Babiš má nápad muzea národa od praotce Čecha. Vzor má v Paříži a Bilbau

  11:10aktualizováno  11:10
Nová velká moderní stavba, muzeum českého národa od dob praotce Čecha, by mohla podle ministra financí a šéfa ANO Andreje Babiše vyrůst v Praze. Byla by zajímavou zakázkou pro české stavební firmy. Babiš svůj nápad zmínil na Fóru českého stavebnictví. Důležité je podle něj sepsat inventuru, co všechno chceme stavět.

Ministr financí a předseda ANO Andrej Babiš na Fóručeského stavebnictví v pražském hotelu Clarion | foto: Josef Kopecký, iDNES.cz

„Když se zamyslíme, co jsme v Praze vlastně postavili od revoluce, co jsme nezdědili od Karla IV. nebo od předchůdců... Tančící dům? Je to o nápadech,“ začal svou úvahu ve svém vystoupení před lidmi ze stavebních firem Babiš.

A pak řekl, že by v Praze mohla vyrůst supermoderní architektonická stavba, podobně jako Guggenheimovo muzeum v Bilbau nebo Fondation Louis Vuitton v Paříži, obě stavby podle americko-kanadského architekta Franka Gehryho, který je také jedním z autorů pražského Tančícího domu.

Babiš lidem ze stavebních firem ukázal obrázek Fondation Louis Vuitton, kde je galerie moderního umění, a řekl, jak byl v roce 2015 na obědě s Bernardem Arnaultem, majitelem Louis Vuitton. „To je druhé nejnavštěvovanější místo v Paříži, po Eiffelovce, za 150 milionů dolarů, je tam muzeum. A víte, jak ho to napadlo? No, že byl v Bilbau. V Bilbau je skvělé muzeum, když ho udělali, tak to přineslo plus sto milionů eur na daních,“ uvedl Babiš.

Guggenheimovo muzeum v baskickém Bilbau
Fasádu budovy Nadace Louis Vuitton v Paříži realizuje česká firma Sipral.

Guggenheimovo muzeum v Bilbau a budova nadace Louis Vuitton v Paříži

„Možná by se mohlo něco vymyslet v Praze, památku, kde uděláme muzeum našeho národa od praotce Čecha, návštěva na sedm hodin například, tak mě to napadlo. Praha má desítky miliard na účtě a nestaví se,“ prohlásil ministr financí a šéf hnutí ANO.

Soupis potřebných investic a změnu klíčových zákonů

Podle Babiše je obrovský deficit investic. Vyslovil se pro inventuru, co všechno chceme stavět - domovy důchodců, věznice, obchvaty, dálnice. „Politici by měli udělat jasný investiční plán, tak jak to udělali Poláci. Když bylo mistrovství Evropy ve fotbale, tak si sedli, přijali zákony, postavili dálnice, postavili stadiony,“ popisoval ministr.

Fotogalerie

Babiš totiž není spokojen s tím, jak se málo staví. Problémem podle něj nejsou chybějící peníze, ale špatné zákony. „To je náš hlavní problém, legislativa a přijímání legislativy. Já na to samozřejmě mám nějaký názor, ale potom ze mě dělají diktátora,“ řekl šéf ANO.

Změnil by jednací řád Sněmovny tak, aby to bylo jako v Německu, aby strany měly vymezený pevný čas pro diskusi, a také kompetenční zákon. „Kompetenční zákon je katastrofa, dnes pět ministrů se vyjadřuje k zákonům, proč máme tolik ministerstev? Sedmnáct, strašný,“ řekl Babiš.

Bendl: Praktické a pragmatické věci blokují zelení aktivisté

O potřebě změny kompetenčního zákona mluvil na fóru také ministr dopravy Dan Ťok. Příští koalice, která bude vznikat po říjnových volbách do Sněmovny, si podle něj musí nejprve říci, jak budou kompetence vypadat a podle toho skládat vládu.

Poslanec za ODS, bývalý ministr zemědělství Petr Bendl, oponoval Babišovi a Ťokovi, že podle něj jen změna kompetenčního zákona nic nevyřeší. Klíčovým kritickým problémem jsou podle Bendla zelení aktivisté, kteří blokují praktické a pragmatické věci.

„Hlavně je důležité, aby v politice byli lidé, kteří v životě postavili alespoň psí boudu,“ uzavřel své vystoupení na Fóru českého stavebnictví Babiš.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Veřejná omluva. Čeští turisté podstoupili na Bali očistnou ceremonii

ČEŠI ZNEUCTILI CHRÁM: Český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Obyvatele ostrova Bali pobouřilo video, které dokládá, že český turistický pár při návštěvě chrámu svaté místo...

Další z rubriky

Nekrmte cizí koně, prosí chovatelé. Dobrý úmysl může zvíře zabít

Kůň trpí silnými bolestmi kvůli kolice.

Rodina jde na výlet a při té příležitosti se rozhodne „zpestřit“ jídlo koni v nedaleké ohradě. Jenže i pár mrkví nebo...

Dezinformační weby by měly být označeny podobně jako cigarety, říká expert

Ruský prezident Vladimir Putin na mítinku nedaleko Moskvy (1. 10. 2018).

Mluvil o ruském vlivu na půdě amerického Kongresu, kde mimo jiné řekl, že Miloš Zeman šíří ruské dezinformace. V...

Pokud nechtějí být ve vládě, ať to jasně řeknou, vyzval Babiš ČSSD

Andrej Babiš

Premiér Andrej Babiš (za ANO) mluví o konci koalice s ČSSD. V rozhovoru pro televizi Prima zdůraznil, že obě politická...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz