Spor o Pocheho brzdí vznik nové vlády. Může to být problém, řekl Hamáček

  • 770
Spor o složení vlády, konkrétně o to, kdo povede ministerstvo zahraničí, může zastavit vznik nové vlády ANO a ČSSD s tolerancí komunistů. Spor o kandidáta ČSSD Miroslava Pocheho nedokázali na schůzce v Průhonicích u Prahy vyřešit šéf ANO Andrej Babiš a předseda sociální demokracie Jan Hamáček.

„Pokud by se ukázalo, že není postupováno podle principů koaliční spolupráce, tak by to mohl být problém,“ řekl Hamáček po zhruba hodinové schůzce s Babišem.

Podle předsedy hradecké krajské ČSSD a poslance Jana Birkeho udělal šéf ANO podraz na sociální demokracii a porušil přichystanou koaliční smlouvu mezi ANO a ČSSD ještě dříve, než začala platit. „Nikdy nebyl poslanecký klub ČSSD jednotnější než teď. Stojíme za panem předsedou Hamáčkem. Od nás má jasný mandát, že bychom neměli ustupovat,“ uvedl Birke.

I zdroj blízký vedení sociální demokracie sdělil iDNES.cz, že Babišův odmítavý postoj k Pochemu sjednotil poslanecký klub ČSSD, pro jehož členy je postup, který zvolil Babiš, naprosto nepřijatelný.

Místo návrhu vlády poví Babiš Zemanovi jen stranické nominace

Babiš uvedl, že prezidentovi Zemanovi nepoveze do Lán návrh na složení vlády, ale seznámí ho se stranickými nominacemi. Vzhledem k odmítavému postoji prezidenta a komunistů však on sám jako budoucího ministra zahraničí nevidí Pocheho.

„Nevidím k tomu důvod,“ odvětil Babiš na otázku iDNES.cz, zda neuvažuje o schůzce s Pochem, aby mu kandidát ČSSD sám vysvětlil své postoje a aby se premiér neopíral jen o zprostředkované názory na postoje europoslance.

Zeman Pochemu vyčítá jeho údajný vstřícný postoj k migraci.

Jedním z důvodů prezidentova ostře negativního postoje však může být to, že Poche před volbou hlavy státu nepodporoval Zemana, ale Jiřího Drahoše.

Poche nevzdá post ministra zahraničí

Europoslanec Poche neuvažuje o tom, že by přestal usilovat o post ministra zahraničí, jak ho k tomu v Průhonicích vyzval Babiš. Tvrdí, že by zradil postoje, které zastával při referendu ČSSD o vstupu do vlády.

Kategorické ne zní opakovaně z Hradu, „Pan prezident M. Pocheho NIKDY nejmenuje ministrem zahraničních věcí,“ napsal v sobotu na Twitteru Zemanův mluvčí Jiří Ovčáček.

Lídr ČSSD Hamáček do Průhonic, kde premiér bydlí, zamířil v den, kdy Babiš   oznámil, že Pocheho do vlády nenavrhne. A i po schůzce s premiérem Hamáček uvedl, že šéf ANO pouze prezidentovi oznámí, jací jsou kandidáti jednotlivých stran. Nikoli to, že jsou to i jeho návrhy do vlády jakožto premiéra.

„To může vytvořit prostor pro setkání prezidenta s kandidáty,“ řekl Hamáček. Nepočítá s výměnou křesel ve vládě mezi ČSSD a ANO.

Babiš se odvolává na Zemanův negativní názor i na KSČM

„KSČM by vládu s panem Pochem nepodpořila, takže ji nemá smysl navrhovat. Prezident by ji ostatně odmítl i jmenovat,“ napsal Babiš na své facebookové stránce. A stejně hovořil i po ní. „Pokud bychom takovou vládu přesto navrhli, vznikne ústavní krize, ve které se opravdu nechci angažovat. Souhlasím s názorem pana prezidenta,“  uvedl šéf ANO.

Spor se rozhořel ani ne celý den poté, co ČSSD oficiálně vyhlásila, že její členové kývli na vstup do vlády a Hamáček zopakoval, že nevidí žádný důvod, aby strana měnila své nominace na pozice pěti ministrů, které má získat.

Na schůzce s Hamáčkem chtěl Babiš doladit kompletní složení budoucí vlády. ČSSD má mít pět míst. Kromě ministerstva zahraničí také vnitro, které má vést Hamáček, práce a sociálních věcí v čele s Petrem Krčálem, zemědělství v čele s Miroslavem Tomanem a kulturu s Antonínem Staňkem.

Babiš řekl, že už má jasno o všech ministrech za ANO

Premiér Babiš v sobotu řekl, že už má jasno o všech kandidátech za hnutí ANO. Prozradit je nechtěl. Nejisté teď ale je, zda koaliční menšinová vláda ANO a ČSSD vůbec vznikne.

V nové vládě nebudou určitě ze současných ministrů ani Robert Pelikán na čele spravedlnosti, ani dosavadní šéf diplomacie Martin Stropnický, který se má stát velvyslancem v Izraeli.

Hamáček s kandidáty ANO problém nemá. „Stále vycházím z toho, že je pravomocí politické strany nominovat kandidáta do vlády, a pokud očekáváme, že nám naši koaliční partneři nebudou kádrovat naše kandidáti, tak ani se nechystáme za takové situace kádrovat kandidáty našich koaličních partnerů,“ řekl Hamáček


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video