Pondělí 8. března 2021, svátek má Gabriela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 8. března 2021 Gabriela

Babyboxy vyzývají k ohrožování matky i dítěte, míní jejich odpůrce

  2:01aktualizováno  25. července 14:51
Primář neonatologického oddělení plzeňské Mulačovy nemocnice Jiří Liška dlouhodobě bojuje proti babyboxům. Nejsou bezpečné a nabádají matky, aby utajeně rodily doma a ohrozily sebe i novorozeně, míní Liška. Doporučení OSN babyboxy u nás zrušit Liška vítá. "Česká republika by měla dodržet smlouvu a poslechnout," dodal.
Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Vladislav GalgonekČTK

Dlouhodobě protestujete proti babyboxům. Jaké jsou vaše hlavní argumenty?
Mimo to, co bylo opakovaně udáváno, jako je porušování práv dítěte a podobně, je tu další věc  - babyboxy nemají certifikát zdravotnického zařízení. To se dá přirovnat k situaci, kdyby v nemocničních odděleních byly inkubátory, které by neměly certifikaci zdravotnického zařízení. To přece naprosto nepřipadá v úvahu. Po selhání techniky hrozí přehřátí i podchlazení dítěte. Schránka dále nemá přívod kyslíku, a proto může dojít k poškození novorozence. Nikdo navíc babyboxy periodicky neprohlíží, nikdo za ně vlastně nezodpovídá. Jsou zkrátka v rukách jakýchsi nadací a obchodních společností a my ani nevíme, jaké smlouvy mezi sebou uzavřely.

Ale zachraňují děti před smrtí v popelnici...
Hlavním argumentem protistrany je opravdu ten, že babyboxy zachraňují děti před popelnicemi. Počet zabitých novorozenců se ale instalací schránek nesnižuje, matky v afektu nepůjdou uložit dítě do babyboxu.

Reakce zakladatele babyboxů Ludvíka Hesse

Zakladatel českých babyboxů Ludvík Hess se ohradil proti některým argumentům Jiřího Lišky. Nesouhlasí například tím, že by do schránky nešel kyslík.
"Babyboxy nejsou zdravotnická zařízení. Jsou permanentně vyhřívány na 28 stupňů Celsia, při vložení dítěte se spustí aktivní ventilace. Jsou připojeny na náhradní zdroje elektrické energie. Signalizace je vedena kabelem do místnosti stálé služby a prostřednictvím pageru do osmi mobilních telefonů. Podle písemně uzavřených dohod je výrobce babyboxů pravidelně reviduje a provádí na nich servis," ujistil o jejich bezpečnosti.
"Všechny děti odložené do babyboxů jsou evidovány podle Metodického pokynu vydaného Ministerstvem práce a sociálních věcí v roce 2006," vyvrátil, že by se o dítěti z babyboxu nevědělo nebo že by nebylo dohledatelné.
Hess argumentoval, že tajně může v nemocnici odrodit jen svobodná žena s trvalým pobytem v České republice a při svěření odloženého dítěte do adopce je soudem opět předvolána.
"Porody doma a mimo zdravotní zařízení navíc nejsou posuzovány jako trestný čin a nejsou žádným způsobem postihovány," upřesnil.

Protistrana také tvrdí, že babyboxy zachránily padesát novorozenců. Našim argumentem je to, že z těch padesáti dětí byla jen polovina kojenců. Z poloviny tedy vůbec nejde o novorozence, schránky slouží často k odkládání starších dětí. Babyboxy jsou podle mého vyzýváním ke dvěma věcem - k porodům doma a k ohrožování dítěte i matky.

Jak se tedy matky mají zachovat, pokud dítě opravdu nechtějí a potřebují z určitých důvodů zůstat v anonymitě?
Tak, jako tomu bylo před babyboxy. Matky, které své dítě nechtěly, dříve rodily v porodnici a po porodu se k dítěti neznaly. Podepsaly tedy svěření dítěte do adopce. Jde to i dnes. Úřednice přijede až za ní, sepíše to s ní a matka odsud odejde, dítě se přeloží do kojeneckého ústavu. Žena také může požádat o utajený porod, pokud má pobyt na území České republiky. Porodit může v kterékoliv porodnici, nikde ji neodmítnou z žádných důvodů, o stupni utajení se domluví na příslušném zařízení, tato věc se již legislativně dopracovává. Naopak, pokud by dítě chtěla, ale okolnosti jí nepřály, může matka dítě po konzultaci s pracovnicemi a příslušnými odbory ponechat v ústavu a za nějakou dobu si jej převzít a odnést domů. I takový případ jsme tu měli.

