Babiš stanul v čele svého ANO 2011 a představil sedm zájemců o Senát

  13:10aktualizováno  13:49
Podnikatel Andrej Babiš představil kandidáty svého hnutí ANO 2011 do podzimních senátních voleb. Mezi sedmi statečnými je lékař, krajská zastupitelka či ředitelka vyšší odborné školy. Babiš se také ve středu na ustavujícím sjezdu stal předsedou hnutí, které založil.

Andrej Babiš se na ustavujícím sněmu stal předsedou politického hnutí ANO 2011. Cílem hnutí je účast v parlamentních volbách v roce 2014. | foto: Michal DoležalČTK

V Brně bude za ANO 2011 kandidovat přednosta Masarykova onkologického ústavu Rostislav Vyzula, v Náchodě krajská zastupitelka Královéhradeckého kraje Václava Domšová, v Praze 2 advokát a publicista Milan Hulík.

"Léčím rakovinu a mám dojem, že naše politika má také rakovinu. Myslím si, že ji lze uzdravit. Není možné sedět se založenýma rukama v době, kdy se setkávám s lidmi, kteří do jednoho tvrdí, že je potřeba s tím něco dělat," uvedl při představení kandidátů Vyzula.

V osmé pražské městské části se pokusí uspět moderátor a scenárista Petr Binder. Veřejnost jej zná prostřednictvím jeho cest. "Mám dobrou zprávu pro všechny slušné občany: Poutník Hroch se konečně dostal do politiky a hodlá pomáhat slabším," komentoval své rozhodnutí Binder.

Hnutí ANO 2011

Politické hnutí ANO 2011 bylo zaregistrováno letos v květnu. Má zhruba 80 členů. Jeho vzniku loni předcházelo několik rozhovorů, v nichž se Andrej Babiš ostře vyjádřil ke korupci v Česku. Posléze uvedl, že založí iniciativu, ve které sdruží stejně naštvané lidi. Její politickou ambici nejprve popíral, později v rozhovoru v MF DNES přiznal, že ji přetaví v politické hnutí. Nyní tvrdí, že klíčovými pro hnutí budou parlamentní volby v roce 2014, do nichž chce postavit vlastní kandidátky.

V Benešově za ANO 2011 kandiduje ředitelka Vyšší odborné školy a Střední zemědělské školy Ivana Dobešová, v Mladé Boleslavi člen představenstva tamějšího fotbalového klubu František Petrtýl. V Chomutově o křeslo v Senátu bude usilovat bývalá starostka obce Křimov Milada Benešová.

Binder je jediným z kandidátů, který vstoupil do hnutí ANO 2011. Ostatní jdou do senátních voleb za hnutí jako nezávislí.

ANO 2011 nyní ještě vyjednává s osmým kandidátem na Liberecku. Jeho jméno zatím zveřejnit nechce.

"Myšlenky, které říkáme od začátku, realizujeme, nejde o výkřik do tmy, jsme na cestě k našemu cíli, kterým je účast v parlamentních volbách v roce 2014," komentoval zakladatel ANO 2011 Andrej Babiš volbu předsednictva hnutí a představení kandidátů.

Hnutí hospodaří s 19 miliony korun

ANO 2011 každého z kandidátů podpoří milionem a půl. Dalšími penězi podpoří hnutí M.O.R. a hnutí Východočeši. Šest set tisíc korun poputuje nezávislé kandidátce a novinářce Janě Lorencové. Peníze jí dá Babiš, ačkoliv Lorencová za ANO 2011 nakonec kandidovat nebude. Mimo jiné i proto, že tuto kandidátku si Babiš neprosadil na ustavujícím sjezdu svého politického hnutí.

"Proběhla jednání s hnutím ANO 2011, jejichž výsledkem bylo, že za hnutí kandidovat sice nebudu, ale s osobní podporou pana Babiše ano. Doufám, že pan Babiš nebude sám, kdo mne v mém snažení podpoří," uvedl pro iDNES.cz Lorencová. Podporu má také od podnikatele Tomia Okamury, který na vlastní pěst kandiduje do Senátu ve Zlínském kraji.

ANO 2011 získalo za dobu svého trvání už celkem 19 milionů korun. Jeden milion věnoval podnikatel Zdeněk Říčař, který stojí za firmou Rainbow, dodávající na český trh vysavače. Zbytek peněz je od Babiše.

Úspěchem by podle majitele gigantu Agrofert bylo, kdyby se do Senátu dostalo pět ze sedmi kandidátů. "Měli jsme vždy velké cíle," podotkl podnikatel.

Jančura na billboardy nechtěl, hnutí ale podpoří

Babiš už dříve o volbách vyjednával s výraznějšími osobnostmi. Okamura nebo bývalý šéf Škody Auto Vratislav Kulhánek od spolupráce ustoupili. "Všichni sice nadáváme, plno lidí má stejné názory, ale samozřejmě jít do politiky je problém," vysvětluje si nezájem Babiš.

Zčásti couvli také dopravce Radim Jančura nebo finančník Karel Janeček, který stojí v čele vlastního protikorupčního nadačního fondu. Jančura podle Babiše odmítl být na billboardu s kandidátem ANO 2011, hnutí ovšem hodlá podporovat jinak. Například informacemi v jeho autobusech.

Kandidáty do Senátu hnutí představilo v rámci svého středečního ustavujícího sjezdu. Na něm si také členové hnutí rozhodli, že do se do jeho čela postaví právě Babiš. Ten dostal 73 ze 76 hlasů v tajné volbě. V několikakolovém dvouhodinovém klání delegáti také rozhodli o dvou místopředsedech hnutí a třech členech předsednictva.

Místopředsedou ANO 2011 je Jaroslav Faltýnek, člen představenstva Agrofert Holdingu, tedy kolosu Babišových firem. Ve vedení hnutí jsou také Radka Maxová, Petr Binder, Richard Brabec a Pavel Klaška.

Autor:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

ČSSD udělala čistku v Ostravě a vrací se jí Kajnar, má být i lídr do voleb

Petr Kajnar

Sociální demokraté udělali velkou čistku v Ostravě, když zrušili 17 místních sdružení z 26. Po jednání předsednictva...

Chytří divočáci se stěhují do měst, strážníci je vytlačují auty

divoké prase

Přes léto si divočáků lidé všimli jen málokde, prasata byla většinou v lesích a ve své oblíbené kukuřici. Jenže teď se...

Demolice Stalinova pomníku by byla drahá, lepší bude oprava, říká Lukeš

Stalinův pomník na Letné.

Zbytky někdejšího Stalinova pomníku se hroutí. Pražský magistrát musí na základě odborného posudku stavbu do pěti dnů...

Bratři Mašínové byli důsledkem krvavého režimu, říká Jiří Padevět

Historie se může opakovat, říká spisovatel Jiří Padevět. Na mysli má především...

Památník tří odbojů by měl vzniknout do tří let na Mašínově rodném statku. Předsedou spolku, který se přestavbě objektu...

Advantage Consulting, s.r.o.
LINUX SPECIALIST

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 60 000 - 70 000 Kč

Najdete na iDNES.cz