Čtvrtek 29. září 2022, svátek má Michal
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 29. září 2022 Michal

Bála jsem se, že mě Čunek zničí, říká bývalá sekretářka

  9:51
Marcela Urbanová, někdejší sekretářka Jiřího Čunka, hovořila s Michaelou Jílkovou o údajném sexuálním obtěžování ze strany svého bývalého šéfa. Tématem rozhovoru bylo také podezření týkající se úplatku, který prý Čunek přijal jako starosta Vsetína.

Byla jsem ve špatný okamžik na špatném místě, říká Marcela Urbanová | foto: David Neff

Rozhovory Michaely Jílkové

Paní Urbanová, hýbete nejvyšší politikou v zemi. Vicepremiér Čunek je vaší zásluhou v ohrožení...
... Já jsem nechtěla proti nikomu stát. Natož hýbat nejvyšší politickou scénou.

Ale chtěla jste Jiřímu Čunkovi zatopit, když jste mu v létě poslala dopis, jak vás sexuálně obtěžoval, ne?
To byl osobní dopis, který pan Čunek dva měsíce poté zveřejnil v regionálním tisku těsně před senátními a komunálními volbami. Bylo to jeho rozhodnutí.

Jenomže pan Čunek říká, že za ním začali před volbami chodit lidé s tím, že vyprávíte, že mu to spočítáte, a tak ten dopis raději zveřejnil.
Kdybych to chtěla udělat, tak mu neposílám žádný dopis, ale bez výstrahy svolám tiskovou konferenci, aby se už nemohl bránit.

Proč jste na něj nepodala trestní oznámení kvůli sexuálnímu obtěžování?
Já jsem tu věc chtěla uzavřít a vyřešit svým odchodem z jeho úřadu. Už v březnu 2004 jsem se obrátila na právního zástupce ve věci sexuálního obtěžování. A ten vyzval pana Čunka, aby ustal v některých věcech. Pan Čunek na ten dopis nikdy nereagoval. Mohl napsat, že lžu nebo cokoliv jiného, ale neudělal to. Stejný dopis tenkrát od mého právního zástupce obdržel i tajemník úřadu, nejvyšší personální nadřízený Půček. Z jeho strany rovněž nebyla žádná reakce. Dva měsíce předtím jsem opakovaně žádala o převedení na jinou práci.

Jak si vysvětlujete, že na to Čunek nereagoval?
Věděl, že je to pravda, a tudíž jednoduše dopis založil a nechal být.

Kromě toho figurujete jako svědek ještě v kauze, kde je Čunek podezřelý, že vzal půlmilionový úplatek. On si myslí, že jste to celé zrežírovala vy.
Prosím vás, to je totéž, jako když říká, že stojím i za dalším trestním podáním na jeho osobu ve věci přečerpávání limitu benzinových CCS karet. Přitom z organizační struktury úřadu jednoznačně vyplývá, že tyto materiály jsem neměla nikdy k dispozici. Za tím stojí stoprocentně úplně někdo jiný.

Já se ptám na ten půlmilionový úplatek. Pan Čunek říká, že policie má k dispozici nejspíš listiny z jeho kanceláře a že ty jste jim mohla poskytnout jenom vy.
Žádný materiál z doby mého působení na radnici jsem policii nedala k dispozici.

A proč jste na něj nepodala trestní oznámení ohledně toho úplatku? Proč jste to pět let tajila?
Ode mne slovo korupce či úplatek nikdy nezaznělo.

Ale vždyť jste řekla, že předseda Čunek poté, co převzal obálku, prohlásil: "Viděla jste, jak vypadá půl mega? Takhle se vydělávají peníze." Proč to podle vás říkal?
Kdyby to takto nekomentoval, tak si tam mohli předat, co chtěli, a mně by to bylo vcelku úplně jedno. Kdyby to byl milion nebo deset milionů korun. V mé interpretaci šlo pouze o předání finanční částky.

