Babiš se distancoval od postoje europoslanců k Maďarsku, Zeman je pokáral

  13:44aktualizováno  20:57
Premiér Andrej Babiš se distancoval od hlasování europoslanců zvolených za ANO, kteří podpořili návrh na zahájení řízení proti Maďarsku, podle něhož by mohla být Maďarsku odebrána hlasovací práva v Evropské unii. „To hlasování nezmění naši pozici v rámci V4," řekl Babiš. Na jednání Evropské rady bude jeho postoj jiný než europoslanců, jež pokáral i prezident Miloš Zeman.

Český premiér Andrej Babiš hovoří s maďarským protějškem Viktorem Orbánem na summitu 16+1 v bulharské Sofii. (7. července 2018) | foto: Reuters

„Toto je nedostatek solidarity, v daném případě solidarity s Maďarskem,“ glosoval Zeman v televizi Barrandov, že mnozí čeští europoslanci hlasovali v neprospěch Maďarska.

„Já se jich samozřejmě zeptám, proč tak hlasovali, protože to bylo zbytečné. Stejně bude rozhodovat Evropská rada, a ne parlament “ řekl Babiš na adresu europoslankyň za hnutí ANO Dity Charanzové a Martiny Dlabajové, které hlasovaly kriticky k Maďarsku.

Europoslanci Pavel Telička a Petr Ježek, kteří byli rovněž za ANO zvoleni, se s Babišovým hnutím rozešli a Babiš je ve čtvrtek označil za zrádce.

Z českých europoslanců podpořili sankční řízení i zástupci TOP 09, Stanislav Polčák z hnutí Starostové a nezávislí a sociální demokrat Miroslav Poche.

Maďarský premiér Viktor Orbán je v rámci EU jedním z nejtvrdších odpůrců přijímání migrantů, kteří míří do Evropy. A je tak zároveň i spojencem současného českého premiéra Babiše, který má k přijímání migrantů také radikálně odmítavý postoj. Téma migrace a příštího rozpočtu Evropské unie a Babišovou prioritou.

„Nedokážu si představit, proč by označoval nejen mě, ale také své europoslance za zrádce a přispíval k vlně agrese, která se šíří sociálními sítěmi. Já jsem se od původního programu neodklonil,“ napsal v reakci na Babišova slova na Twitteru Telička.

Evropský parlament jasnou většinou přijal doporučení, aby Evropská komise zahájila proti Maďarsku řízení kvůli vážnému ohrožení hodnot Evropské unie.

Maďarská vláda na doporučení europarlamentu reagovala prohlášením, že jde vůči Maďarsku o „malichernou pomstu“ politiků podporujících imigraci. Šéf maďarské diplomacie Petr Szijjártó řekl, že Budapešť bude hledat právní cestu, jak se proti rozhodnutí parlamentu postavit.

Premiér Viktor Orbán v úterý v europarlamentu odmítl všechny výtky o porušování demokracie, právního státu a základních práv. V rozpravě čelil výtkám z omezování nezávislosti soudů, svobody médií, občanské společnosti i z údajného zneužívání peněz z unijních fondů ve prospěch svých přátel.

13.září 2018 v 12:29, příspěvek archivován: 13.září 2018 v 18:56

Řízení s Maďarskem nebylo zahájeno kvůli tomu,že nechce přijímat uprchlíky, jak je to mnohými na sociálních sítích interpretováno.Jedná se o jiné znepokojující záležitosti,jako je omezování pravomocí ústavního soudu, omezování svobody médií, činnosti neziskových organizací apod.

Stanjura: Spuštění řízení s Maďarskem není v zájmu Česka

Od hlasování europoslanců zvolených za ANO se distancoval také předseda Sněmovny Radek Vondráček.  „V době různých krizí, nejen těch migračních, Evropa potřebuje spíš respekt a důvěru mezi státy a dialog, a toto není nic jiného než prohlubování příkopů, které už existují,“ řekl Vondráček.

K Maďarsku se debata v Poslanecké sněmovně stočila při projednávání návrhu víceletého finančního rámce unie na léta 2021 až 2027.

Předseda klubu STAN Jan Farský naopak hájil hlasování stranického kolegy, europoslance Stanislava Polčáka. „Hlasoval s rozvahou a hlasoval správně,“ prohlásil.

Jan Skopeček z ODS označil za skandální hlasování některých českých europoslanců proti Maďarsku, českému spojenci. Pirát Mikuláš Peksa na to reagoval, že je důležité, aby byla v členských zemích vláda práva dodržována.

Šéf poslanců ODS Zbyněk Stanjura poukázal na to, že nejde o řízení s Orbánem, ale se suverénním demokratickým Maďarskem. „Spuštění řízení s Maďarskem není v českém zájmu,“ uvedl Stanjura.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Hasiči zachránili Notre-Dame. Chrám ztratil dvě třetiny střechy, skelet drží

Požár katedrály Notre-Dame v Paříži (15. 4. 2019)

Pařížskou katedrálu Notre-Dame vážně poškodil rozsáhlý požár. Slavná stavba přišla o dvě třetiny střechy, zřítila se...

Žena odešla na jógu a už se nevrátila, v Šáreckém údolí ji našli mrtvou

V Šáreckém údolí v Praze našli mrtvolu ženy ze Žižkova

V Šáreckém údolí v Praze našli odpoledne policisté mrtvolu ženy ze Žižkova, která byla od neděle pohřešovaná. Odjela...

Ignorovali prosby o pomoc a dokonce jí dali pokutu. Muž jí pak podřízl krk

Devatenáctiletou Shanu Griceovou zavraždil její bývalý přítel ze žárlivosti.

Britka Shana Griceová si několik měsíců stěžovala na policii, že ji neustále sleduje bývalý partner Michael Lane. Do...

Pětiletou Sofii vypátrali policisté na vídeňském letišti, únosce zadrželi

Ilustrační snímek

Pětiletou dívku, kterou v úterý unesli v Praze, policisté vypátrali. Dívka je zdravá a v pořádku. Policisté ji našli s...

Konflikt kvůli kojení v pražské bance. Ochranka mě ponížila, tvrdí žena

Ilustrační snímek

Žena, která chtěla v prostorách pražské Raiffeisenbank nakojit dceru, se setkala s nepochopením personálu. Muž z...

Další z rubriky

Z Národní technické knihovny spadlo další sklo, přímo nad jedním z vchodů

Z Národní technické knihovny spadla třetí tabule skla. (18.4.2019)

Z fasády Národní technické knihovny v pražských Dejvicích spadla po dvou letech od poslední nehody další skleněná...

Majerová dostala od Klause mladšího nabídku odejít z ODS do nové strany

Poslankyně ODS Zuzana Majerová Zahradníková , která nehlasovala pro odvolání...

Poslankyně Zuzana Majerová Zahradníková, která opustila klub ODS, už dostala od Václava Klause mladšího nabídku, aby s...

V případě obžaloby by Zeman Babiše neodvolal. Benešovou schvaluje

Prezident Miloš Zeman s ředitelem TV Barrandov Jaromírem Soukupem při natáčení...

Prezident Miloš Zeman v pořadu Týden s prezidentem na TV Barrandov řekl, že by premiéra Andreje Babiše v případě...

Najdete na iDNES.cz