Proč je tak důležité, aby matka nechtěného dítěte odrodila v porodnici? Domácí porody jsou běžné i u matek chtěných dětí...
Pokud matka nechtěného dítěte rodí v porodnici, lékaři znají určitou prenatální anamnézu od matky. Vědí, co je to za ženu, jak je vyšetřená. Matka navíc rodí ve vybaveném zařízení, které jí i dítěti poskytne optimální péči. To, co se děje kolem babyboxů, vyzývá k polokriminálním porodům doma. A my nikdy nevíme, jak to tam probíhalo, jestli například nedošlo k dušení dítěte, jestli porod probíhal v bezinfekčním prostředí.

Rozpolceným matkám  nejspíš vyhovuje anonymita a také možnost zbavit se úřednického papírování...
Ano, tak to také cítím. Matce v porodnici po odmítnutí dítěte určitě není dobře. Setkává se s nepříjemnou konfrontací s ostatními lidmi, se svým svědomím a pocitem viny. Lékaři a zdravotníci ji samozřejmě ošetří normálně, ale asi na ni chtě nechtě pohlíží jinak. Ne, že by byla odsuzována, ale je na ni kriticky nahlíženo. Babyboxem se těmto nepříjemnostem vyhne, vyhne se také zdlouhavého jednání se sociálním odborem a podobně. Strčí jej do "krabice" a má to vyřešeno. Povinnosti jí odpadnou.

Co je to Babybox?

Babybox je speciální zařízení pro bezpečné odložení novorozenců. Má zabránit tomu, aby nezkušené matky či matky v tíživé životní situaci odložily své čerstvě narozené dítě na nevhodné místo, často v důsledku poporodního stresu do popelnic.

Děti odložené do babyboxu se dostanou bezprostředně poté do lékařské péče. Od svého založení v roce 2005, kdy vznikla první schránka v pražském Hloubětíně, zachránila tato speciální zařízení 53 dětí napříč Českou republikou.

Nyní je v Česku k dispozici 44 speciálních schránek. První vznikla před šesti lety v Hloubětíně. Další dva babyboxy se do podzimu objeví v Neratovicích a Hradci Králové.

Zdá se, že veřejnost je jednoznačně pro zachování schránek. Jak se k problematice staví ostatní odborné společnosti?
Z většiny stejně jako my. Stanovisko České pediatrické společnosti je jasné, stanovisko Sociálně-pediatrické společnosti také. V rámci ostravského dne preventivní pediatrie se snažilo ministerstvo zdravotnictví všechny děti uložené do Českých babyboxů dohledat. Trvalo mu to čtyři měsíce a podle mých informací čtyři děti dohledány ještě nebyly. A já se divím, jak může někdo, kdo se věnuje zcela jinému oboru, mít takovou sílu, že ani odborné komise a výbory ministerstva zdravotnictví s tímto nic udělat nemohou. Vláda nemůže v současné době ani v jedné z lékařských odborných společností, kterých se problém dotýká, očekávat odbornou podporu, pokud bude bojovat za ponechání babyboxů.

Například Neonatologická společnost ve svém stanovisku z dubna uvádí, že dítě, které nemocnice přijme z babyboxu, představuje pro v nemocnici narozené děti možnou infekci. Přitom z provozních a dispozičních důvodů není na možné zajistit nutné karanténní opatření. Pokud tedy do nemocnic přijde špatné dítě z infekčního prostředí, pro které musí být uděláno maximum, co když se infekcí nakazí i děti v nemocnicích? Jak to pak máme vysvětlit rodičům?

Jak je to s babyboxy v okolních zemích?
V Anglii a Francii jsou babyboxy zakázány. V Německu se řeší dvě úmrtí dětí z babyboxů. Jedno bylo nalezeno v babyboxu, jedno pod babyboxem, ani u jednoho ale není jasné, proč k tomu úmrtí došlo. Vyšetřuje to kriminální policie. Občas totiž dochází k tomu, že zvědavci ty babyboxy otevírají a přestože přístroj otevření signalizuje, může dojít k problému a k poškození babyboxu či ohrožení dítěte. V Rakousku se kvůli dohadům za práva dítěte a zrušení babyboxů případ dostal k mezinárodnímu tribunálu do Haagu a nikdo neví, jak ta jednání dopadnou.