Proč jste to tedy policii říkala, pokud jste si nemyslela, že je to úplatek?
Já... To je otázka, jestli jsem si to myslela, nebo nemyslela. Já jsem policii poskytla v této věci vysvětlení o tom, jak je mně věc známa.

A jak to, že si přesně pamatujete, že to bylo 11. února 2002?
Z prostého důvodu. Je to datum, kdy jsem byla přesně deset let na svém pracovišti. Bylo to mé desáté výročí.

Na otázku, jestli jste byla ještě někdy svědkem předání takové obálky, jste v Lidových novinách odpověděla, že to nebudete komentovat.
Na tom trvám. Nebudu na tu otázku odpovídat.

A proč ne? Proč neodpovíte ne, u předání jiné takové obálky jsem nebyla?
To nebudu komentovat. Za zveřejněním části mého podání vysvětlení na policii vidím něčí snahu mařit vyšetřování, ještě než mohlo vůbec oficiálně začít.

Jak mařit?
Tím, že uniknou informace, které má policie k dispozici. Ten, kdo je dostane, se samozřejmě může na výslech jinak připravit, než když dostane otázku nepřipraven a pak si nemůže vzpomenout, jestli jsou to úspory nebo co.

Čunkova manželka Pavla v říjnu řekla, že celý spor je vaším účelovým jednáním, kdy chcete získat nějaké finanční výhody od města Vsetín.
Jsem šokovaná, jak manželka starosty města může vědět, co já po městě chci, či nechci.

Třeba si o tom doma s manželem povídali. Třeba o hájence, ve které bydlíte, Jiří Čunek řekl: "Oni si chtěli ten nájemní byt odkoupit a poté odkoupit i celou hájenku. Tehdy se mě Urbanová zeptala, jestli bych to mohl protlačit. Řekl jsem jí, že je to nesmysl. Byl jsem proti tomu a také to neprošlo."
Tak. Pan vicepremiér opět neříká pravdu. Ze zastupitelstva 25. března 2003 dohledáte v zápise, že konkrétně pan Čunek navrhoval, aby naší žádosti bylo vyhověno, ale aby rozhodnutí o prodeji bylo zatím odloženo.

Takže starosta Čunek tomu byl původně nakloněn.
Ano, ano, samozřejmě. Dokonce v zápisu z rady v červenci 2006 najdete citaci místostarosty Gajdůška, který říká: "Ale já si vzpomínám, že starosta byl pro ten prodej hájenky." A to tam doopravdy dohledáte.

Ale to zase od něho bylo hezké, že vám tehdy chtěl vyjít vstříc...
Jenomže pan Čunek mi před tím zasedáním řekl, že udělá všechno pro to, aby k tomu prodeji došlo, když já konečně pochopím, že on je tím pravým a vyvoleným.

Paní Urbanová, tak mi řekněte, proč jste mu najednou, když jste u něj už rok nepracovala, napsala ten dopis, kde mu připomínáte sexuální obtěžování.
Protože po odchodu z radnice jsem se rozhodla podnikat a zřídila jsem kavárnu a galerii. Jenomže jsme měli od města zcela likvidační podmínky. Třeba do prostor pod námi nastěhovali hernu a bar s nonstop provozem a sázkovou kanceláří, která má klientelu ze zcela jiných sociálních vrstev než ti, kteří nás vyhledávali.

Nebyl ten dopis z vaší strany náznak vydírání? Takové podívejte, vy nám tam nedávejte hernu a já nebudu říkat, že jste mě sexuálně obtěžoval.
V té době už tam ta herna byla víc než půl roku. Požádala jsem radu o zohlednění skutečnosti, že herna má mnohem lukrativnější prostor než my a přitom má o čtvrtinu nižší nájem. A rada bez pana Čunka rozhodla o snížení nájmu. Pak to pan Čunek za tři týdny na zasedání znovu otevře a nechá revokovat a rada mi najednou zase nájem zvýší jako, jo? A na základě čeho?

Ale proč jste mu ten dopis tedy psala?
Prostě to byl popis toho, co se stalo, a ať pan Čunek uzná, že na záležitosti, které se odehrály, nemohu stále doplácet. Že se nestalo něco, co možná chtěl, aby se stalo. Žádná forma vydírání v tom nebyla.

