v posledních dnech nakazilo střevním onemocněním. Nyní sepisují hromadnou...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Vojáci přispěli rodině s nemocnou dcerou víčky. Lidé je za to kritizují

Zaměstnanci vojenského letiště Praha - Kbely s pytli víček pro nemocnou...

Zaměstnanci vojenského letiště Praha-Kbely darovali rodině s nemocnou dcerou několik kilogramů nasbíraných víček. Na...

Další z rubriky

Policisté jako terč. Přes tři tisíce napadených za pět let, vede Opava

ilustrační snímek

Cílem fyzických útoků se stávají během zásahů i policisté. Za posledních pět let jich čelilo napadení celkem 3 180. V...

Vyšetřování „brněnské Blanky“ podle obvinění sabotoval přímo detektiv

Slavnostní otevření Královopolského tunelu v Brně (31. srpna 2012)

Policisté, kteří v Brně rozplétají masivní úniky ze spisů, stíhaný „gang“ viní z torpédování hned několika...

Turisté stojí dlouhé fronty na lanovku, pak se tísní na vrcholu Sněžky

Na Sněžce je přes léto rušno (23. 8. 2019).

Vrchol Sněžky je v posledních týdnech v obležení turistů. Redaktoři iDNES.cz v pátek vyrazili do Pece pod Sněžkou...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz