Středočeské ANO odmítlo údajné zásahy politiků do Babišovy černošické kauzy

  18:12aktualizováno  18:12
Středočeští zastupitelé za ANO tvrdí, že se někteří politici snažili ovlivňovat rozhodnutí krajských úředníků v kauze podezření ze střetu zájmů premiéra Andreje Babiše (ANO). V prohlášení kritizovali mimo jiné vyjádření opozice, že by se případ měl kvůli možné podjatosti převést do Prahy.

Premiér Andrej Babiš na druhém kolokviu o budoucnosti automobilového průmyslu v ČR v Kosmonosech na Mladoboleslavsku. (18. března 2019) | foto: ČTK

Ve středních Čechách vládne Babišovo hnutí ANO. Podle předsedy středočeské organizace STAN Věslava Michalika se žádný z jeho kolegů ničeho podobného nedopustil a je potřeba odlišit ovlivňování úředníků a politickou diskusi. 

Středočeský úřad zrušil verdikt Černošic v kauze údajného střetu zájmů Babiše

Premiér čelí podezření, že stále ovládá média spadající pod holding Agrofert, který dal v únoru 2017 kvůli zákonu o střetu zájmů do svěřenských fondů. Černošický úřad mu v lednu za přestupek v podobě střetu zájmů uložil pokutu, podle deníku Právo šlo o 200 tisíc korun. Babiš se odvolal, případem se tak zabývali krajští úředníci. Rozhodnutí černošické radnice zrušili a věc vrátili k novému projednání. 

Fotogalerie

„Hnutí ANO jednoznačně odmítá vyvíjet tlak na rozhodování v tomto i jiných případech, protože úředníci musejí rozhodovat nestranně, politici naopak nesmějí žádný tlak vyvíjet. Piráti a hnutí STAN se svými vyjádřeními naprosto jasně vlamovali do tohoto nezávislého řízení,“ prohlásil předseda zastupitelského klubu ANO Martin Herman.

Opozice chtěla přeložení případu na jiný úřad

Zastupitelé za STAN navrhovali, aby případ kvůli možné podjatosti převzal některý ze sousedních úřadů, například v Praze. Poukazovali na to, že ve středních Čechách vládne Babišovo ANO. Hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) to označila za úsměvné. 

Připomněla, že pražskou radnici vede Pirátská strana, která krajský úřad v souvislosti s Babišovou kauzou kritizovala. Piráti upozorňovali na reorganizaci středočeského krajského úřadu, která podle nich vyvolává pochybnosti kolem rozhodování úředníků. Vedení úřadu ale účelovost změn odmítlo. 

Babiš ovládá Agrofert a porušuje zákon, píší Piráti do Černošic

„Pokud politická diskuse na nějaké téma znamená ovlivňování úředníků, pak by ty úředníky ovlivňovala i paní hejtmanka, protože se té politické diskuse aktivně účastnila a sama ohlásila, že to přece do Prahy dát nemohou, když tam vládnou Piráti,“ namítl Michalik. 

ANO: opozice to chce celé zpolitizovat

Podle klubu ANO šlo ze strany opozice o snahu dostat řízení o údajném střetu zájmů pod politický tlak. Navrhované přesunutí kauzy do Prahy je podle ANO skandálním příkladem toho, jak se někteří politici staví do role soudců. „Skutečně se mi zdá, že by si zejména Piráti a hnutí STAN měli nastudovat zákon a ctít oddělení moci politické od úředního rozhodování,“ uvedl radní za ANO Robert Bezděk. Herman dodal, že zástupci ANO se naopak striktně drželi zákona a kauzu nekomentovali. 

Podle prvního místopředsedy STAN Víta Rakušana opozice jen vyjádřila obavu, že úřad může být systémově podjatý právě proto, že je vytvářen politický tlak ze strany vedení kraje. STAN podle něj podali podnět na ministerstvo spravedlnosti, které by mělo vyjádřit k tomu, zda krajský úřad je či není systémově podjatý.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Oslavující muslimové a boží znamení. Lži a pověry kolem požáru v Notre-Dame

Z pařížské katedrály Notre-Dame se valí plameny (15. dubna 2019)

Požár pařížské katedrály Notre-Dame vyvolal na internetu záplavu lživých zpráv a spikleneckých teorií. Koordinované...

Další z rubriky

Nakažených pneumokokem v porovnání s loňskem přibylo. Může za to chřipka

Ilustrační snímek

Zánět mozkových blan, těžký zápal plic či otrava krve. To jsou jen některá z onemocnění, která může mít na svědomí...

Soudcovská unie žádá vládu, aby vysvětlila výměnu Kněžínka

Jan Kněžínek a Marie Benešová

Soudcovská unie vyzvala vládní představitele, aby lépe vysvětlili odchod Jana Kněžínka (za ANO) z postu ministra...

Soud poslal do vazby muže podezřelé z únosu pětileté dívky

Únosci holčičky ve vazbě

Dva muže podezřelé z únosu pětileté Sofie v pražské Uhříněvsi poslal Obvodní soud pro Prahu 10 v pátek do vazby. Muži...

Najdete na iDNES.cz