Babiš a Hamáček požádali kvůli sporu o Šmardu o schůzku se Zemanem

  10:56aktualizováno  12:22
Premiér Andrej Babiš a předseda ČSSD Jan Hamáček se sešli kvůli požadavku sociální demokracie, aby se místopředseda strany Michal Šmarda stal novým ministrem kultury. Prezident Miloš Zeman ho zatím neakceptoval. „Výsledkem je, že jsme požádali o schůzku s panem prezidentem,“ řekl iDNES.cz Hamáček. Podle Babiše by se mohla uskutečnit příští týden.

„Pan prezident má dovolenou, ale doufám, že ten termín dostaneme,“ řekl Babiš. Hamáček portálu iDNES.cz při odjezdu ze schůzky s premiérem řekl, že Babiše informoval o výsledku jednání předsednictva ČSSD, podle nějž strana trvá na nominaci Šmardy.

Babiš kličkoval, zda teď Zemanovi bude doporučovat Šmardu

Premiér se vyhýbavě vyjadřoval k tomu, zda bude prezidenta přesvědčovat, aby kandidáta do vlády, s nímž přišel koaliční partner, podpořil. „Já to nechci komentovat. Je to nominace ČSSD,“ řekl předseda vlády. Jen připomněl, že již dříve návrh na nominaci Šmardy podal. Je podle něj věcí prezidenta, jak se rozhodne, a zopakoval, že nepočítá s kompetenční žalobou na hlavu státu. 

Fotogalerie

Podle Babiše tu je názorový střet mezi bývalým předsedou sociální demokracie a nyní prezidentem Zemanem a současným vedením ČSSD. Označil se jen za zprostředkovatele ve sporu mezi Hamáčkem a Zemanem.

Šmarda po jednání špiček sociální demokracie řekl, že předpokládá, že pokud nebude 1. srpna situace ohledně vedení ministerstva vyřešena, Hamáček ministry k podání demise vyzve. Sociální demokraté trvají na tom, že Šmarda má být ministrem kultury do konce července, jinak pak může Hamáček požádat všechny ministry za ČSSD, aby dali premiérovi Babišovi demisi.

Kdyby ji podali všichni ministři za ČSSD, měl by podle koaliční smlouvy Babiš do týdne podat demisi celé své vlády. Není ale jisté, že by demisi dali skutečně všichni sociální demokraté. Ministr Antonín Staněk, o jehož výměnu sociální demokracie usiluje, řekl, že žádnou druhou demisi podávat nebude. Tu první přitom prezident Zeman odmítl, protože ji Staněk doprovodil dopisem, podle kterého k ní byl dotlačen předsedou strany Hamáčkem.

KSČM bude s Babišem hodnotit, jak plní její podmínky

Babiš se ještě v úterý večer setká s komunisty. S předsedou KSČM Vojtěchem Filipem a místopředsedou komunistické strany bude předseda vlády vyhodnocovat plnění „tolerančního patentu“ vůči Babišově vládě.

Minulý týden se předseda KSČM Vojtěch Filip podivoval, že vláda nepodpořila komunistický návrh ústavního zákona na ochranu vody a nerostného bohatství. Jak Filip připomněl, jde o jednu ze sedmi podmínek, za kterých komunisté tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD. „V pátek se o tom poradíme na výkonném výboru a naplánuji jednání s premiérem Babišem a zástupci hnutí ANO,“ řekl Filip. Podle komunistů má ústavní novela zamezit spekulacím s přírodním bohatstvím.

Ještě před tím se ministryně financí Alena Schillerová setká se šéfkou rozpočtového výboru Miloslavou Vostrou. Jde o to, že podle komunistů nesmí schodek na příští rok překročit 30 miliard korun. Vláda přitom počítá se 40 miliardami korun.

Premiér Babiš promluvil na předsednictvu ČSSD:


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Jaká bude Ovčáčkova talkshow? Prezidentův mluvčí promluví v Rozstřelu

Mluvčí prezidenta republiky Jiří Ovčáček v srpnu 2015

Jiří Ovčáček bude od posledního srpnového týdne moderovat vlastní zábavní pořad na TV Barrandov. O čem se chystá mluvčí...

Obtěžující hovory s ruským přízvukem? Jsme připraveni, tvrdí armáda

Letoun Gripen na základně v Čáslavi

Rodiny nizozemských armádních letců od posledního nasazení v Pobaltí obtěžovaly nevyžádané telefonáty neznámých lidí s...

Stavba D35 zničí silnice v okolí, cena oprav se odhaduje na dvě miliardy

Začátek stavby další etapy dálnice D35 z Časů do Ostrova

Chystaná stavba dvou úseků dálnice D35 z Opatovic nad Labem do Ostrova bude znamenat obrovskou zátěž pro silnice i pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz