Babišovi vadí, že se Faltýnek scházel kvůli mýtu mimo oficiální prostory

  16:34aktualizováno  16:34
Šéf poslanců ANO Jaroslav Faltýnek se podle premiéra Andreje Babiše neměl kvůli mýtu scházet mimo oficiální prostory ani se zástupci firmy Kapsch, ani s představiteli antimonopolního úřadu. „Já jsem nevěděl, že on se schází s Kapschem, ani s panem Rafajem,“ řekl Babiš před koaličním jednáním.

„Já nevím, jaké on měl schůzky, neměl. V mediálním prostoru jsou nějaké schůzky údajně mimo oficiální prostory, to samozřejmě není dobře,“ kritizoval předseda vlády prvního místopředsedu hnutí ANO Faltýnka za schůzky s šéfem ÚOHS Petrem Rafajem a před tím i s šéfem Kapsch Karlem Feixem.

„Je potřeba, aby to vysvětlil, aby to policie vyšetřila, jak to vlastně bylo,“ prohlásil Babiš. Sám s Rafajem kvůli tendru na mýto jednal, ale oficiálně na úřadu vlády a ještě s ministrem dopravy Danem Ťokem.

„Můžu dokumentovat s panem Ťokem, že my jsme se sešli s panem Rafajem, tady na Úřadu vlády, pan Ťok u toho byl. My jsme vyzvali pana Rafaje, aby nebránil uzavření smlouvy, kterou jsme vysoutěžili transparentně a kde jsme ušetřili peníze,“ prohlásil Babiš.

Ministerstvo dopravy vybralo jako nového provozovatele mýtného systému konsorcium CzechToll/SkyToll, čímž se podle Babiše ušetří 15 miliard korun. 

Hamáček nežádá, aby Faltýnek vysvětlil ČSSD svou roli u mýta

Sociální demokraté nepožadují, aby jim Faltýnek vysvětloval své jednání ohledně mýta. „Nemá smysl jednat o tom na koaliční radě. Pan Faltýnek musí spoustu věcí vysvětlit, ale musí je vysvětlit Policii České republiky, nikoliv sociální demokracii,“ řekl ministr vnitra a šéf ČSSD Jan Hamáček.

Aférou kolem soutěže na výběr mýta a počínáním Faltýnka se minulý týden začali zabývat poslanci. „Některá média se ze mě snaží udělat zloděje a zločince,“ řekl Faltýnek. Své jednání se šéfem ÚOHS Petrem Rafajem v době rozhodování o mýtu vysvětlil tak, že měl jako poslanec právo požadovat od něj informace.

Řekl, že s Kapschem začal jednat v roce 2015, když expremiér Bohuslav Sobotka z ČSSD hrozil, že odvolá ministra dopravy Dana Ťoka. A že se podařilo dohodnout, že byly zrušeny všechny nevýhodné dodatky smluv z let 2006 až 2015 a stát tím ušetřil 1,5 miliardy korun.

Volby do Evropského parlamentu proběhnou v České republice 24. - 25. 5.
Volební místnosti budou otevřeny v pátek od 14:00 do 22:00 a v sobotu od 8:00 do 14:00.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne vydatný déšť

Obec Janská u České Kamenice

Česku hrozí povodně. Některé kraje zasáhne velmi vytrvalý déšť. Český hydrometeorologický ústav vydal v úterý dopoledne...

Ženy v ponorce. Námořníci si o nich vedli seznam plný sexuálních oplzlostí

Americká ponorka USS Hawaii na manévrech RIMPAC 2018 u Havajských ostrovů

Pouhé čtyři měsíce trvalo, než došlo na první problémy integrace žen do amerického námořnictva. Na palubě ponorky USS...

Vláda schválila zvýšení rodičovského příspěvku na 300 tisíc korun

Premiér Andrej Babiš na tiskové konferenci s ministryní financí za ANO Alenou...

Zvýšení rodičovského příspěvku z 220 tisíc korun na 300 tisíc korun od roku 2020 schválila v pondělí vláda. „Dospěli...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Soudy nevidí špinavé peníze. Prokazování praní se nedaří

Ivo Rittig před začátkem jednání Městského soudu v Praze (24. dubna 2019)

Česko je v boji proti praní špinavých peněz v Evropě na druhém místě. Jeho prokazování před soudy se však ve velkých...

Muži mají během mistrovství v hokeji menší zájem o prostitutky, tvrdí průzkum

ilustrační snímek

Zatímco pro některá povolání představuje mistrovství světa v hokeji žně, prostitutky naopak strádají. V dobách zápasů s...

Akrobatický speciál a gripen: Šonka s Kardošem předvedli v Čáslavi unikátní show

Martin Šonka v akrobatickém speciálu a Ivo Kardoš v nadzvukovém gripenu v...

Otevřený den na 21. základně taktického letectva u Čáslavi vyvrcholil unikátní show. V ní se předvedl akrobatický...

Najdete na iDNES.cz