Pokud by nejmenování Šmardy ministrem kultury způsobilo pád vlády, premiér byl podle vlastních slov jednal o budoucnosti Poslanecké sněmovny nejprve se všemi stranami a zjišťoval, zda si přejí nové volby nebo lze nalézt jiné řešení.
Koalice zatím trvá. Rozhodne se po schůzce s prezidentem v Lánech |
Vznik vlády, která by se opírala o hnutí SPD, odmítá. Hnutí ANO podle něj jasně řeklo, že s SPD vládu vytvářet nebude a stejně se vyjádřila i většina poslaneckého klubu.
Premiér v pořadu také kategoricky odmítl, že by se Česká republika ocitla v ústavní krizi. Miloš Zeman podle něj není první prezident, který měl výhrady ke jmenování ministrů. „Každý prezident měl nějaké výhrady,“ uvedl premiér a jmenoval Václava Havla i Václava Klause.
Václav Havel měl v minulosti podobné výhrady například ke jmenování Miroslava Grégra do vlády právě Miloše Zemana. Po šesti týdnech ho však nakonec jmenoval.
Pokud Babiš ztratí nervy, jsou předčasné volby řešením, říká Miloš Zeman |
Babiš poznamenal, že Zeman hodnotil Šmardu pozitivně jako volebního manažera ČSSD a také se o něm kladně vyjadřoval na sjezdu sociálních demokratů. „Není to ústavní krize, je to jiný názor pana prezidenta na nominaci,“ uvedl Babiš.
Premiér chce prezidenta přesvědčit, aby sociální demokracii vyhověl. „I když má jiné názory na pana Šmardu než sociální demokracie, měl by jim vyhovět,“ řekl v pořadu.
Premiér si také nemyslí, že by v případě nejmenování Šmardy ministrem mělo dojít až na podání kompetenční žaloby na prezidenta. Tím by se podle něj nic nevyřešilo a situaci chce řešit dohodou.
„Rekonstrukce vlády není na stole,“ dodal Babiš.