Kvůli Evropské komisi a Babišovi vláda mění zákon, Piráti ho zkusí přitvrdit

  15:58aktualizováno  17:03
Poslanci opozičních Pirátů a ODS zablokovali v úterý zrychlené schválení zákona, jímž se premiér a šéf ANO Andrej Babiš snaží vyhovět Evropské komisi. Ta řeší podezření, že je ve střetu zájmů, i když převedl svoji firmu Agrofert, která je velkým příjemcem evropských dotací, do dvou svěřenských fondů.

Šéf Pirátů Ivan Bartoš ve Sněmovně | foto: ČTK

Babiš vyhověl jednomu z doporučení eurokomisaře pro rozpočet Günthera Oettingera. Nebude se účastnit jednání Rady pro Evropské strukturální a investiční fondy (ESIF).

Oettinger doporučil Babišovi tři způsoby, jak by se mohl zbavit střetu zájmů v souvislosti s koncernem Agrofert. Měl by buď zpřetrhat své vazby i vazby své rodiny na holding, zajistit, aby Agrofert přestal přijímat dotace z evropských fondů, nebo se zdržet účasti na některých rozhodnutích. Babiš si vybral třetí doporučení a z vedení rady, která řeší evropské peníze, už v půlce prosince odstoupil.

„Ten problém je někde úplně jinde. Ten problém je v tom, že premiér České republiky Andrej Babiš je v prokazatelném střetu zájmů s finančním nařízením Evropské unie. Problém je přece v momentě, kdy firmy premiéra České republiky uklizené ve svěřeneckém fondu jsou největšími poběrateli těchto dotací,“ řekl ve Sněmovně šéf Pirátů Ivan Bartoš.

Za nedostatečné považuje to, když půjde Babiš za dveře. „Já bych tedy chtěl, aby premiér České republiky v momentě, kdy se projednávají takovéto objemy financí, nebyl za dveřmi,“ uvedl Bartoš.

Řešení je ve stylu, aby se vlk nažral, kritizoval Stanjura

Kriticky vystoupila i ODS. „ Pan předseda Bartoš tady v úvodu své řeči vyjmenoval, kdo všechno si je vědom střetu zájmů našeho premiéra. Myslím, že dobrá zpráva je, že i vláda si je toho vědoma. Tento návrh zákona jasně ukazuje, že i vláda České republiky si je toho vědoma. Sice to řešení je v duchu českého přísloví, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Už vidím ty odbojné ministry v poradním odboru, kteří prosazují úplně něco jiného, než chce premiér Andrej Babiš. To je fakt na večerníček nebo na nějakou pohádkovou tvorbu,“ řekl všéf klubu ODS Zbyněk Stanjura.

Proto Piráti a ODS nechtěli umožnit, aby vláda zákon ve Sněmovně prosadila během jediného dne. „My si myslíme, že tento krok je pouze gestem. Nicméně pokud vláda chce tento zákon otevřít, my už jsme předali legislativu našim analytikům, jestli se tam skutečně nedá změnit něco, co by ten problém alespoň částečně řešilo,“ řekl Bartoš.

Vládní rada ESIF je nyní bez předsedy, protože podle nyní platného znění zákona ji může vést pouze premiér. Novela má umožnit, aby byl předsedou rady pro ESIF kterýkoli člen vlády. Jak řekla poslancům ministryně pro místní Klára Dostálová, rada  projednává rozdělení finančních prostředků mezi operačními programy a návrh změn tohoto rozdělení, které pak následně schvaluje vláda.

Spor je o evropské dotace pro Agrofert

Evropský parlament v půlce prosince přijal rezoluci, v níž vyzval Evropskou komisi k přijetí kroků ve věci možného Babišova střetu zájmů. Europoslanci požadovali mimo jiné pozastavení dotací pro Agrofert.

Oettinger už předtím uvedl, že Evropská komise nebude proplácet české žádosti o proplacení dotací pro Agrofert. Ministerstvo financí pak oznámilo, že nebude komisi takové žádosti posílat.

Podezření, že Babiš porušuje evropské nařízení o střetu zájmů, vznesla Transparency International ČR, připojili se k ní Piráti. Babiš argumentuje, že není ve střetu zájmů, protože své firmy kvůli českému zákonu o střetu zájmů vložil do dvou svěřenských fondů a nemá teď na Agrofert vliv.


Hlavní zprávy

Nejčtenější

Otec se doznal k vraždě dítěte v Pardubicích. Nebyla jiná cesta, řekl

Obviněný otec čeká u soudu na rozhodnutí o vazbě.

Čtyřicetiletý otec se doznal k vraždě svého syna, která se stala v noci na pondělí v Pardubicích. Příčinou úmrtí bylo...

Začalo to fotkou od moře. Následovaly výhrůžky a bezmoc

Ilustrační snímek

Tereze, dívce z malé vesnice, kde se všichni znají, bylo tehdy čtrnáct let. Večery zpravidla trávila u počítače. Hlavně...

Šesťačka vrazila učiteli facku, spolužáci útok podporovali a bavili se

ZŠ Za Chlumem Bílina

Fyzický útok proti jednomu z učitelů řeší od pátku vedení základní školy Za Chlumem v Bílině. Žákyně šesté třídy dala...

VIDEO: Já, zvrhlý pán internetu. Reportér odhalil, jak predátor loví děti

Redaktoři MF DNES s pomocí figurantky nachytali sexuálního predátora. (13....

Říká si „Zralý chlapák“ nebo také „Zvrhlý pán“. Je mu padesát, je rozvedený, žije sám a na internetu oslovuje nezletilé...

Švédové přidají dětem migrantů výuku v rodném jazyce. Musí rozumět výkladu

Ilustrační snímek

Studenti z imigrantských rodin ve Švédsku pokulhávají ve škole. Zlepšit to má prohloubení výuky v jejich rodném jazyce....

Další z rubriky

Turecko je důležitý partner, ale dnes do EU nepatří, řekla Charanzová

Lídryně ANO do eurovoleb Dita Charanzová v diskusním pořadu iDNES.cz Rozstřel....

Hnutí ANO vstupuje do evropských voleb v čele s europoslankyní Ditou Charanzovou a heslem „Česko ochráníme. Tvrdě a...

Na zdanění náhrad církvím si stěžuje 42 senátorů, mezi nimi i tři z ČSSD

Zástupci KDU-ČSL a ODS na tiskové konferenci k ústavní stížnosti na zákon o...

Senátoři se rozhodli podat ústavní stížnost na zákon o zdanění finančních náhrad církvím. „Pod stížností je nyní 42...

Staňkovo zdůvodnění demise je neobvyklé, udělal to nedobrovolně, řekl Babiš

Premiér Andrej Babiš po setkání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech...

Premiér Andrej Babiš (ANO) předal v pondělí rezignaci ministra kultury Antonína Staňka (ČSSD) prezidentovi Miloši...

Najdete na iDNES.cz