Vyloučit nemůžeme nikdy nic, řekl Babiš k případné kandidatuře na Hrad

  11:44aktualizováno  11:44
Premiér a šéf ANO Andrej Babiš zcela nevyloučil možnost, že by se mohl v budoucnu ucházet o post hlavy státu. Nyní ale s touto možností nepočítá. Babiš tak reagoval na vyjádření prezidenta Miloše Zemana, že by Babiše volil, kdyby kandidoval.

Premiér Andrej Babiš s prezidentem Milošem Zemanem | foto: František VlčekMAFRA

„Vyloučit samozřejmě nemůžeme nikdy nic,“ řekl premiér a šéf ANO v neděli večer v rozhovoru pro televizi Nova v pořadu Střepiny. „Ještě sám nevím, co bude, přece jen už mi bylo 65 a člověk nikdy neví,“ uvedl Babiš.

Vysvětloval, proč ho pozice prezidenta moc neláká. „Já jsem profesí obchodník, já jsem člověk, který organizuje, chce věci posouvat dopředu, takže prezident je spíše reprezentativní funkce,“ řekl premiér. Uvedl ale také, že nechtěl být ani premiérem, jímž nyní je. „Rozhodně jsem nechtěl být nikdy českým premiérem, pro mě je to nenormální život.“

Zeman krátce před tím v interview na Frekvenci 1 řekl, že by se mu jako budoucí prezident zamlouval současný premiér a šéf ANO Andrej Babiš, i když o to podle Zemana nemá zájem. Volil by ho. „Ano, zcela určitě, ale on zatím odmítá kandidovat,“ řekl Zeman o Babišovi.

Před několika dny přitom prezident řekl, že by se mu zamlouvalo finále prezidentské volby, ve kterém by proti sobě stáli předseda odborové centrály ČMKOS Josef Středula a šéf Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.

Babiš také v rozhovoru pro pořad Střepiny také hodnotil své vztahy se současným prezidentem. „Je asi dobře, že poprvé de facto od revoluce je tady pozitivní vztah mezi prezidentem a premiérem. V minulosti vždycky prezident a premiér neměli moc dobré vztahy a nějakým způsobem se vzájemně napadali,“ prohlásil předseda vlády.

Není to podle něj ale tak, že by s prezidentem ve všem souhlasil a jmenoval několik případů, kdy měli opačné názory. Šlo o vydání ruského hackera Nikulina do USA, vyhoštění ruských diplomatů, přesun velvyslanectví do Jeruzaléma, což Zeman podporuje, a jako poslední případ neshody Babiš jmenoval téma Kosovo. Zeman si přeje, aby česká vláda zrušila jeho uznání, ale premiér s ničím takovým nepočítá. Není podle něj také pravda, že by mu prezident nadiktoval někoho ve vládě.


Babiš zopakoval, že mu Zeman vůbec nepomohl tím,když vyhlásil, že mu udělí abolici, kdyby se nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman rozhodl, že pošle k soudu kauzu Čapí hnízdo a změní tak rozhodnutí pražských státních zástupců Jaroslava Šarocha a Martina Erazíma.

„Tím mi vůbec nepomohl, protože samozřejmě zase vznikly různé kontroverze a neměl jsem vůbec z toho radost, protože není. Není potřeba žádnou abolici, protože tady rozhodl státní zástupce, jeho nadřízený to zkontroloval a celá kauza Čapí hnízdo je absurdní,“ prohlásil Babiš.


  • Nejčtenější

Policie na jihovýchodě Anglie našla v nákladním voze 39 mrtvých

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie v nákladním automobilu 39 mrtvých lidí. Řidiče kamionu...

Zeman nastoupil v doprovodu dcery do nemocnice, zůstane tam do neděle

Prezident Miloš Zeman přijel v doprovodu ochranky a své dcery Kateřiny na interní kliniku Ústřední vojenské nemocnice v...

Na hranicích s Českem řádí vrhač větví, Němci nabízejí za pomoc tisíce eur

Tři tisíce eur nabízejí saští policisté za informace, které povedou k dopadení takzvaného vrhače větví. Už více než...

Johnson neprosadil dohodu s EU. Pak si řekl i neřekl o odklad brexitu

Dolní komora britského parlamentu na sobotním mimořádném zasedání neschválila návrh dohody o brexitu. Vláda premiéra...

Pusťte mě ven, volal mrtvý muž z hrobu. Pozůstalí se jen smáli

Pohřeb irského vojáka Shaye Bradleyho byl v mnoha ohledech velmi neobvyklý. Po umístění rakve se z hrobu začal ozývat...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

VIDEO: Tuny dřeva se nesly vzduchem, jeřáb vyzvedl nový kus vrcholu věže

Zhruba devět a půl tuny váží mohutná dřevěná konstrukce, kterou na olomouckém Horním náměstí vynesl jeřáb na radniční...

Moderní nástavba historického domu pobouřila, architekt se kritice diví

Neorenesanční, původně pětipatrový činžák vedle parkoviště na rohu brněnských ulic Křenová a Vlhká vykoukl po roční...

Z vložek Always zmizí symbol ženského pohlaví, výrobce vyslyšel aktivisty

Drogistický gigant Procter & Gamble stáhne z obalů produktů značky Always symbol Venuše, který značí ženské pohlaví....

Premium

Odmítnete očkování svého dítěte? Hrozí vám úhrada drahé léčby

Rodiče, kteří brání povinnému očkování svých dětí, ponesou odpovědnost. Pokud se dítě nakazí, budou muset za léčení...

SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily
SOUTĚŽ: Vyhrajte sirup pro děti, který zatočí s bacily

Pojďte s námi otestovat dětské sirupy od NutriFood a ochraňte tak své děti před náporem nemocí a proměnlivého podzimního počasí. Stačí se přihlásit v komentářích.

Najdete na iDNES.cz