„Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem,“ glosoval Zeman v televizi Barrandov, že mnozí čeští europoslanci hlasovali v neprospěch Maďarska.
„Já se jich samozřejmě zeptám, proč tak hlasovali, protože to bylo zbytečné. Stejně bude rozhodovat Evropská rada, a ne parlament “ řekl Babiš na adresu europoslankyň za hnutí ANO Dity Charanzové a Martiny Dlabajové, které hlasovaly kriticky k Maďarsku.
Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli rovněž za ANO zvoleni, se s Babišovým hnutím rozešli a Babiš je ve čtvrtek označil za zrádce.
Z českých europoslanců podpořili sankční řízení i zástupci TOP 09, Stanislav Polčák z hnutí Starostové a nezávislí a sociální demokrat Miroslav Poche.
Maďarský premiér Viktor Orbán je v rámci EU jedním z nejtvrdších odpůrců přijímání migrantů, kteří míří do Evropy. A je tak zároveň i spojencem současného českého premiéra Babiše, který má k přijímání migrantů také radikálně odmítavý postoj. Téma migrace a příštího rozpočtu Evropské unie a Babišovou prioritou.
„Nedokážu si představit, proč by označoval nejen mě, ale také své europoslance za zrádce a přispíval k vlně agrese, která se šíří sociálními sítěmi. Já jsem se od původního programu neodklonil,“ napsal v reakci na Babišova slova na Twitteru Telička.
Evropský parlament jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie.
Maďarská vláda na doporučení europarlamentu reagovala prohlášením, že jde vůči Maďarsku o „malichernou pomstu“ politiků podporujících imigraci. Šéf maďarské diplomacie Petr Szijjártó řekl, že Budapešť bude hledat právní cestu, jak se proti rozhodnutí parlamentu postavit.
Premiér Viktor Orbán v úterý v europarlamentu odmítl všechny výtky o porušování demokracie, právního státu a základních práv. V rozpravě čelil výtkám z omezování nezávislosti soudů, svobody médií, občanské společnosti i z údajného zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel.
Stanjura: Spuštění řízení s Maďarskem není v zájmu Česka
Od hlasování europoslanců zvolených za ANO se distancoval také předseda Sněmovny Radek Vondráček. „V době různých krizí, nejen těch migračních, Evropa potřebuje spíš respekt a důvěru mezi státy a dialog, a toto není nic jiného než prohlubování příkopů, které už existují,“ řekl Vondráček.
K Maďarsku se debata v Poslanecké sněmovně stočila při projednávání návrhu víceletého finančního rámce unie na léta 2021 až 2027.
Předseda klubu STAN Jan Farský naopak hájil hlasování stranického kolegy, europoslance Stanislava Polčáka. „Hlasoval s rozvahou a hlasoval správně,“ prohlásil.
Jan Skopeček z ODS označil za skandální hlasování některých českých europoslanců proti Maďarsku, českému spojenci. Pirát Mikuláš Peksa na to reagoval, že je důležité, aby byla v členských zemích vláda práva dodržována.
Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že nejde o řízení s Orbánem, ale se suverénním demokratickým Maďarskem. „Spuštění řízení s Maďarskem není v českém zájmu,“ uvedl Stanjura.