Inspekce prověří, zda kauzu Babiše juniora vyšetřovala policie správně

  16:57aktualizováno  16:57
Vyšetřovatelé Generální inspekce bezpečnostních sborů budou v příštích dnech zjišťovat, zda policisté z prvního pražského obvodního oddělení již dříve nepochybili v kauze Andreje Babiše mladšího. Na začátku ledna totiž případ uzavřeli bez zahájení trestního stíhání.

Ředitel GIBS Radim Dragoun (5.9.2018) | foto:  David Neff, MAFRA

Policisté pokračují ve vyšetřování údajného únosu Babiše mladšího na Krym.  Informovaly o tom Seznam Zprávy a Novinky.cz. Na úterní dopoledne na policii vypovídali reportéři Seznamu Sabina Slonková a Jiří Kubík, kteří zpracovali reportáž, jež rozvířila českou politickou scénu.

Náměstek policejního prezidenta odmítl sdělit, koho dalšího policisté předvolali. Je však pravděpodobné, že mezi předvolanými je například řidič Agrofertu Petr Protopopov, který se měl o premiérova syna starat.

„Policie mě ujistila, že učinila všechny kroky, které jsou nutné k zajištění důkazů, včetně výslechu osob,“ uvedl Hamáček na úterní tiskové konferenci ke kauze Čapí hnízdo a k případu Babiše mladšího. „ Čtu to tak, že policie všechny dotyčné předvolala,“ dodal. 

Údajným únosem Andreje Babiše mladšího se na začátku roku už policie zabývala, tenkrát na základě e-mailu syna premiéra. Tehdy policisté šetření ukončili ve chvíli, kdy obdrželi fotografii, která měla prokázat, že se premiérův syn nachází v Bratislavě. 

Kauza Babišova syna

„Policie byla v pravidelném kontaktu s jeho advokátem a informace o jeho pobytu v zahraničí průběžně ověřovala,“ uvedl na páteční tiskové konferenci šéf pražské policie Jan Ptáček

Podle náměstka policejního prezidenta Martina Vondráška v minulosti postupovala policie v souladu se zákonem. Její postup nicméně v současné době prověřuje i státní zastupitelství.

Opětovné prošetření

Po zveřejněné reportáži nyní údajný únos premiérova syna na Krym opět prošetřuje česká policie jako možný trestný čin zavlečení, sdělil Ptáček. Poté, co Babiš mladší zaslal novinářům email s žádostí o kontakt s vyšetřovateli, pokoušeli se policisté se synem premiéra spojit. 

Podle ředitele GIBS Radima Dragouna vyšetřovatelé celý případ zpočátku pečlivě sledovali a on osobně o něm hovořil se šéfem Městského státního zastupitelství v Praze Martinem Erazímem. Domluvili se prý, že k prověření postupu policistů jsou prioritně příslušní státní zástupci.

„A teprve v okamžiku, kdy oni seznají, že by tam bylo možné nějaké konkrétnější podezření na trestný čin, tak nám to postoupí k prověření. Nyní mohu konstatovat, že po telefonickém rozhovoru s magistrem Erazímem mi tento avizoval, že v nejbližších dnech nám takové podání postoupí,“ řekl v úterý Dragoun. Doplnil, že pak začne inspekce věc šetřit, ale komentovat bude až svoje závěry.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

O ženy bojovníků IS nikdo nestojí v Evropě ani v Iráku. A tak je popravují

Ilustrační snímek

V průměru deset minut trvají procesy vedené v Iráku a severní Sýrii se ženami, které přijely ze západních zemí, aby se...

Další z rubriky

Zeman mi naznačoval: dám vám funkci, vy mně rozhodnutí, prohlásil Baxa

Odstupující předseda nejvyššího správního soudu (17. září 2018)

Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa a ústavní soudce Vojtěch Šimíček na jednání sněmovního podvýboru pro...

O zástupkyni ombudsmanky se utkají tři ženy - Wagnerová, Samková a Selucká

Šabatová poprvé usedla za svůj pracovní stůl s úsměvem poprvé 18. 2. 2014

Senát bude vybírat na pozici zástupkyni veřejného ochránce práv ze tří uchazeček. Mezi nimi je bývalá ústavní soudkyně...

Černošice rozhodly v kauze střetu zájmů Babiše, ten se chce odvolat

Premiér A. Babiš nastínil plány vlády v novém roce

Městský úřad Černošice rozhodl v kauze střetu zájmů Andreje Babiše. Stanovisko nesdělil. Premiér se ovšem plánuje proti...

Najdete na iDNES.cz