Babiš: Žalobce jsem neovlivňoval já, ale demonstranti na Václaváku

  10:56aktualizováno  16:39
V den, kdy státní zástupce navrhl zastavit stíhání Andreje Babiše, otevíral premiér spolu s ministryní financí Alenou Schillerovou novou školu v Rudné u Prahy. Po školní slavnosti Babiš nejnovější vývoj v kauze Čapí hnízdo stručně okomentoval.

Babiš před novináři konstatoval, že v Česku existují už třicet let nezávislé soudy a presumpce neviny je jedním z pilířů právního státu.

Fotogalerie

„Pokud někdo ovlivňoval státního zástupce, tak to byli demonstranti na Václavském náměstí,“ dodal. Státní zastupitelství podle něj pracuje pod tlakem médií a různých zájmových skupin.

„Moji advokáti ani já sám nemáme žádné stanovisko. Nám nikdo nic neřekl, nás nikdo nekontaktoval. Takže já vlastně ani nevím, jak státní zástupce rozhodl. Asi je to nějaký normální proces, a jak jsem se dozvěděl z médií, tak pan státní zástupce to postoupil nadřízeným a ještě to bude mít nějaký proces. Takže já vlastně nemám co komentovat,“ řekl Babiš. 

Dárek pro Babiše k narozeninám

"Byl by to hezký dárek, kdyby to tak dopadlo," odvětil po jednání vlády premiér a šéf ANO Andrej Babiš na dotaz novináře slovenské televize TA3, zda by zastavení jeho trestního stíhání vnímal jako dárek k jeho narozeninám. Babišovi 2. září slaví 65 let.
(kop)

Premiér také zopakoval, že pokud by v politice nebyl, nikdo by se podle něj o kauze nedozvěděl. Věří, že státní zástupce skutečně stíhání zastaví. „Doufám, že to bude zastaveno, protože podle mého názoru to nemělo ani nikdy vzniknout,“ dodal.

Babiš také zopakoval svá dřívější prohlášení, podle nichž farma Čapí hnízdo slouží veřejnosti, dotaci vrátila a on sám dal dalších 50 milionů korun na charitu. „Je to úplně absurdní záležitost,“ dodal.

Podle Schillerové vláda dodrží slib a zvýší učitelům platy

Během školní akce rozdal premiér školákům bonbony a zahrál si míčovou hru v nové tělocvičně. Slavnostního otevření nové budovy základní školy v Rudné u Prahy se kromě premiéra a ministryně financí zúčastnila také poslankyně z hnutí STAN Věra Kovářová a bývalá ministryně školství z ČSSD Kateřina Valachová.

Ministryně Schillerová v Rudné řekla, že je ráda, že se uvolnily peníze navíc ze státního rozpočtu pro školství a vláda podle ní dodrží svůj závazek zvyšovat platy učitelů. „Musíme se snažit o to, aby povolání učitele bylo i pro mladé lidi atraktivní,“ dodala. V Praze školy navštívili i někteří další členové vlády. Ministr školství Robert Plaga (ANO) v Brně doprovodil do první třídy svou dceru. Prezident Miloš Zeman se setkal se školáky v Třinci.

Do prvních tříd nastoupí asi 107 800 dětí, celkem bude do základních škol chodit zhruba 953 500 žáků, což je o přibližně 12 500 víc než loni. Do středních škol by mělo nastoupit kolem 409 000 žáků, tedy meziročně asi o 5000 víc.

Nejbližší prázdniny přijdou na konci října, kdy děti nebudou muset do školy pět dní. První pololetí skončí ve čtvrtek 30. ledna 2020, poslední den nadcházejícího školního roku připadne na úterý 30. června.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Nalezen po 22 letech. Zmizelého muže objevil bývalý soused přes Google Maps

Potopené auto s tělem Williama Moldta se podařilo najít díky satelitním mapám...

Trvalo to 22 let, ale pozůstatky tak dlouho pohřešovaného muže se nakonec našly díky tomu, že někdejší obyvatel Floridy...

To se nedalo poslouchat. Zaorálek odešel ze schůzky s čínským velvyslancem

Ministr kultury Lubomír Zaorálek (28. srpna 2019)

Nový ministr kultury z ČSSD Lubomír Zaorálek jednal v pondělí s čínským velvyslancem kvůli rušení koncertů českých...

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Sedm her z časů minulých: bavte se a vyhrajte exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Připomeňte si třicet let svobody se soutěží iDNES.cz a CK S.E.N. Výherce na podzim absolvuje cestu kolem světa. Soutěž...

Drama v Děčíně. Sedmnáctiletý syn shodil svého otce z balkonu, muž zemřel

ilustrační snímek

Těžko uvěřitelné drama se minulý týden odehrálo v severočeském Děčíně. Sedmnáctiletý syn zde podle policie shodil z...

Další z rubriky

Metnar popřál Zátopkové k 97. narozeninám, zpíval s ní lidové písně

Dárek pro Danu Zátopkovou k 97. narozeninám

Ministr obrany Lubomír Metnar popřál Daně Zátopkové k 97. narozeninám. Společně s Vojenským uměleckým souborem Ondráš...

Irák, Afghánistán nebo Golany. Stovka českých vojáků obdržela vyznamenání

Zástupce náčelníka Generálního štábu Jiří Verner (vpravo) gratuluje oceněným...

V Národním památníku na pražském Vítkově si převzalo ocenění 109 vojáků z jedenácti jednotek české armády za účast na...

Rodiče chtějí od školy výchovu i klid, očekávání se podle průzkumu liší

Mezi doporučované společné aktivity rodičů a dětí patří čtení a vyprávění

Jedni chtějí dění ve třídách ovlivňovat, druzí hází veškerou odpovědnost na školy. Očekávání českých rodičů od škol se...

Najdete na iDNES.cz