Podle Jiřího Čunka jste si to sexuální obtěžování vsugerovala.
To je výklad pana Čunka. Já jsem si nic nevsugerovala. To, co jsem napsala, se skutečně stalo.

Ale pan Čunek třeba řekl, že mu není sedmnáct, aby za vámi jezdil někam do Semetína dívat se na vaši siluetu za záclonou, jak tvrdíte.
Je to pravda. Sám mi to několikrát řekl a jsou lidé, kteří viděli auto pana Čunka v Semetíně.

V noci, jak se koukal na hájenku.
Hm, hm.

No a ti svědci budou předvoláni na policii?
Jako pravděpodobně spousta jiných, kteří o těch věcech svědčili, kteří to viděli, byli u nich přítomni.

Předseda Čunek také argumentuje, že jste nikdy nebyla jeho typ.
Já s tím nebudu polemizovat. Já bych řekla on můj taky ne. Dávala jsem mu to dost jasně najevo.

V tom známém dopise jste napsala: "Dnes už na podlitiny na mých zápěstích či pažích, které jste mi opakovaně svým násilnickým chováním způsobil tím, že jsem se bránila vaší urputné snaze osahávat mě, zůstává jen bolestná vzpomínka." Proč jste třeba nepřivolala někoho na pomoc?
(chvíli mlčí) Pro mě už vůbec... pořád se k tomu vracíme. Je to hrozně těžké... Ano, dnes s ohledem na to, že už nejsem existenčně závislá na příjmu od svého zaměstnavatele, tedy města Vsetín, tak se samozřejmě dívám na spoustu věcí jinak. Říkáte si proč jsem to neudělala jinak nebo proč jsem se nerozhodla tenkrát o všem promluvit. Strach je strašně svazující. Můj partner v době, kdy se tyto věci odehrávaly, prožíval velmi těžké životní období, byl vážně nemocný a já jsem... (rozrušením nemůže mluvit) ... já jsem si prostě nemohla dovolit zůstat doma s dítětem sama bez příjmu. Když denně slyšíte, že vás někdo existenčně zničí, pokud odejdete, že vám znemožní práci jinde a že je to na malém městě...

Já se vám omlouvám, ale to obvinění ze sexuálního obtěžování...
Já bych ho nikdy nepodávala, ani v minulosti, protože naše společnost na tyhle věci prostě není připravena. Tady se většinou na ženy, které se proti něčemu takovému postaví, dívá předem jako na viníka. V tomto směru Ameriku budeme dohánět asi ještě hodně dlouho.

Proč si myslíte, že Jiří Čunek ten dopis o sexuálním obtěžování zveřejnil v týdeníku Jalovec? Vždyť je to pro něj také žinantní.
Myslím si, že v té první fázi na tom vydělal. Získal na svou stranu veřejné mínění. Dopis byl zveřejněn na straně 2. A na titulní straně tomu předcházely pompézní titulky a komentáře Urbanová mě vydírá a podobně. Pro mě to byl tenkrát šok. Očekávala bych, že dostal-li někdo takový prostor na titulní straně, tak se mě někdo zeptá, proč vůbec došlo k tomu, že jsem přistoupila k tomu dopisu. Prostor vyjádřit se k tomu mi nedali.

Máte pocit takového zadostiučinění, že jste to teď konečně panu Čunkovi zavařila? Že došlo i na něj?
Nemám. To, co se děje kolem osoby pana Čunka, je mi úplně jedno. Já teď vnímám to, jaký dopad to má na mě. A ten je drtivý. Ztratila jsem absolutně soukromí, necítím se dobře na místech, kde jsem běžně chodila. Cizí lidé si předávají můj soukromý telefon, je veřejným tajemstvím, kde bydlím. Jsem osočována ústy vicepremiéra z věcí, které jsem po něm nikdy nechtěla. Poškozuje mě to profesně i v osobním životě.

