Premiér se zlobí na rozhádané ministry. Babiš poslal Němečka se léčit

  12:56aktualizováno  20:49
Vyostřený spor mezi ministry bude řešit vládní koalice. Ministr financí Andrej Babiš poslal ministra zdravotnictví Svatopluka Němečka na protialkoholní a psychiatrické léčení, Němeček mu předtím vyčetl, že ovlivňuje svá média proti němu. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Miroslava Kalouska musí hned vládu opustit Němeček, Babiš nebo oba dva.

Sněmovnu rozbouřily tři Babišovy tweety. „Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu,“ napsal v jednom z nich.

Spor míří na koaliční radu

ČSSD kvůli sporům ještě v pátek v podvečer svolala grémium. Ministr Svatopluk Němeček poté sdělil, že má jeho důvěru. "Nehlasovalo se o tom, ale vnímal jsem to takto," řekl ČTK. "Rozhodně tu záležitost nechci eskalovat, byl bych rád, kdybychom se nějakým způsobem vrátili k práci," dodal ministr.

Premiér Bohuslav Sobotka se večer na Úřadu vlády setkal s Andrejem Babišem. „Je dobře, že jsme se sešli a vyměnili si argumenty. V debatě budeme pokračovat ve středu,“ napsal po jednání v SMS Sobotka. Podle něj jsou přestřelky přes média zbytečné a nikomu nepomáhají.

Ani Babiš blíže obsah schůzky nekomentoval. „Budeme pokračovat v jednání na koaliční radě,“ uvedl v SMS. Ta se koná právě ve středu.

„Výroky ministra financí pokládám za naprosto nevhodné, nekolegiální. Sejdou se představitelé vládní koalice a tímto tématem se budeme muset zabývat,“ reagoval na to ve Sněmovně předseda vlády Bohuslav Sobotka. 

Babiš totiž Němečka neposlal jen na na léčení, dalšími dvěma tweety naznačil jeho nečestné jednání. „V roce 2009 koupil Němeček jako ředitel ostravské fakultní nemocnice Cyberknife za 200 milionů, normální cena: půlka. Je to evropský rekordman,“ byl další Babišův vzkaz na sociální síti Twitter.

A v rychlém sledu následoval třetí tweet. „Ale rozumím tomu, že stavět dům v Čeladné je drahá záležitost,“ napsal ministr financí na adresu svého kolegy ve vládě, sociálního demokrata Němečka.

07.listopadu 2014 v 11:28, příspěvek archivován: 07.listopadu 2014 v 13:25

Šnajdroid Němeček by měl urychleně nastoupit protialkoholickou a psychiatrickou léčbu.

 „Předpokládám, že pan Babiš má pro to důkazy a že tedy ta svá obvinění doloží, nebo se omluví,“ řekl Sobotka s tím, že „takovéto hysterické přestřelky poškozují vládu.“

„Tohle nemá precedens v historii českého parlamentu,“ řekl poslancům šéf klubu TOP 09 Kalousek. „Může si česká politická kultura dovolit, aby se tak jeden člen vlády vyjadřoval o jiném?“ podivoval se také předseda ODS Petr Fiala. Zcela na vedlejší koleji se v tu chvíli ocitla vládní novela zákona o DPH, která uloží podnikatelům, plátcům DPH, aby nově každý měsíc posílali hlášení o tržbách finančnímu úřadu. (více zde)

Když se to potvrdí, musí Němeček z vlády pryč, říká ANO

Ve stejné době, kdy Sněmovna bouřila kvůli Babišovým tweetům, svolalo hnutí ANO tiskovou konferenci. Šéf zdravotního výboru Sněmovny Rostislav Vyzula z hnutí ANO řekl, že Němeček nechodí dostatečně na jednání výboru. Přišel podle něj maximálně dvakrát.

Pokud se potvrdí, co napsal Babiš na Twitteru o Němečkovi, nemůže ministr zdravotnictví ve vládě zůstat, řekl posléze šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek. Neřekl, co by mělo následovat v opačném případě.

Ostrému útoku na Němečka předcházela tisková konference ministra zdravotnictví, na níž Němeček prohlásil, že MF DNES a iDNES.cz, tedy média, která vlastní, používá šéf ANO Babiš k útokům na něj.

Ohradil se konkrétně proti informaci deníku MF DNES, že chce léčit pacienty kmenovými buňkami, přestože tento druh léčby dosud není v České republice legální. (více zde) Němeček prohlásil, že mlčel, dokud podle něj MF DNES prosazovala zájem ANO o resort zdravotnictví a dokud o Němečkovi psala zkreslené informace se zájmem jej poškodit. Ale když jsou rukojmímu pacienti, diabetici a nemocní, mlčet už nebude.

Kalousek pak ve Sněmovně napomínal premiéra Sobotku, aby se nezesměšňoval výroky, že by poslanci měli dělat něco důležitějšího, než řešit spor mezi ministry. Naposledy se podle něj takto zesměšňoval komunistický vůdce Miloš Jakeš ještě před listopadem 1989. Sobotka nakonec poslancům slíbil, že vládní koalice spor dvou ministrů nepřejde a bude ho řešit.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Putin nasázel osm gólů. Při děkovačce pak zakopl o koberec a upadl

Prezident Putin při děkovačce zakopl na ledě o koberec a upadl

Ruský prezident Vladimir Putin v pátek vstřelil do branky soupeře nejméně osm gólů, když si společně s bývalými...

Další z rubriky

Hrubému hrozí čtvrtý vyhazov. Na zámku Štiřín pracuje už pětatřicet let

Václav Hrubý, ředitel hotelového zařízení Zámek Štiřín, před stylizovaným...

Málokterý státní zaměstnanec vykazuje takovou schopnost „přežití“ jako on. Ředitel zámku Štiřín Václav Hrubý tam...

V obchodech po celé republice sbírali Češi potraviny pro lidi v nouzi

Více než tři stovky prodejen po celé ČR se zapojily do Národní potravinové...

V sobotu ve více než tři sta prodejnách potravin konala Potravinová sbírka. Od osmi hodin ráno do šesti hodin večer...

Plechová krabice vydala poklad. V Hořovicích našli dopis od Ludvíka XVI.

Baron Maxmilián Sanleque zanechal v Praze bednu s písemnostmi včetně...

Poklady barona Maxmiliána Sanleque, které ukryl před blížící se Rudou armádou v květnu 1945, se podařilo znovuobjevit...

Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče
Jak vypadá sex po narození dětí? Realita je krutá, přiznávají rodiče

Je mi 20, jemu bude 30. Tvrdí ze ja mám sex na prvním místě, ale on už ne.. je pravda ze změnil práci. Je ridic. Predtim ale dělal náročnější práci a sex ještě byl několikrát týdne. Teď stěží jendou a to ještě on si nevzpomene ani měsíc…

Najdete na iDNES.cz