Babyboxy vyzývají k ohrožování matky i dítěte, míní jejich odpůrce

  2:01aktualizováno  25. července 14:51
Primář neonatologického oddělení plzeňské Mulačovy nemocnice Jiří Liška dlouhodobě bojuje proti babyboxům. Nejsou bezpečné a nabádají matky, aby utajeně rodily doma a ohrozily sebe i novorozeně, míní Liška. Doporučení OSN babyboxy u nás zrušit Liška vítá. "Česká republika by měla dodržet smlouvu a poslechnout," dodal.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Vladislav GalgonekČTK

Dlouhodobě protestujete proti babyboxům. Jaké jsou vaše hlavní argumenty?
Mimo to, co bylo opakovaně udáváno, jako je porušování práv dítěte a podobně, je tu další věc  - babyboxy nemají certifikát zdravotnického zařízení. To se dá přirovnat k situaci, kdyby v nemocničních odděleních byly inkubátory, které by neměly certifikaci zdravotnického zařízení. To přece naprosto nepřipadá v úvahu. Po selhání techniky hrozí přehřátí i podchlazení dítěte. Schránka dále nemá přívod kyslíku, a proto může dojít k poškození novorozence. Nikdo navíc babyboxy periodicky neprohlíží, nikdo za ně vlastně nezodpovídá. Jsou zkrátka v rukách jakýchsi nadací a obchodních společností a my ani nevíme, jaké smlouvy mezi sebou uzavřely.

Ale zachraňují děti před smrtí v popelnici...
Hlavním argumentem protistrany je opravdu ten, že babyboxy zachraňují děti před popelnicemi. Počet zabitých novorozenců se ale instalací schránek nesnižuje, matky v afektu nepůjdou uložit dítě do babyboxu.

Reakce zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse

Zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess se ohradil proti některým argumentům Jiřího Lišky. Nesouhlasí například tím, že by do schránky nešel kyslík.
"Babyboxy nejsou zdravotnická zařízení. Jsou permanentně vyhřívány na 28 stupňů Celsia, při vložení dítěte se spustí aktivní ventilace. Jsou připojeny na náhradní zdroje elektrické energie. Signalizace je vedena kabelem do místnosti stálé služby a prostřednictvím pageru do osmi mobilních telefonů. Podle písemně uzavřených dohod je výrobce babyboxů pravidelně reviduje a provádí na nich servis," ujistil o jejich bezpečnosti.
"Všechny děti odložené do babyboxů jsou evidovány podle Metodického pokynu vydaného Ministerstvem práce a sociálních věcí v roce 2006," vyvrátil, že by se o dítěti z babyboxu nevědělo nebo že by nebylo dohledatelné.
Hess argumentoval, že tajně může v nemocnici odrodit jen svobodná žena s trvalým pobytem v České republice a při svěření odloženého dítěte do adopce je soudem opět předvolána.
"Porody doma a mimo zdravotní zařízení navíc nejsou posuzovány jako trestný čin a nejsou žádným způsobem postihovány," upřesnil.

Protistrana také tvrdí, že babyboxy zachránily padesát novorozenců. Našim argumentem je to, že z těch padesáti dětí byla jen polovina kojenců. Z poloviny tedy vůbec nejde o novorozence, schránky slouží často k odkládání starších dětí. Babyboxy jsou podle mého vyzýváním ke dvěma věcem - k porodům doma a k ohrožování dítěte i matky.

Jak se tedy matky mají zachovat, pokud dítě opravdu nechtějí a potřebují z určitých důvodů zůstat v anonymitě?
Tak, jako tomu bylo před babyboxy. Matky, které své dítě nechtěly, dříve rodily v porodnici a po porodu se k dítěti neznaly. Podepsaly tedy svěření dítěte do adopce. Jde to i dnes. Úřednice přijede až za ní, sepíše to s ní a matka odsud odejde, dítě se přeloží do kojeneckého ústavu. Žena také může požádat o utajený porod, pokud má pobyt na území České republiky. Porodit může v kterékoliv porodnici, nikde ji neodmítnou z žádných důvodů, o stupni utajení se domluví na příslušném zařízení, tato věc se již legislativně dopracovává. Naopak, pokud by dítě chtěla, ale okolnosti jí nepřály, může matka dítě po konzultaci s pracovnicemi a příslušnými odbory ponechat v ústavu a za nějakou dobu si jej převzít a odnést domů. I takový případ jsme tu měli.

Proč je tak důležité, aby matka nechtěného dítěte odrodila v porodnici? Domácí porody jsou běžné i u matek chtěných dětí...
Pokud matka nechtěného dítěte rodí v porodnici, lékaři znají určitou prenatální anamnézu od matky. Vědí, co je to za ženu, jak je vyšetřená. Matka navíc rodí ve vybaveném zařízení, které jí i dítěti poskytne optimální péči. To, co se děje kolem babyboxů, vyzývá k polokriminálním porodům doma. A my nikdy nevíme, jak to tam probíhalo, jestli například nedošlo k dušení dítěte, jestli porod probíhal v bezinfekčním prostředí.