OSN Českou republiku vyzvalo, aby zrušila babyboxy. Potěšilo vás toto doporučení?
Není to první taková výzva z OSN. Beru to jako důležitý argument, ke kterému by měla Česká republika přihlížet, protože tu smlouvu podepsala a je členem Výboru za práva dítěte. Neměla by prezentovat postoj, že když nechceme, tak smlouvy plnit nebudeme. Pak může dojít k problémům, jaký je například v Rakousku.

Nechci teď vyvolat hlasování o nedůvěře vládě, říká Rakušan. Až pandemie pomine

  • Nejčtenější

Nemocnice dementovala zprávu o úmrtí protokoláře Jindřicha Forejta

Fakultní nemocnice Motol dementovala zprávu o úmrtí bývalého ředitele protokolárního odboru Kanceláře prezidenta...

S pacienty pomohou studenti i cizina. Home office nařídit neumíme, řekl Babiš

Vláda schválila pracovní povinnost pro studenty medicíny. Premiér Andrej Babiš vyzval po jednání vlády zaměstnavatelské...

Češi vydrží do Velikonoc, pak bude anarchie, tvrdí epidemiolog Smejkal

Podle odborníků v Česku nezaberou přísná opatření, která na následující tři týdny vyhlásila vláda. V pořadu televize...

Maďar: Hlavním kritériem pro rozvolňování nemá být obsazenost nemocnic

Rozstřel Děkan Lékařské fakulty Ostravské univerzity Rastislav Maďar navrhoval před týdnem tvrdý lockdown. Vláda však podniky...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Policie zajistila po demonstracích v Praze 60 lidí i poslance Volného

Policie po nedělní demonstraci na Václavském náměstí zajistila poslance Lubomíra Volného a předvedla ho na služebnu....

Exploze viru: v domově důchodců ve Vrchlabí zabil polovinu seniorů

Premium Tragédie v domově seniorů varuje, jak rychle se šíří nákaza koronavirem a jak smrtelná může být. Celorepublikově pak...

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

  • Další z rubriky

Loni jsme zajistili čtyři miliardy, říká šéf cifršpionů

Premium Pandemie koronaviru změnila i boj s praním špinavých peněz. „Narazili jsme nově zejména na různé formy podvodného...

Jednou týdně by se měly testovat i malé firmy a úřady, myslí si Havlíček

Povinné testování zaměstnanců by mělo brzy platit i pro malé podniky do 50 pracovníků a malé úřady, řekl ministr...

Spravedlivější odměny i péče. Vláda projedná strategii rovnosti mužů a žen

Vláda by v pondělí měla projednat strategii rovnosti mužů a žen do roku 2030. Dokument předkládá návrhy na zlepšení...

Policie zajistila po demonstracích v Praze 60 lidí i poslance Volného

Policie po nedělní demonstraci na Václavském náměstí zajistila poslance Lubomíra Volného a předvedla ho na služebnu....

Nepravda a účelovka, říká Koukal o tvrzení exmanželky Soukalové

Po obviněních bývalé biatlonistky Gabriely Soukalové (31), že ji exmanžel Petr Koukal (35) podváděl a utrácel její...

Zemřel rockový bubeník kapely Citron a podnikatel Radim Pařízek

Zemřel rockový bubeník spjatý zejména s heavymetalovou kapelou Citron Radim Pařízek. Hudebníkovi, který se uplatnil i v...

Jeden partner byl sadista, druhý asexuál, říká autorka erotické trilogie

Blanka Lipinska (35) se proslavila svou erotickou trilogií s názvem 365 dní. Polská spisovatelka si momentálně užívá na...

České lvy vyhrál Šarlatán, z herců Trojan, Borová, Mádl a Špalková

Filmové ceny Český lev za rok 2020 vyhrál životopis léčitele Šarlatán, vyslaný rovněž za Oscary. Cenu pro herce v...

Těžká z dokumentu V síti má kromě manžela a přítelkyně i další milostné vztahy

Tereza Těžká (25) je divákům známá jako jedna z představitelek náctiletých dívek v dokumentu o sexuálních predátorech V...