Chomutovského primátora a člena vedení Ústeckého kraje, kde je odpovědný za oblast dopravy a silničního hospodářství, zadržela policie v úterý. Žalobce navrhne soudu, aby poslal do vazby tři ze 14 obviněných, včetně Hrabáče.
Hrabáč byl dosud i kandidátem ANO na hejtmana, a tak je policejní obvinění velkou komplikací pro hnutí, které je sice na celostátní úrovni v opozici, ale v Ústeckém kraji vládne spolu s ODS a v koalici jsou i Spojenci pro kraj.
Dvojkou na krajské kandidátce ANO byl dosud starosta městského obvodu Ústí nad Labem – město a krajský zastupitel, předseda výboru pro životní prostředí Tomáš Kirbs.
„Navrhl jsem, aby výbor hnutí vyškrtl jeho jméno z kandidátní listiny ke krajským volbám. V nejbližší době o tom budeme hlasovat per rollam. A protože měl zneužít svou politickou funkci, budu chtít, aby skončil i v hnutí,“ uvedl ve středu ráno předseda ANO Andrej Babiš.
Ústecké krajské předsednictvo hnutí ve středu večer také navrhlo vyloučit Hrabáče z hnutí, sdělil ČTK Babiš s tím, že se tak stane.
V kauze machinace s tendry jsou kromě Hrabáče obviněni i ředitelka Zooparku Chomutov Věra Fryčová, ředitel Správy a údržby silnic Ústeckého kraje Libor Tačner nebo jednatel jirkovské firmy Rocknet Ladislav Šmucr i samotná společnost. Kromě Ústeckého kraje policisté zasahovali také v Karlovarském, Moravskoslezském a Středočeském kraji.
Kvůli ovlivňování tendrů obvinili 14 lidí: primátora Chomutova i šéfa strážníků |
Na jaře v ANO skončil exhejtman Krkoška
V hnutí ANO letos v březnu podobně skončil Jan Krkoška, tehdejší moravskoslezský hejtman. Soud ho totiž uznal vinným z účasti na organizované zločinecké skupině.
Poté, co se Krkoška u soudu doznal z uplácení, ho Babiš vyzval k rezignaci a odchodu z hnutí. Téhož dne pak Krkoška rezignoval na funkci hejtmana i krajského zastupitele a oznámil, že vystupuje z hnutí ANO.
V letech 2009 až 2012 se ještě jako manažer farmaceutické firmy podílel na uplácení lékařů. Celkem se podle obžaloby zapletl do předávání úplatků ve výši 850 tisíc korun. Jan Krkoška tehdy působil ve firmě Interchemia Praha, která podle policie spolu s firmou Genericon posílala úplatky lékařům výměnou za to, že budou předepisovat léky vyráběné nebo distribuované touto firmou, nejčastěji urologické preparáty.
Když policie před lety obvinila Andreje Babiše v kauze Čapí hnízdo, šéf ANO odmítl, že by měl přijmout politickou odpovědnost. Řekl, že nedošlo k žádnému pochybení a že v době, kdy farma dostala dotaci, nebyl vlastníkem farmy ani on, ani jeho firmy. Kauza, která dodnes neskončila, se týká oprávněnosti dotace ve výši 50 milionů korun na výstavbu areálu Čapí hnízdo.
Pražský městský soud v lednu 2023 Babiše i bývalou manažerku společnosti Farma Čapí hnízdo Janu Nagyovou (dříve Mayerovou, dnes již europoslankyni za ANO) zprostil obžaloby, případ však Vrchní soud vrátil k projednání. Letos v únoru 2024 městský soud potvrdil, že skutek nebyl trestným činem. V dubnu 2024 se proti rozhodnutí soudu odvolal státní zástupce.