Jak přesvědčit Zemana? Měnit teď nominaci ČSSD by bylo šílené, řekl Šmarda

  15:51aktualizováno  17:48
Premiér Andrej Babiš se ve čtvrtek pokusí přesvědčit Miloše Zemana, aby přijal demisi ministra kultury Antonína Staňka. Deník Právo přišel se spekulací, že Babiš navrhne prezidentovi, aby Staňka nahradil místo Michala Šmardy jiný kandidát. Jenže vedení ČSSD s ničím takovým nepočítá.

Ministr kultury Antonín Staněk a prezident Miloš Zeman | foto:  Michal Růžička, MAFRA

Staněk už pochopil, že jeho pozice ve vládě je neudržitelná a že se s ním nepočítá. Jde o to, jestli sociální demokracie bude dál trvat na Šmardovi, který přes Zemana zřejmě neprojde, anebo navrhne někoho jiného. Pokud ano, tak by prezident Staňka dál nedržel,“ sdělil nejmenovaný zdroj Právu. Tuto spekulaci, která by byla výhodná pro prezidenta Zemana, aby mohl tvrdit, že si vynutil změnu, ale sociální demokraté uťali.

„Nevidím důvod, proč by se na tom mělo na poslední chvíli něco měnit, to by bylo šílené,“ odmítl to ve Sněmovně Šmarda.

Fotogalerie

Sociální demokraté podle předsedy ČSSD Jana Hamáčka na nic takového nepřistoupí a jiné jméno nenavrhnou. „To samozřejmě není kompromis,“ uvedl Hamáček pro Seznam.cz.

Právo ve středu napsalo, že by Staněk měl skončit v pátek, kdy se setká se Zemanem a předsedou ČSSD Janem Hamáčkem. Ministr vnitra prý stojí za současnou krizí, neboť „po odvolání šéfa Národní galerie Praha Jiřího Fajta potopil Staňka, aniž by se Zemanem projednal nového ministra.“

„Tím prezidenta překvapil a ten se zatvrdil. A každý ví, že když si Zeman postaví hlavu, tak s ním nikdo nehne. Na kompromis, kde by slevili všichni, by ale kývnout mohl,“ dodal nejmenovaný zdroj Práva.

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka míní, že Babiš dává konečně najevo, že stojí o setrvání sociálních demokratů ve vládě.  Podle místopředsedy hnutí ANO a ministra životního prostředí Richarda Brabce se koaliční krize chýlí ke konci. Řekl, že má z posledních hodin a dní dobrý pocit.

„Přestáváme si vzkazovat věci přes média, probíhá celá řada jednání. A jsem optimista v tom, že obě strany chtějí najít nějakou dohodu. Řešení, které by vedlo k pokračování stávající koalice,“ uvedl Brabec,

Právo připomnělo další variantu, o níž se již několik dnů spekuluje, že by hnutí ANO mohlo přenechat ČSSD jedno ze svých ministerstev, například ministerstvo pro místní rozvoj. Zeman totiž dříve označil Šmardu za vhodnějšího kandidáta pro tento resort.  

Na dotaz iDNES.cz, zda je tato varianta ve hře, ale Babiš odpověděl jasně:  „Není.“ Podobně se v úterý vyjádřila i ministryně financí Alena Schillerová. „O výměně resortů jsme nejednali. Vím, že se to nabízí jako varianta, ale není to na stole,“ uvedla. Zdůraznila, že předčasné volby jsou až úplně poslední varianta a že o kompetenční žalobě na Zemana Babiš neuvažuje.

Bez ČSSD by Babiš nemusel žádat o důvěru, říká Filip. Rozčílil ho Petříček

Komunisté by neviděli problém v tom, kdyby premiér Babiš provedl rekonstrukci vlády. „Nevidím důvod pro to, aby vláda znovu žádala o důvěru, protože výměna nedosáhne ani jedné třetiny,“ řekl lídr KSČM Vojtěch Filip

.KSČM chce však jednat s hnutím ANO o tom, že v pondělí vláda odmítla návrh komunistických poslanců na ústavní ochranu vody a nerostného bohatství. Podle Filipa jde o jednu ze sedmi podmínek, za kterých komunisté tolerují menšinovou vládu ANO a ČSSD.

Hnutí SPD by stejně jako ODS v případě rekonstrukce vlády žádalo nové hlasování o důvěře. Pravicová opozice a Piráti jakýkoliv model nové vlády ANO v čele s Babišem odmítají.

Autoři: , ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Skandál kolem české firmy v Rize. Kvůli úplatkům rezignoval i primátor

Vizualizace vlaku pro lotyšské státní dráhy.

Celkem sedm lidí zatkla loni v prosinci při společné akci lotyšská a polská protikorupční jednotka. Skandál, kvůli...

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Pomáhá zbrojařům v obří zakázce. Přitom ho čeká soud v korupční kauze

Německá zbrojovka Rheinmetall nabídne do tendru vozidlo Lynx.

Bývalý náměstek ministra obrany a exposlanec ODS Michael Hrbata zastupuje německý zbrojařský koncern Rheinmetall v...

VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy
VIDEO: Vyzkoušejte recept na tvarohové Míša řezy

Ideální letní dezert? Za naší redakci to jsou rozhodně míša řezy! A tak jsme si je upekli... a dokonce ve formě dortu a la míša řezy. Inspirujte se, úspěch u rodiny i přátel je zaručený.

Najdete na iDNES.cz