Inspekce prověří, zda kauzu Babiše juniora vyšetřovala policie správně

  16:57aktualizováno  16:57
Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů budou v příštích dnech zjišťovat, zda policisté z prvního pražského obvodního oddělení již dříve nepochybili v kauze Andreje Babiše mladšího. Na začátku ledna totiž případ uzavřeli bez zahájení trestního stíhání.

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018) | foto:  David Neff, MAFRA

Policisté pokračují ve vyšetřování údajného únosu Babiše mladšího na Krym.  Informovaly o tom Seznam Zprávy a Novinky.cz. Na úterní dopoledne na policii vypovídali reportéři Seznamu Sabina Slonková a Jiří Kubík, kteří zpracovali reportáž, jež rozvířila českou politickou scénu.

Náměstek policejního prezidenta odmítl sdělit, koho dalšího policisté předvolali. Je však pravděpodobné, že mezi předvolanými je například řidič Agrofertu Petr Protopopov, který se měl o premiérova syna starat.

„Policie mě ujistila, že učinila všechny kroky, které jsou nutné k zajištění důkazů, včetně výslechu osob,“ uvedl Hamáček na úterní tiskové konferenci ke kauze Čapí hnízdo a k případu Babiše mladšího. „ Čtu to tak, že policie všechny dotyčné předvolala,“ dodal. 

Údajným únosem Andreje Babiše mladšího se na začátku roku už policie zabývala, tenkrát na základě e-mailu syna premiéra. Tehdy policisté šetření ukončili ve chvíli, kdy obdrželi fotografii, která měla prokázat, že se premiérův syn nachází v Bratislavě. 

Kauza Babišova syna

„Policie byla v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovala,“ uvedl na páteční tiskové konferenci šéf pražské policie Jan Ptáček

Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška v minulosti postupovala policie v souladu se zákonem. Její postup nicméně v současné době prověřuje i státní zastupitelství.

Opětovné prošetření

Po zveřejněné reportáži nyní údajný únos premiérova syna na Krym opět prošetřuje česká policie jako možný trestný čin zavlečení, sdělil Ptáček. Poté, co Babiš mladší zaslal novinářům email s žádostí o kontakt s vyšetřovateli, pokoušeli se policisté se synem premiéra spojit. 

Podle ředitele GIBS Radima Dragouna vyšetřovatelé celý případ zpočátku pečlivě sledovali a on osobně o něm hovořil se šéfem Městského státního zastupitelství v Praze Martinem Erazímem. Domluvili se prý, že k prověření postupu policistů jsou prioritně příslušní státní zástupci.

„A teprve v okamžiku, kdy oni seznají, že by tam bylo možné nějaké konkrétnější podezření na trestný čin, tak nám to postoupí k prověření. Nyní mohu konstatovat, že po telefonickém rozhovoru s magistrem Erazímem mi tento avizoval, že v nejbližších dnech nám takové podání postoupí,“ řekl v úterý Dragoun. Doplnil, že pak začne inspekce věc šetřit, ale komentovat bude až svoje závěry.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hotely a kostely na Srí Lance zasáhly výbuchy. Vyžádaly si přes 200 obětí

Srílanští vojáci hlídají kostel svatého Antonína v Kolombu poté, co na něj...

Nedělní útoky na Srí Lance si podle nové policejní bilance vyžádaly 207 obětí, dalších 450 lidí utrpělo zranění....

Učitelka ze školky popletla adresáta, nevhodný mobilní text se šíří webem

Mobilní aplikaci si stáhlo do svých chytrých telefonů již téměř 600 lidí

Učitelka z bratislavské mateřské školky poslala omylem přes mobilní telefon nevhodnou zprávu matce dítěte, které učí. V...

Poslance Feriho na vinařské slavnosti napadli dva muži, skončil v nemocnici

Dominik Feri na konferenci k 20 letům Česka v NATO. (12. března 2019)

Poslance TOP 09 Dominika Feriho napadla na koštu vín v obci Boršice na Uherskohradišťsku dvojice mužů. Zraněný Feri byl...

Štědrost darů na Notre-Dame budí řevnivost. Žluté vesty a odbory se bouří

Protestující žluté vesty před katedrálou Notre-Dame v Paříži (5. ledna 2019)

Závratná výše darů, které přislíbili jednotlivci i společnosti na obnovu pařížské katedrály Notre-Dame po ničivém...

Šikana v autoškole. Zkoušky lidé dělají i desetkrát, než získají řidičák

Ilustrační snímek

Tereza Klimšová z Ostravy udělala autoškolu až napošesté, další žadatelce nestačilo ani tolik pokusů a řidičák ještě...

Další z rubriky

V příliš suchém dubnu zvířatům neroste tráva a množí se kůrovec

Sucho trápí i hasiče. Například v úterý měli práci kousek od hotelu na Ještědu,...

Měsíc bez deště je skoro celý Liberecký kraj. Pokud se nepočítá symbolických pár kapek v půlce dubna. Chybějící vláha...

Na chodníku v centru Pardubic si někdo přimaloval parkovací místo

Nové místo k stání si u podchodu pod ulicí Karla IV. v Pardubicích vytvořil...

Úředníci prvního městského obvodu v Pardubicích řeší neobvyklý případ lidové tvořivosti. Zřejmě majitel auta si na...

Le Penová: Jste prozíravý národ, Evropskou unii jste hned prokoukli

Zleva předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová, předseda...

Předsedkyně francouzského Národního sdružení Marine Le Penová ve čtvrtek pochválila české občany, kteří jsou podle ní...

Najdete na iDNES.cz