Babiš dá na radu policie. Při tour s obytňákem vyhradí místo pro odpůrce

  • 152
Kvůli vyostřujícím se situacím na setkáních bývalého premiéra a lídra opozičního hnutí ANO Andreje Babiše budou mít nově jeho odpůrci vyhrazená zvláštní místa. Opatření mu doporučil policejní prezident. Babiš rovněž mírnil svá slova, kdy označil své odpůrce za fašisty. Prý „nepojmenoval věci přesně tak, jak je myslel a mrzí ho to“.

Andrej Babiš zveřejnil na své facebookové stránce video, ve kterém komentoval vyhrocené konflikty odpůrců, svých příznivců i zásahy policie na jeho mítincích, kdy od začátku léta jezdí po Česku za voliči s obytným vozem.

„Od začátku chodili na mítinky i odpůrci, pískali, pokřikovali. I když vykřikovali lži a nesmysly, bral jsem to jako součást výjezdu politika mezi lidi. Občas jsem se s nimi bavil, nebyla šance je přesvědčit, ale mnohé ta otevřenost zaskočila, mělo to smysl. Poslední dobou se ovšem situace vyhrocuje,“ řekl Babiš.

„Odpůrci začali být vulgárnější a agresivnější. Přibližují se stále blíž k obytňáku, k lidem, kteří za náma pokojně přišli, aby se dozvěděli naše názory. Začali napadat lidi, kteří si v rámci demokratického procesu přišli poslechnout ostatní a diskutovat,“ tvrdí.

Policie už musela několikrát zasahovat v rozjitřeném davu. Babiš nyní oznámil, že dá na doporučení policejního prezidenta Martina Vondráška a na svých setkáních vyhradí pro odpůrce zvláštní prostor.

„O mě nejde, mě nezastraší, ale lidé, kteří si za námi jdou pro podpis nebo si jen popovídat, si to nezaslouží. Nikdo z nás nechce, aspoň doufám, aby situace dál eskalovala a došlo k násilí,“ řekl Babiš ve videu.

Babiše mrzí označení odpůrců za fašisty

Babiš tvrdí, že jde o organizované skupiny, které se snaží rozbít jeho mítinky a zastrašit jeho podporovatele. Odpůrce podle Babiše svolávají místní zastupitelé z vládních stran ODS, TOP 09, STAN a Pirátů.

Nicméně své prohlášení, kdy označil odpůrce za nacisty a fašisty, jej prý mrzí. „To jsou fašisti a nacisti. To jsou voliči Spolu a PirSTANu. To jsou lidi, kteří jsou nebezpeční,“ prohlásil Babiš minulý čtvrtek směrem k odpůrcům na svém předvolebním mítinku v jižních Čechách.

Chrání mé příznivce, ne mě, hájí Babiš policisty. Odpůrce nazval fašisty

„Nepojmenoval jsem věci přesně tak, jak jsem to myslel a je mi to líto. V Táboře jsem vystoupil do šíleného, nenávistného prostředí, a proto jsem mluvil zkratkovitě o komentáři Petra Kolmana v deníku Právo, který psal o tom, že s násilným narušováním politických mítinků začali už před sto lety fašisti v Itálii a nacisté v Německu. Chtěl jsem říci, že toto by se v současné době už nemělo dít,“ prohlásil Babiš v pondělním videu na sociální síti.

Prošetření policejních zásahů

Ministr vnitra Vít Rakušan i premiér Petr Fiala žádají prošetření policejních zásahů, Rakušan chce kázeňské postihy pro chybující policisty nebo viditelné označení policistů na podobných akcích.

Například minulý čtvrtek v Borovanech na Českobudějovicku tři policisté v civilu „zaklekli“ autistického školáka, který se před tím snažil odnést reproduktor. Další policista v civilu, jenž měl Babišovu kšiltovku zase zasáhl proti ženě, která dala jednomu z odpůrců facku, protože do ní prý „žduchal“.

Babiš poděkoval policistům za ochranu, ale vyjádřil nad událostí lítost. „Mrzí mě, že jeden asi čtrnáctiletý chlapec skončil na policejní stanici a mrzí mě i způsob, jak ho policisté v civilu museli zadržet. Nemohli vědět, že je ten kluk autista. Oni jen viděli, že ukradl reproduktor a byl agresivní,“ prohlásil Babiš.

Policie běžně dohlíží na akcích, které vyhodnotí jako rizikové. „Setkání veřejnosti s Andrejem Babišem patří do té kategorie, protože tam občas k nějakým konfliktům dochází,“ řekl ČTK mluvčí policejního prezidia Ondřej Moravčík.

Babiš má problémy s konflikty na svých mítincích dlouhodobě. Například na konci června lídra hnutí ANO vypískali odpůrci v Náchodě. Hned při příjezdu ho místní přivítali pískotem a skandováním hesla „Babiše do koše.“ Poté přišly na řadu šarvátky mezi znepřátelenými tábory. Někteří na sebe někteří plivali. Od odpůrců nejčastěji padala hesla o StB či „hanba.“

Vondrášek v pondělí v návaznosti na zásahy na mítincích jednal s krajskými a územními policejními řediteli. Velitelé městských a obvodních policejních ředitelství a územních odborů dostanou školení o zásazích a přítomnosti policie na shromážděních. Jednodenní školení začnou tento měsíc a zúčastní se jich asi 240 policistů, oznámil mluvčí policejního prezidenta Jozef Bocán.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video