Předseda Čunek prohlásil: "Kdybych mohl vrátit čas, tak bych okamžitě po nástupu do funkce starosty Vsetína propustil sekretářku Urbanovou. Na minutu. Ušetřil bych si tím současné problémy." Vy to vidíte jak?
Byla jsem ve špatný okamžik na špatném místě.

Komunální a senátní volby 2022

Komunální volby se konaly 23. a 24. září. Ve stejném termínu bylo i první kolo voleb do třetiny Senátu. Druhé kolo voleb do Senátu proběhne 30. září a 1. října.

Drogy prodávají i lidi, do kterých byste to neřekli, říká Adam Mišík

  • Nejčtenější

Nepůjdeme, skandovali lidé v Moskvě. Rusové vyšli do ulic kvůli mobilizaci

Lidé po celém Rusku ve středu protestovali v ulicích proti částečné mobilizaci, kterou ráno ohlásil prezident Vladimir...

Holubice míru, host z AfD i Ortel. Proti vládě demonstrovaly desetitisíce lidí

Desítky tisíc lidí protestovaly na Václavském náměstí v Praze proti vládě Petra Fialy. Požadovaly její demisi a 10....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Je sečteno. ANO má velká města, zabojuje o Senát. Prahu a Brno drží strany SPOLU

Sledujeme online V komunálních volbách dominují nezávislí kandidáti. Sedmnáct z 27 statutárních měst ovládlo ANO, strany koalice SPOLU...

Až to Putin zmáčkne. Západ se chystá na ruský jaderný útok na Ukrajině

Premium Rusko má přibližně dva tisíce taktických jaderných zbraní a v posledních dnech prudce vzrostly obavy, že by je...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Putin vyhlásil částečnou mobilizaci, na frontu pošle až 300 tisíc lidí

Ruský prezident Vladimir Putin v projevu k národu vyhlásil částečnou mobilizaci. Začne platit okamžitě a bude se týkat...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Na hranicích se střílelo, převáděč s migranty agresivně projel kontrolou

Česká policie zahájila dočasné kontroly na hranicích se Slovenskem. Ve Zlínském kraji zastavily převaděče, který v...

Zvýší se příspěvek na mobilitu, záchranáři budou moci jít do důchodu dřív

Poslanci podpořili zvýšení příspěvku na mobilitu pro zdravotně postižené. Příspěvek na mobilitu pro handicapované...

Starostové v Liberci otočili. Do koalice půjdou s druhým hnutím ANO

V Liberci se na koalici dohodlo vítězné uskupení Starostové pro Liberecký kraj (SLK), TOP 09 a KDU-ČSL s druhým hnutím...

STALO SE DNES: Na českých hranicích se střílelo, Putin připojí ukrajinské oblasti

Policie zahájila kontroly na hranicích, jednoho z převaděčů zastavila až výstražná střelba. Rusko potvrdilo, že k sobě...

Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu
Digitální závislost u dětí? Poradíme, jak je motivovat k pohybu

V Česku proběhl rozsáhlý výzkum o digitální závislosti napříč populací. Jeho výsledky vás možná překvapí. Děti školou povinné totiž velkou část...

RECENZE: Pro Pokáče byla O2 arena příliš velkým soustem

Z hlediska návštěvnosti skončil koncert písničkáře Pokáče v O2 areně maximálním úspěchem - pár hodin před začátkem...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Příběh Marty: Syn si přivedl domů přítelkyni, je to líná špindíra

Se synem jsme měli vždycky hezký vztah. Naším společným plánem bylo, že jednou s námi zůstane žít v našem domě v...

Slovensko vře kvůli cenám elektřiny. Největší výrobce hrozí bankrotem

Největšímu výrobci elektřiny na Slovensku, společnosti Slovenské elektrárne, se příčí dodávání elektřiny slovenským...

Mrazivá noc bez spánku a výstup na skálu. Soukalová promluvila o ztracení

Moderátorka Gabriela Soukalová (32) vyrazila na dovolenou v italském Livignu se svým přítelem Milošem a dcerkou...