Babiš si to vyřídí s Petříčkem, tvrdí Filip. Nižší schodek nevyjednal

  12:30aktualizováno  19:51
Předseda komunistů Vojtěch Filip řekl , že si to premiér Andrej Babiš „vyřídí“ s ministrem zahraničí Tomášem Petříčkem z ČSSD. „Já myslím, že ta otázka je předčasná,“ odvětil na otázku, zda budou komunisté podporovat vládu, když v ní Petříček zůstane. Babiš nekývl na požadavek KSČM, aby schodek rozpočtu pro příští rok nepřesáhl 30 miliard korun.

Filip to řekl po večerním jednání s Babišem na Úřadu vlády. Premiér je podle něj ochoten jednat o digitální dani. Premiér schůzku nekomentoval.

„Nepřijal požadavek na snížení rozpočtového schodku, ale nebrání se diskusi o sektorové dani a případně dani z hazardu,“ řekl šéf KSČM. Později upřesnil, že sektorovou daní myslel digitální daň. Bavit se o tom bude ministryně financí Alena Schillerová s rozpočtovým výborem. Jednání komunistů s Babišem bude pokračovat po návratu předsedy vlády z USA.

Podpora vlády s Petříčkem? Předčasná otázka

Filip po hodinovém jednání s premiérem zprvu odmítl říci, zda jsou komunisté i nadále ochotni tolerovat vládu, když v ní Petříček zůstane. „To nechte na nás,“ řekl předseda KSČM. Pak přitvrdil formulaci a řekl, že otázka je předčasná.

„Pokud jde o návštěvu pana premiéra ve Washingtonu, tak si myslím, že je evidentní, že ji nezařizoval pan ministr Petříček,“ řekl Filip k chystané březnové cestě Babiše do Washingtonu a jeho schůzce s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.

Šéf české diplomacie komunistům vadí, protože se zastává Ukrajiny a podporuje sankce proti Rusku. „Pan Petříček není schopen odmítnout od ukrajinských politiků to, že oni oslavují válečného zločince,“ řekl Filip v narážce na Stepana Banderu. Ten za druhé světové války jako vůdce ukrajinských nacionalistů vyhlásil samostatný ukrajinský stát a spoléhal na podporu německého wehrmachtu.

Filip na otázku, zda chtěl, aby se od postojů Petříčka k Ukrajině předseda vlády distancoval, lídr KSČM odvětil: „Já myslím, že pan premiér si to vyřídí s panem Petříčkem sám. „Každý nese odpovědnost svou. My nemáme žádnou personální pravomoc v tomto ohledu. My ale také máme právo a povinnost říkat svůj názor na činnost jednotlivých ministrů. Ten, kdo někoho jmenoval nebo kdo někoho přivedl do funkce, také odpovídá za to, jak ten člověk pracuje. Ministr odpovídá za svoji funkci a neměl by být směšný,“ řekl Filip.

Petříček tento týden řekl, že by zvažoval odchod z vlády, když na sjezdu ČSSD nezíská post místopředsedy strany.

Podle Babiše je požadavek komunistů na nižší schodek zvláštní

Babiš už před schůzkou s šéfem KSČM označil snahu komunistů vyjednat o deset miliard korun nižší schodek rozpočtu na příští rok od levicové strany za zvláštní. „Je to zvláštní, že levicová strana chce snižovat rozpočet, je to novum, ale proč ne. Myslím, že to není dobře, protože my skutečně potřebujeme peníze na investice,“ odvětil Babiš na otázku iDNES.cz, jak vnímá požadavek komunistů na schodek do 30 miliard korun.

Mluvil o tom, že ekonomika nyní zpomaluje růst, který byl tažen spotřebou a exportem. Připomněl, že původně návrh státního rozpočtu na příští rok počítal se schodkem 50 miliard korun, ale z iniciativy ministryně financí Aleny Schillerové, která je ve vládě za ANO, byl snížen na 40 miliard Kč.

