ANO 2011 zbrojí na volby. Babiš nenašel lídra, předsedou bude sám

  16:37aktualizováno  18:36
Politické hnutí ANO 2011, které založil podnikatel Andrej Babiš, si ve středu zvolí vedení. V jeho čele pravděpodobně stane právě miliardář Babiš, je zatím jediným kandidátem na tento post. Kromě toho ANO 2011 představí sedm kandidátů do podzimních senátních voleb. Mezi nimi bude i novinářka Jana Lorencová.

Andrej Babiš si k podnikání přibírá také funkci předsedy politického hnutí. | foto: Radek Kalhous, MAFRA

"Pan Babiš je jedním z navrhovaných. Samozřejmě mohou zaznít i jiné návrhy," řekl iDNES.cz manažer politického hnutí Richard Brabec. Podle informací iDNES.cz je ale Babiš zatím jediným jménem, které se v hnutí v souvislosti s funkcí předsedy skloňuje.

"Byl by nesmysl hledat nějakou cvičenou loutku, jako byl pan John pro pana Bártu. Není důvod, proč bych se měl schovávat. Přesto jsem si na počátku myslel, že najdu nějakého lídra, to se ale nestalo. Čili jako zakladatel jdu do toho sám," řekl MF DNES ke své kandidatuře Babiš.

Ustavující, tedy vůbec první sněm Babišem založeného politického hnutí ANO 2011 se bude konat ve středu dopoledne v pražském Centru pohybové medicíny, které zainvestoval právě zmíněný podnikatel. Sjede se na něj celkem osmdesát delegátů.

Strana si na sněmu kromě předsedy zvolí také dalších sedm členů předsednictva a stvrdí kandidáty do podzimních senátních voleb. Brabec iDNES.cz potvrdil, že půjde o sedm osobností. Jejich jména si hnutí zatím pečlivě střeží. "Žádná jména nebudeme potvrzovat ani vyvracet. Oznámíme je na středeční tiskové konferenci," dodal Brabec.

Babiš získal pro Senát novinářku Lorencovou, exšéfa Škody naopak ztratil

Babiš se podle dřívějších informací nedohodl na spolupráci s bývalým libereckým primátorem Janem Korytářem a ani s podnikatelem Tomiem Okamurou (více o lovení kandidátů do Senátu pro ANO 2011 čtěte zde).

"Panu Babišovi jsem řekl, že rád podpořím jakýkoliv jejich veřejně prospěšný návrh a také slušného kandidáta," míní o politických námluvách Okamura. Ten do Senátu kandiduje na vlastní pěst a to ve Zlínském kraji.

Kdo je Andrej Babiš

Sedmapadesátiletý podnikatel stojí v čele Agrofert Holdingu. Ten patří k největším firmám v ČR a neustále roste. Mimo jiné vlastní Mlékárny Hlinsko, Olmu, Kostelecké uzeniny nebo Vodňanskou drůbež.

Babiš je podle žebříčku časopisu Forbes po Petru Kellnerovi a Zdeňku Bakalovi třetím nejbohatším Čechem. Hodnota jeho impéria se odhaduje na 19 miliard korun.

Všechny jeho společnosti platí daně v Česku. Podle Babiše to znamenalo jen loni odevzdat do státní kasy 800 milionů korun. Sám Babiš pak na daních loni zaplatil téměř 23 milionů. O přesunu svých firem do daňových rájů prý ale neuvažuje.

Podle Okamury se ovšem podnikateli podařilo přesvědčit novinářku Janu Lorencovou, která odkryla kauzu daňových úniků při machinacích s lehkými topnými oleji. "Na vzájemné podpoře jsme se dohodli například s Janou Lorencovou, která za ANO 2011 kandiduje jako nezávislá v Ostravě," sdělil pro iDNES.cz Okamura. Lorencová kandidovala do Senátu před třemi lety za Stranu zelených.

Už dříve prosáklo, že Babiš láká bývalého šéfa automobilky Škoda Auto Vratislava Kulhánka. Ten se k jeho nabídce stavěl vstřícně (více o vábení exšéfa Škody čtěte zde).

Nakonec si ji ale rozmyslel, protože je pracovně vytížen a navíc otrávený z toho, co se v politice děje. "Když se tak člověk rozhlédl po politickém spektru, situaci a tak, tak jsem si řekl, že s tím nemusím mít nic společného," řekl iDNES.cz Kulhánek.

Do Senátu nebude kandidovat ani Andrej Babiš, který dlouhodobě odmítá, že by jakoukoliv funkcí vstoupil do vysoké politiky.

ANO 2011 vzniklo na podzim loňského roku. Jeho zakladatel nejprve tvrdil, že nemá politické ambice. V dřívějším rozhovoru pro MF DNES ale nakonec Babiš přiznal, že hnutí přetaví v politický subjekt. Tak se také letos v květnu stalo.

Autoři: ,

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otroku, pošli výplatu. České studentky si našly na internetu novou obživu

ilustrační snímek

Bohatí cizinci začali díky sociálním sítím využívat nečekaných služeb českých vysokoškolaček. Nejde přitom o žádnou...

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Do Španělska uprchlíky nepovezeme, vzkázali aktivisté z lodi Open Arms

Loď se 147 africkými migranty čekala v mezinárodních vodách asi 50 kilometrů od...

Humanitární loď Open Arms, která se 107 migranty na palubě kotví přes dva týdny u italského ostrova Lampedusa, odmítla...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo zneuctil. Česká...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Sibiř lehá popelem, většinu požárů ani nehasí. Ekologická zkáza je obrovská

Lesní požáry v Krasnojarském kraji na východě Ruska (7. srpna 2019)

Sibiř hoří a ruští hasiči na požáry ani zdaleka nestačí. Z té obrovské masy stačili uhasit jen pouhá dvě procenta a s...

Další z rubriky

Kvůli sesuvu na D8 dostalo ŘSD pokutu, dosud nedodalo potřebné důkazy

Podle odborníků z Technické univerzity Ostrava se ve svahu objevily trhliny už...

Žádá miliardu, ale samo stále nedodalo potřebné důkazy. Ředitelství silnic a dálnic proto dostalo pokutu 50 tisíc, že...

Švejdar se sešel s čínským velvyslancem. Probírali bezpečnost turistů

Nový policejní prezident Jan Švejdar (30. listopadu 2018)

Policejní prezident Jan Švejdar se ve středu sešel s čínským velvyslancem Čang Ťien-minem. S velvyslancem mluvil o...

Armáda koupí americké vrtulníky Venom a Viper, k dispozici budou v roce 2023

Bitevník AH-1Z Viper a víceúčelový bratříček UH-1Y Venom

Česká armáda koupí z USA bojové i víceúčelové vrtulníky Viper a Venom za 14,5 miliardy korun. Na návštěvě vojenské...

Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi
Domácí násilí: Soud chce vyšší tresty, pokud k němu dochází před dětmi

Fyzické i psychické násilí v přítomnost dětí může mít ještě větší dopad, než tomu bylo doposud. Násilník se totiž nedopouští trestného činu pouze na partnerovi, ale také na nezletilých. Jaké následky může domácí násilí mezi partnery na dětech zanechat?

Najdete na iDNES.cz