Rozpolceným matkám  nejspíš vyhovuje anonymita a také možnost zbavit se úřednického papírování...
Ano, tak to také cítím. Matce v porodnici po odmítnutí dítěte určitě není dobře. Setkává se s nepříjemnou konfrontací s ostatními lidmi, se svým svědomím a pocitem viny. Lékaři a zdravotníci ji samozřejmě ošetří normálně, ale asi na ni chtě nechtě pohlíží jinak. Ne, že by byla odsuzována, ale je na ni kriticky nahlíženo. Babyboxem se těmto nepříjemnostem vyhne, vyhne se také zdlouhavého jednání se sociálním odborem a podobně. Strčí jej do "krabice" a má to vyřešeno. Povinnosti jí odpadnou.

Co je to Babybox?

Babybox je speciální zařízení pro bezpečné odložení novorozenců. Má zabránit tomu, aby nezkušené matky či matky v tíživé životní situaci odložily své čerstvě narozené dítě na nevhodné místo, často v důsledku poporodního stresu do popelnic.

Děti odložené do babyboxu se dostanou bezprostředně poté do lékařské péče. Od svého založení v roce 2005, kdy vznikla první schránka v pražském Hloubětíně, zachránila tato speciální zařízení 53 dětí napříč Českou republikou.

Nyní je v Česku k dispozici 44 speciálních schránek. První vznikla před šesti lety v Hloubětíně. Další dva babyboxy se do podzimu objeví v Neratovicích a Hradci Králové.

Zdá se, že veřejnost je jednoznačně pro zachování schránek. Jak se k problematice staví ostatní odborné společnosti?
Z většiny stejně jako my. Stanovisko České pediatrické společnosti je jasné, stanovisko Sociálně-pediatrické společnosti také. V rámci ostravského dne preventivní pediatrie se snažilo ministerstvo zdravotnictví všechny děti uložené do Českých babyboxů dohledat. Trvalo mu to čtyři měsíce a podle mých informací čtyři děti dohledány ještě nebyly. A já se divím, jak může někdo, kdo se věnuje zcela jinému oboru, mít takovou sílu, že ani odborné komise a výbory ministerstva zdravotnictví s tímto nic udělat nemohou. Vláda nemůže v současné době ani v jedné z lékařských odborných společností, kterých se problém dotýká, očekávat odbornou podporu, pokud bude bojovat za ponechání babyboxů.

Například Neonatologická společnost ve svém stanovisku z dubna uvádí, že dítě, které nemocnice přijme z babyboxu, představuje pro v nemocnici narozené děti možnou infekci. Přitom z provozních a dispozičních důvodů není na možné zajistit nutné karanténní opatření. Pokud tedy do nemocnic přijde špatné dítě z infekčního prostředí, pro které musí být uděláno maximum, co když se infekcí nakazí i děti v nemocnicích? Jak to pak máme vysvětlit rodičům?

Jak je to s babyboxy v okolních zemích?
V Anglii a Francii jsou babyboxy zakázány. V Německu se řeší dvě úmrtí dětí z babyboxů. Jedno bylo nalezeno v babyboxu, jedno pod babyboxem, ani u jednoho ale není jasné, proč k tomu úmrtí došlo. Vyšetřuje to kriminální policie. Občas totiž dochází k tomu, že zvědavci ty babyboxy otevírají a přestože přístroj otevření signalizuje, může dojít k problému a k poškození babyboxu či ohrožení dítěte. V Rakousku se kvůli dohadům za práva dítěte a zrušení babyboxů případ dostal k mezinárodnímu tribunálu do Haagu a nikdo neví, jak ta jednání dopadnou.

OSN Českou republiku vyzvalo, aby zrušila babyboxy. Potěšilo vás toto doporučení?
Není to první taková výzva z OSN. Beru to jako důležitý argument, ke kterému by měla Česká republika přihlížet, protože tu smlouvu podepsala a je členem Výboru za práva dítěte. Neměla by prezentovat postoj, že když nechceme, tak smlouvy plnit nebudeme. Pak může dojít k problémům, jaký je například v Rakousku.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Bylo to hrozné, líčí turistka. Při bouři zemřeli v Chalkidiki dva Češi

Převrácený autokaravan v řecké vesnici Sozopoli, v němž zemřeli dva čeští...

Silná bouře na řeckém poloostrově Chalkidiki si ve středu večer vyžádala sedm obětí, šest z nich byli turisté. Mezi...

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Bouřky, déšť a zima. Počasí kazí Čechům dovolenou v Chorvatsku

Silná bouřka provázená přívalovým deštěm v Praze (6. června 2019)

Chorvatsko je pro Čechy nejoblíbenější letní destinací, každoročně jich tam za mořem vyrážejí stovky tisíc. Na tento...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Další z rubriky

Žena začala kolabovat v tunelu Blanka. Řidič taxíku jí zachránil život

Řidič Uberu Jan Hajn zachránil život své pasažérce. V kritickém stavu ji dovezl...

Dramatickou situaci za volantem musel řešit na konci června řidič Uberu Jan Hajn. Při cestě tunelem Blanka s tříčlennou...

Sinic stále přibývá. Zatím je ale na většině místech koupání bezpečné

Sinice na přehradě Skalka na Ohři

Navzdory zvýšení výskytu zdraví nebezpečných sinic v uplynulém týdnu nabízí mnoho přírodních koupališť stále vodu...

Podvedení v kauze H-System čelí nové žalobě. Hrozí, že budou platit nájem zpětně

Večerní setkání bývalých klientů zkrachovalé společnosti H-Systém. Podle...

Správce konkurzní podstaty společnosti H-System Josef Monsport podal žalobu na bytové družstvo Svatopluk o zaplacení 21...

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?

Najdete na iDNES.cz