Premiér se zlobí na rozhádané ministry. Babiš poslal Němečka se léčit

  12:56aktualizováno  20:49
Vyostřený spor mezi ministry bude řešit vládní koalice. Ministr financí Andrej Babiš poslal ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka na protialkoholní a psychiatrické léčení, Němeček mu předtím vyčetl, že ovlivňuje svá média proti němu. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska musí hned vládu opustit Němeček, Babiš nebo oba dva.

Sněmovnu rozbouřily tři Babišovy tweety. „Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu,“ napsal v jednom z nich.

Spor míří na koaliční radu

ČSSD kvůli sporům ještě v pátek v podvečer svolala grémium. Ministr Svatopluk Němeček poté sdělil, že má jeho důvěru. "Nehlasovalo se o tom, ale vnímal jsem to takto," řekl ČTK. "Rozhodně tu záležitost nechci eskalovat, byl bych rád, kdybychom se nějakým způsobem vrátili k práci," dodal ministr.

Premiér Bohuslav Sobotka se večer na Úřadu vlády setkal s Andrejem Babišem. „Je dobře, že jsme se sešli a vyměnili si argumenty. V debatě budeme pokračovat ve středu,“ napsal po jednání v SMS Sobotka. Podle něj jsou přestřelky přes média zbytečné a nikomu nepomáhají.

Ani Babiš blíže obsah schůzky nekomentoval. „Budeme pokračovat v jednání na koaliční radě,“ uvedl v SMS. Ta se koná právě ve středu.

„Výroky ministra financí pokládám za naprosto nevhodné, nekolegiální. Sejdou se představitelé vládní koalice a tímto tématem se budeme muset zabývat,“ reagoval na to ve Sněmovně předseda vlády Bohuslav Sobotka. 

Babiš totiž Němečka neposlal jen na na léčení, dalšími dvěma tweety naznačil jeho nečestné jednání. „V roce 2009 koupil Němeček jako ředitel ostravské fakultní nemocnice Cyberknife za 200 milionů, normální cena: půlka. Je to evropský rekordman,“ byl další Babišův vzkaz na sociální síti Twitter.

A v rychlém sledu následoval třetí tweet. „Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost,“ napsal ministr financí na adresu svého kolegy ve vládě, sociálního demokrata Němečka.

07.listopadu 2014 v 11:28, příspěvek archivován: 07.listopadu 2014 v 13:25

Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu.

 „Předpokládám, že pan Babiš má pro to důkazy a že tedy ta svá obvinění doloží, nebo se omluví,“ řekl Sobotka s tím, že „takovéto hysterické přestřelky poškozují vládu.“

„Tohle nemá precedens v historii českého parlamentu,“ řekl poslancům šéf klubu TOP 09 Kalousek. „Může si česká politická kultura dovolit, aby se tak jeden člen vlády vyjadřoval o jiném?“ podivoval se také předseda ODS Petr Fiala. Zcela na vedlejší koleji se v tu chvíli ocitla vládní novela zákona o DPH, která uloží podnikatelům, plátcům DPH, aby nově každý měsíc posílali hlášení o tržbách finančnímu úřadu. (více zde)

Když se to potvrdí, musí Němeček z vlády pryč, říká ANO

Ve stejné době, kdy Sněmovna bouřila kvůli Babišovým tweetům, svolalo hnutí ANO tiskovou konferenci. Šéf zdravotního výboru Sněmovny Rostislav Vyzula z hnutí ANO řekl, že Němeček nechodí dostatečně na jednání výboru. Přišel podle něj maximálně dvakrát.

Pokud se potvrdí, co napsal Babiš na Twitteru o Němečkovi, nemůže ministr zdravotnictví ve vládě zůstat, řekl posléze šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Neřekl, co by mělo následovat v opačném případě.

Ostrému útoku na Němečka předcházela tisková konference ministra zdravotnictví, na níž Němeček prohlásil, že MF DNES a iDNES.cz, tedy média, která vlastní, používá šéf ANO Babiš k útokům na něj.

Ohradil se konkrétně proti informaci deníku MF DNES, že chce léčit pacienty kmenovými buňkami, přestože tento druh léčby dosud není v České republice legální. (více zde) Němeček prohlásil, že mlčel, dokud podle něj MF DNES prosazovala zájem ANO o resort zdravotnictví a dokud o Němečkovi psala zkreslené informace se zájmem jej poškodit. Ale když jsou rukojmímu pacienti, diabetici a nemocní, mlčet už nebude.

Kalousek pak ve Sněmovně napomínal premiéra Sobotku, aby se nezesměšňoval výroky, že by poslanci měli dělat něco důležitějšího, než řešit spor mezi ministry. Naposledy se podle něj takto zesměšňoval komunistický vůdce Miloš Jakeš ještě před listopadem 1989. Sobotka nakonec poslancům slíbil, že vládní koalice spor dvou ministrů nepřejde a bude ho řešit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

My chceme znovu motýle! Babišův výrok si žije vlastním životem

Andrej Babiš během rozhovoru pro MF DNES telefonoval s ministrem životního...

Když premiér Andrej Babiš přednášel na konci května v pražském Mánesu na výroční schůzi Česko-německé obchodní a...

Sobotní výheň spláchnou bouřky, kroupy a přívalový déšť

Turisty na Karlově mostě v Praze náhlá bouřka s průtrží mračen nepřekvapila....

V sobotu odpoledne se bude Česko dusit vysokými teplotami, podle varování meteorologů v celé republice překročí...

Loupež století s posvěcením státu: ČR přišla v kauze LTO o 100 miliard

První vlak čerpá českou naftou uskladněnou v německém skladu zkrachovalé...

Říká se jí loupež století s posvěcením státu. V kauze, při níž obchodníci přejmenovávali naftu na lehký topný olej, aby...

Z útoků na lodě v Ománském zálivu obvinil americký ministr zahraničí Írán

Hořící tanker v Ománském zálivu (13. června 2019)

Dva tankery nedaleko íránského pobřeží v Ománském zálivu byly evakuovány poté, co jejich posádky vyslaly nouzové...

Bouřky se přehnaly nad Českem, zasáhly hlavně střední a východní Čechy

Sobotní bouřka v Jihlavě. (16.6.2019)

Velmi silné bouřky s přívalovým deštěm hrozí v neděli odpoledne v Moravskoslezském, Olomouckém a částečně Zlínském...

Další z rubriky

Prezidenta a poslance navrhlo pět opozičních stran volit i korespondenčně

Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová, šéf lidovců Marek Výborný,...

Pět stran – ODS, Piráti, KDU-ČSL, TOP 09 a hnutí STAN – společně navrhuje, aby ve volbách do Sněmovny a prezidentských...

Někdejší přeběhlík Pohanka chtěl být ředitelem nemocnice, ministr ho odmítl

Exposlanec Michal Pohanka

Výběrová komise nominovala na ředitele Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně staronového šéfa s kontroverzní minulostí...

České občanství pro děti a vnuky emigrantů. Parlament jim usnadnil cestu

Senátor za Jičínsko Tomáš Czernin z TOP 09.

Děti a vnuci krajanů, kteří emigrovali z Československa, mají šanci, že budou moci snadněji získat české občanství....

Najdete na iDNES.cz