Schillerová už ministrům zadala, aby ve svých resortech hledali úspory, podle Babiše ale asi sami s ráznými úsporami nepřijdou. Ministryně avizovala desetiprocentní snížení počtu míst ve státní sféře, propouštění by se ale nemělo dotknout například školství či bezpečnostních složek.

Požadavek je legitimní, opáčil Filip. Nechce směšné ministry

„My jsme přesvědčeni, že může vláda více přitlačit na provozní výdaje jednotlivých ministerstev,“ řekl Filip. Jeho strana chce další zvyšování minimální mzdy, další zvyšování důchodů i sociálních dávek. „To, že chceme ten schodek menší, je legitimní požadavek, protože i vláda ve svém rozpočtovém výhledu řekla, že bude schodek snižovat,“ uvedl šéf KSČM.

Filip ještě před jednáním s předsedou vlády iDNES.cz k tomu, jestli půjde za Babišem s požadavkem na výměnu některého z ministrů, odvětil: „Jistě se budeme bavit o tom, jak někteří ministři plní a neplní své úkoly, ale je jen na premiérovi, případně na předsedovi druhé koaliční strany, jestli nechají ve funkcích ministry, kteří jsou směšní.

Komunisté dlouhodobě kritizují hlavně ministra dopravy za hnutí ANO Dana Ťoka a ministra zahraničí Tomáše Petříčka z ČSSD, který má ale podporu své vlastní strany i předsedy sociální demokracie Jana Hamáčka.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

V penzi spolu chtěli procestovat svět. Na řecké pláži je zabila bouře

Na pláži na řeckém poloostrově Chalkidiki v noci na čtvrtek zemřeli dva Češi....

Manželé z Vysočiny si na stáří koupili zánovní obytný automobil. Chtěli procestovat Evropu, být na důchod co možná...

Letní radovánky v Německu. Na koupaliště raději s policejním doprovodem

Němečtí policisté dorazili urovnat jeden z násilných incidentů ve venkovním...

Teploty stoupají a s nimi i počet návštěvníků koupališť. Německo uvažuje o posílení bezpečnosti na plovárnách kvůli...

Expremiér Nečas si koupil byt. Finanční transakce však nahrávají spekulacím

Manželé Petr a Jana Nečasovi přicházejí na slavnostní  recepci, kterou...

Byt o velikosti téměř sto metrů čtverečních s terasou o výměře 37,66 metrů čtverečních v sedmém patře Rezidence Na...

Ukradl auto i s třemi dětmi. Dostihli ho v koloně, vytáhli a zlynčovali

Američtí policisté při dopravní kontrole ve městě Falcon Heights zastřelili...

Udělala chybu, z níž se snad již poučila. Zastavila s autem v americké Filadelfii před pizzerií, kam mířila za...

Známá britská youtuberka zahynula při nehodě na elektrokoloběžce v Londýně

Známá britská youtuberka Emily Hartridge na smíku z roku 2018

Emily Hartridgeová, populární britská youtuberka a televizní moderátorka, zahynula v Londýně při nehodě na...

Další z rubriky

Komunisti zbourali kostel, teď ho připomene křížová cesta z Grabštejna

Stély našly nové místo ve Václavicích.

Čtrnáct kamenných stél s motivy kalvárie ve čtvrtek dorazilo do hrádeckých Václavic. Připomínky poslední cesty Ježíše...

Onemocnět psychickou nemocí může každý. Středoškoláci se učí, jak ji řešit

ilustrační snímek

Duševní problémy postihnou každého pátého mladého člověka, dvě třetiny závažných psychických onemocnění propukají právě...

Ve škole se budou anglicky učit Češi s Italy či Indy, založil ji Američan

Američan Dale Lehnhoff v Budějovicích založil základní školu, kde se bude učit...

Měl problémy sehnat prostory, pral se s formuláři a potřebnými dokumenty. Jak sám říká, pochopil, proč ve městě žádná...

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.

Najdete na iDNES.cz