Babiš se distancoval od postoje europoslanců k Maďarsku, Zeman je pokáral

  13:44aktualizováno  20:57
Premiér Andrej Babiš se distancoval od hlasování europoslanců zvolených za ANO, kteří podpořili návrh na zahájení řízení proti Maďarsku, podle něhož by mohla být Maďarsku odebrána hlasovací práva v Evropské unii. „To hlasování nezmění naši pozici v rámci V4," řekl Babiš. Na jednání Evropské rady bude jeho postoj jiný než europoslanců, jež pokáral i prezident Miloš Zeman.

Český premiér Andrej Babiš hovoří s maďarským protějškem Viktorem Orbánem na summitu 16+1 v bulharské Sofii. (7. července 2018) | foto: Reuters

„Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem,“ glosoval Zeman v televizi Barrandov, že mnozí čeští europoslanci hlasovali v neprospěch Maďarska.

„Já se jich samozřejmě zeptám, proč tak hlasovali, protože to bylo zbytečné. Stejně bude rozhodovat Evropská rada, a ne parlament “ řekl Babiš na adresu europoslankyň za hnutí ANO Dity Charanzové a Martiny Dlabajové, které hlasovaly kriticky k Maďarsku.

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli rovněž za ANO zvoleni, se s Babišovým hnutím rozešli a Babiš je ve čtvrtek označil za zrádce.

Z českých europoslanců podpořili sankční řízení i zástupci TOP 09, Stanislav Polčák z hnutí Starostové a nezávislí a sociální demokrat Miroslav Poche.

Maďarský premiér Viktor Orbán je v rámci EU jedním z nejtvrdších odpůrců přijímání migrantů, kteří míří do Evropy. A je tak zároveň i spojencem současného českého premiéra Babiše, který má k přijímání migrantů také radikálně odmítavý postoj. Téma migrace a příštího rozpočtu Evropské unie a Babišovou prioritou.

„Nedokážu si představit, proč by označoval nejen mě, ale také své europoslance za zrádce a přispíval k vlně agrese, která se šíří sociálními sítěmi. Já jsem se od původního programu neodklonil,“ napsal v reakci na Babišova slova na Twitteru Telička.

Evropský parlament jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie.

Maďarská vláda na doporučení europarlamentu reagovala prohlášením, že jde vůči Maďarsku o „malichernou pomstu“ politiků podporujících imigraci. Šéf maďarské diplomacie Petr Szijjártó řekl, že Budapešť bude hledat právní cestu, jak se proti rozhodnutí parlamentu postavit.

Premiér Viktor Orbán v úterý v europarlamentu odmítl všechny výtky o porušování demokracie, právního státu a základních práv. V rozpravě čelil výtkám z omezování nezávislosti soudů, svobody médií, občanské společnosti i z údajného zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel.

13.září 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 18:56

Řízení s Maďarskem nebylo zahájeno kvůli tomu,že nechce přijímat uprchlíky, jak je to mnohými na sociálních sítích interpretováno.Jedná se o jiné znepokojující záležitosti,jako je omezování pravomocí ústavního soudu, omezování svobody médií, činnosti neziskových organizací apod.

Stanjura: Spuštění řízení s Maďarskem není v zájmu Česka

Od hlasování europoslanců zvolených za ANO se distancoval také předseda Sněmovny Radek Vondráček.  „V době různých krizí, nejen těch migračních, Evropa potřebuje spíš respekt a důvěru mezi státy a dialog, a toto není nic jiného než prohlubování příkopů, které už existují,“ řekl Vondráček.

K Maďarsku se debata v Poslanecké sněmovně stočila při projednávání návrhu víceletého finančního rámce unie na léta 2021 až 2027.

Předseda klubu STAN Jan Farský naopak hájil hlasování stranického kolegy, europoslance Stanislava Polčáka. „Hlasoval s rozvahou a hlasoval správně,“ prohlásil.

Jan Skopeček z ODS označil za skandální hlasování některých českých europoslanců proti Maďarsku, českému spojenci. Pirát Mikuláš Peksa na to reagoval, že je důležité, aby byla v členských zemích vláda práva dodržována.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že nejde o řízení s Orbánem, ale se suverénním demokratickým Maďarskem. „Spuštění řízení s Maďarskem není v českém zájmu,“ uvedl Stanjura.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Soud definitivně osvobodil policistu, který autem zastavil motorkáře

Policista Šimon Vaic je viněn z těžkého ublížení na zdraví z nedbalosti kvůli...

Policista Šimon Vaic, který čelil obžalobě kvůli tomu, že zahradil ujíždějícímu motorkáři cestu autem v roce 2017,...

Soukup chce dobýt Evropský parlament. Z TV Barrandov zmizí jeho pořady

Jaromír Soukup na snímku z března 2016

Jaromír Soukup učinil zásadní životní rozhodnutí, píše TV Barrandov na svém twitterovém účtu. Podle Info.cz Soukup...

Policie dopadla údajné vrahy čerpadlářky v Nelahozevsi

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Policie zadržela dva podezřelé z vraždy čerpadlářky z Nelahozevsi. Informaci iDNES.cz potvrdil policejní mluvčí Zdeněk...

Útočník na pódiu pobodal starostu Gdaňsku, ten na následky zranění zemřel

Starosta Gdaňsku Pawel Adamowicz při vystoupení na charitativní akci (13. ledna...

Na starostu polského Gdaňsku zaútočil během nedělního večera muž s nožem. Stalo se tak při charitativní akci, kdy...

Tátové od rodin i gauneři. Podezřelí z vraždy pumpařky byli „známé firmy“

Dům ve Vojkovicích na Mělnicku, kde policisté zadrželi podezřelého z vraždy...

Oba měli rodinu, jeden z nich by se brzy měl stát otcem. Oba jsou z Mělnicka, kde byli známí kvůli své kriminální...

Další z rubriky

Aféra olovo. Rybáři a myslivci se bojí unijního zákazu střeliva a závaží

Rybář Marek Rozvald chatil na Lipně sumce velkého 184 cm a vážícího cca 70kg....

Rybáře a myslivce znepokojila zpráva Evropské agentury pro chemické látky (ECHA). Obávají se, že by kvůli ní Evropská...

Politolog: ČSSD si neměla brát zahraničí. Petříčkovi tleskají ti, co jej nevolí

Předsednictvo ČSSD. Zleva Netolický, Hamáček, Onderka, Foldyna.

Měsíce se sociální demokraté dohadovali o tom, kdo povede ministerstvo zahraničí. Podle politologa Josefa Mlejnka je to...

Nemocenská se bude znovu proplácet i v prvních dnech, ČSSD prosadí svou

iDnes nová ministryně práce a sociálních věcí Jana Maláčová

Lidé se téměř jistě znovu dočkají toho, že když onemocní a zůstanou doma, budou dostávat nemocenskou i v prvních třech...

Najdete na iDNES.cz